W miejscowości Nybro w zachodniej Danii z początkiem listopada uruchomiono terminal odbiorczy Baltic Pipe - poinformował duński operator sieci gazowej Energinet. Dzięki inwestycji norweski gaz zaczął płynąć do Polski.


Jak podkreślił w komunikacie Energinet, "oznacza to, że norweski gaz może wpłynąć do nowego gazociągu Baltic Pipe i może być przesyłany dalej do Polski".
W terminalu odbiorczym w Nybro, do którego przyłączony jest norweski gazociąg Europipe II, gaz jest oczyszczany, po czym następuje obniżenie jego ciśnienia przed dalszym przesyłem.
Baltic Pipe - dlaczego jest ważny? Wszystko co musisz wiedzieć
Sny o norweskim gazie trwały długo. Teraz, po ponad 30 latach, sen staje się jawą. Dlaczego Baltic Pipe jest ważny dla polskiej gospodarki i bezpieczeństwa energetycznego? Ile kosztowała budowa oraz ile gazu będzie mogła otrzymać Polska?
Energinet przypomniał, że pierwotnie terminal miał zacząć działać 1 października, po czym datę otwarcia trzykrotnie przesuwano z powodu "wyzwań technicznych" związanych z systemami informatycznymi oraz kontroli i bezpieczeństwa.
"Jest to dla nas ogromna ulga, że udało nam się uruchomić zakład w Nybro" - oznajmił dyrektor ds. stosunków międzynarodowych Energinet Torben Brabo, cytowany w komunikacie firmy.
Wcześniej od 1 października gazociąg Baltic Pipe dostarczał gaz z duńskich pól na Morzu Północnym oraz europejskiego systemu gazowego.
Według Energinet pełną przepustowość 10 mld m sześc. gazu Baltic Pipe osiągnie na koniec listopada br.
Gazociąg jest wspólną inwestycją operatorów systemów przesyłowych gazu z Polski i Danii – Gaz-Systemu i Energinetu. Gaz-System jest właścicielem i operatorem części zaczynającej się na brzegu duńskiej wyspy Zelandia i biegnącej do Polski po dnie Bałtyku.
Gaz-System: przepływy gazu Baltic Pipe utrzymują się na poziomie powyżej 60 mln kWh na dobę
Przepływy gazu Baltic Pipe to powyżej 60 mln kWh na dobę - poinformował Gaz-System w czwartek. Zgodnie z informacjami Energinetu, duńskiego operatora sieci gazowej, po uruchomieniu we wtorek terminala w Nybro, do Baltic Pipe może wpłynąć norweski gaz.
Gaz-System poinformował w czwartek PAP, że przepływy gazu, który od 1 października 2022 roku płynie Baltic Pipe do polskich odbiorców "utrzymują się na poziomie ok. 60 mln kWh na dobę i są realizowane przez Gaz-System zgodnie z nominacjami klientów".
Według danych platformy SWI, 2 listopada br. przepływ gazu Baltic Pipe wynosił ponad 62 mln kWh na dobę (PAP - ponad 5,8 mln m sześc. na dobę).
Jak podkreślił w komunikacie Energinet "oznacza to, że norweski gaz może wpłynąć do nowego gazociągu Baltic Pipe i może być przesyłany dalej do Polski". Wcześniej od 1 października gazociąg Baltic Pipe dostarczał gaz z duńskich pól na Morzu Północnym oraz europejskiego systemu gazowego.
Gaz do terminala odbiorczego Orsted w Nybro jest dostarczany z norweskiego gazociągu Europipe II na Morzu Północnym. W terminalu odbiorczym w Nybro gaz jest oczyszczany, po czym następuje obniżenie jego ciśnienia przed dalszym przesyłem.
Energinet przypomniał, że pierwotnie terminal miał zacząć działać 1 października, po czym datę otwarcia trzykrotnie przesuwano z powodu "wyzwań technicznych" związanych z systemami informatycznymi oraz kontroli i bezpieczeństwa.
Gaz-System, polski operator systemu przesyłowego podkreślił natomiast, że zakres inwestycji Baltic Pipe, za który odpowiadał został w pełni zrealizowany. (PAP)
autor: Anna Bytniewska
zys/ mmu/ ab/ mmu/