W Kathmandu, stolicy Nepalu, protestowali dziś chrześcijanie

Przedstawiciele kilku kościołów chrześcijańskich zebrali się w dzielnicy Lalitpur, w której w ubiegłą sobotę doszło do zamachu na kościół katolicki. W eksplozji  zginęły dwie osoby, a kilkanaście zostało rannych.

Nepalscy chrześcijanie wyrazili solidarność z rodzinami poszkodowanych w ubiegłotygodniowym  zamachu. Żądali także od władz odnalezienia winnych przeprowadzenia tego aktu terroru, a także zapewnienia mniejszości chrześcijańskiej bezpieczeństwa oraz warunków spokojnego uczestniczenia w praktykach religijnych. Do zamachu sprzed tygodnia przyznało się radykalne ugrupowanie hinduistyczne chcące przywrócenia w Nepalu hinduskiego państwa religijnego.

Wspólnota chrześcijańska w Nepalu liczy około 400 tysięcy wiernych. Ostatnio powiększa się z każdym rokiem. W dolinie Kathmandu działa 170 kościołów i kaplic. Do niedawna Nepal był jedyną na świecie monarchią hinduistyczną, w której hinduizm był religią państwową. W latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych ewangelizacja była w Nepalu zakazana, a misjonarze albo wydalani z kraju, albo aresztowani i osadzani w więzieniach. Pierwszego przekładu Biblii na język Nepali dokonano na początku XIX stulecia.
Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj

Do rozliczenia PIT 2018 zostało:

WCZYTAJ TWÓJ E-PIT

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,7% III 2019
PKB rdr 4,9% IV kw. 2018
Stopa bezrobocia 6,1% I 2019
Przeciętne wynagrodzenie 4 931,8 zł I 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% III 2019

Znajdź profil