REKLAMA

W 2025 r. autostradą A2 mamy dojechać do wschodniej granicy Polski

2019-10-02 16:50
publikacja
2019-10-02 16:50

Ogłaszamy przetarg na odcinek A2, który prowadzi do Siedlec - powiedział w środę minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Dodał, że w 2023 r. będzie można tą autostradą dojechać do Siedlec, w 2024 r. - do Białej Podlaskiej, a w 2025 r. do wschodniej granicy Polski.

fot. / / GDDKiA

"Ogłaszamy przetarg na trzeci odcinek, który prowadzi bezpośrednio do Siedlec, na trzeci odcinek autostrady A2. To pozwoli dojechać do Siedlec od strony Warszawy w 2023 r." - powiedział w Siedlcach minister infrastruktury.

Adamczyk poinformował, że na przełomie 2019 i 2020 r. zostaną ogłoszone przetargi na kolejne odcinki autostrady A2 do Białej Podlaskiej. "W 2024 r. pojedziemy autostradą do Białej Podlaskiej, a w 2025 r. pojedziemy autostradą A2 do wschodniej granicy państwa" - zaznaczył.

fot. / / GDDKiA

"To skończy podział na Polskę A i B"

Decyzja, że A2 będzie budowana do Siedlec spowoduje, że od 2023 r., czyli od oddania do użytku tego odcinka autostrady, nie będzie już Polski A i Polski B, będzie jedna, wspólna Polska - powiedział w środę w Siedlcach minister energii Krzysztof Tchórzewski.

"To o co zabiegaliśmy od bardzo wielu lat, to likwidacja podziału Polski na A i B. Ta decyzja ministra Adamczyka, że autostrada od Kałuszyna do Siedlec będzie już budowana, zostanie ogłoszony przetarg, w pewnym sensie powoduje, że możemy powiedzieć, że od 2023 r., od oddania do użytkowania tego odcinka autostrady, nie ma już Polski A i Polski B, jest jedna, nasza wspólna Polska" - zaznaczył minister energii. Dodał, że "trudności w dostępności się skończą".

"W momencie, kiedy A2 z Siedlec połączy się z Białą Podlaską i wschodnią granicą i skrzyżuję się z budowaną ekspresową drogą międzynarodową Via Carpatia, która połączy kraje bałtyckie i Skandynawię z Europą południową - Polska stanie się centralnym krajem jeśli chodzi o szlaki komunikacyjne" - ocenił Tchórzewski.

fot. / / GDDKiA

Minister powiedział, że te szlaki komunikacyjne będą terenem bardzo dużych inwestycji w przyszłości. "Ten teren będzie się bardzo dynamicznie rozwijał, ta część Polski, stanie się w niektórych przypadkach bardziej ważna (Polska wschodnia - PAP), niż inne części kraju ponieważ będą tu przebiegały duże roboty inwestycyjne" - powiedział.

"Jako PiS obiecaliśmy, że zlikwidujemy podział na Polskę A i Polskę B - dzięki tym inwestycjom ten podział się kończy - stajemy się krajem równomiernie zorganizowanym gospodarczo, co jest bardzo ważne dla naszej przyszłości. Nie będzie budowy jakichś nadzwyczajnych centrów jak w innych państwach - obywatele będą mogli mieć pracę, tam gdzie mieszkają" - ocenił minister energii Krzysztof Tchórzewski.

"Sieć 5G także wzdłuż A2 do wschodniej granicy Polski"

Wzdłuż autostrady A 2 do wschodniej granicy Polski powstanie, w ślad za infrastrukturą drogową, najnowocześniejsza infrastruktura telekomunikacyjna 5G - powiedział w środę w Siedlcach minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Minister podkreślił, że autostrada A2 "ma bardzo duże znaczenie dla rozwoju wszystkich miejscowości położonych w pobliżu głównych szlaków komunikacyjnych".

"W ślad za komunikacyjną infrastrukturą drogową, będzie szła możliwość korzystania z najnowocześniejszej infrastruktury komunikacyjnej, nie tylko dla obsługi tej drogi, ale także w jej otoczeniu. To jest bardzo ważne i bardzo ładnie nam się to składa, bo 2025 r. to jest ten moment, kiedy te wszystkie inwestycje - zarówno w infrastrukturę drogową na naszym terenie, ale także w infrastrukturę komunikacyjną będą realizowane" - zaznaczył Zagórski.

"Zgodnie z zaleceniami Komisji Europejskiej do 2025 r. w Polsce ma funkcjonować sieć 5G we wszystkich dużych miastach, oraz - co może najważniejsze - wzdłuż głównych szlaków komunikacyjnych. To oznacza, że nawet jeżeli operatorzy komunikacyjni z jakichś powodów nie chcieliby inwestować w sieć 5G (...) w innych miejscowościach położonych wzdłuż tej trasy, to będą mieli taki obowiązek" - ocenił minister cyfryzacji Marek Zagórski.(PAP)

Autor: Radosław Jankiewicz

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Komentarze (3)

dodaj komentarz
lombelico_del_mondo
Czy to ten sam minister mówił na początku kadencji, że autostrady wschód-zachód są dla Niemców i Rosjan?
born2roll
Ta autostrada zabije najsilniejszą gałąź lokalnej gospodarki, mianowicie zbieractwo leśne. Chyba, że zmienią kodeks ruchu drogowego, tak aby można było rozkładać wzdłuż autostrady standy z grzybami i jeżynami oraz zatrzymywać się przy takich stoiskach. Wtedy to co innego. Potrzebny jest silny lobbying biznesu zbieraczego.Ta autostrada zabije najsilniejszą gałąź lokalnej gospodarki, mianowicie zbieractwo leśne. Chyba, że zmienią kodeks ruchu drogowego, tak aby można było rozkładać wzdłuż autostrady standy z grzybami i jeżynami oraz zatrzymywać się przy takich stoiskach. Wtedy to co innego. Potrzebny jest silny lobbying biznesu zbieraczego. Inaczej PKB Podlasia, wschodniego Mazowsza i Lubelszczyzny spadnie o połowę.

Powiązane: Budowa dróg i autostrad

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki