REKLAMA

W 2015 roku banki zapłaciły blisko 1 mld zł podatku dochodowego mniej

Łukasz Piechowiak2016-04-06 13:05główny ekonomista Bankier.pl
publikacja
2016-04-06 13:05
fot. Mariusz Szacho / FORUM

W 2015 roku banki zarobiły 13,1 mld zł wobec 15,8 mld zł rok wcześniej. Zysk netto osiągnęło 608 banków, a 17 poniosło stratę. Gorszy wynik niż przed rokiem spowodowany jest m.in. przez konieczność uzupełnienia składki do BFG oraz obniżką opłat interchange. Banki zapłaciły też o blisko 1 mld zł mniejszy podatek dochodowy.

Suma bilansowa banków zwiększyła się z 1529 mld zł do 1594 mld zł. Dochody z tytułu odsetek spadły z 37 mld zł do 35 mld zł; z kolei z tytułu opłat i prowizji obniżyły się z 13,7 mld zł do 13,3 mld zł. O 11% wzrosły koszty działania banków – pracownicze o 145 mln zł do kwoty 15,153 mld zł a koszty ogólne zarządu o 2,9 mld zł do kwoty 15,045 mld zł. Wynik z działalności operacyjnej spadł z 20 mld zł do 16 mld zł.

Wybrane przychody, koszty i wynik finansowy banków w 2015 roku
Wyszczególnienie W mln zł
2014 rok 2015 rok 2014=100%
Wynik działalności bankowej, w tym: 57 614 55 763 96,8
z tytułu odsetek 37 094 35 204 94,9
z tytułu opłat i prowizji 13 774 13 305 96,6
Koszty działania banków, z tego: 27 105       
30 199    
111,4
koszty pracownicze 15 008 15 153 101,0
koszty ogólnego zarządu 12 097 15 045 124,4
Odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości aktywów finansowych niewycenianych według wartości godziwej poprzez rachunek zysków i strat/wynik z tytułu rezerw celowych, w tym: 8 331 7 015 84,2
kredytów i pożyczek wycenianych według zamortyzowanego kosztu (łącznie z leasingiem finansowym) 8 098 6 937 85,7
Wynik z działalności operacyjnej 20 012 16 079 80,3
Podatek dochodowy dotyczący działalności kontynuowanej 3 960 3 040 76,8
Wynik netto roku bieżącego 15 864 13 095 82,5
Źródło: GUS, opracowanie Bankier.pl.

Zeszły rok był trudny dla polskiego sektora bankowego

W związku z upadłościami m.in. SKbanku i SKOK-u Wołomin, konieczne było dofinansowanie BFG kwotą co najmniej 2,5 mld zł. Wyższe składki to nie wszystko. Do tego dochodzą niskie stopy procentowe, konieczność spełnienia wyższych wymogów kapitałowych, a także obniżki opłat interchange, które zmniejszyły dochody z kart. Banki część strat rekompensowały podwyżkami opłat i prowizji. Niegdyś powszechne, bezwarunkowe darmowe konto z kartą dzisiaj jest praktycznie niedostępne.

Gorsze wyniki odbiły się na wielkości zapłaconego przez banki podatku dochodowego. W 2014 roku wyniósł on blisko 4 mld zł. W 2015 roku wyniósł on już tylko 3,04 mld zł.

Źródło:
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (9)

dodaj komentarz
~Kamil
Morski wilki widzę ze zatrzymałeś się na socjalnym komunizmie. Podatek od łasego konta.... Hmmmm to dlaczego pewnie sam szukasz kont za 0 pln i robisz lament jak pobiorą ci 2 złote. Pewnie bierzesz urlop i lecisz się kłócić w każdym oddziale jak to byłeś skrzywdzomu
~PIS_kradnie
Mżonki Kaczyńskiego o dodatkowym opodatkowaniu banków i banki nauczyły się ukrywać dochody, a będą je ukrywać jeszcze skuteczniej bo na razie uczą się tej sztuki. Brawo Jarek okradasz 30 milionów Polaków, a znajdują się wciąż kretyni, którzy mówią że dobrze robisz. Ja wiem że są to chorzy na umyśle ludzie,Mżonki Kaczyńskiego o dodatkowym opodatkowaniu banków i banki nauczyły się ukrywać dochody, a będą je ukrywać jeszcze skuteczniej bo na razie uczą się tej sztuki. Brawo Jarek okradasz 30 milionów Polaków, a znajdują się wciąż kretyni, którzy mówią że dobrze robisz. Ja wiem że są to chorzy na umyśle ludzie, tak jak Kaczyński - bo innego wytłumaczenia nie ma.
~morski_WILK
banda cwaniackich instytucji powinni placic podatek jeszcze od kazdego konta jesli ktos ma u nich , zarabiaja miliardy a ukrywaja coraz wieksze zyski , brawo PiS ze wprowadzono ten nowy podatek , banki powinny byc najbardziej opodatkowanymi podmiotami bo nic nie wytwarzaja tylko robia zamet na swiecie i jak obnarzyl je ostatni kryzys banda cwaniackich instytucji powinni placic podatek jeszcze od kazdego konta jesli ktos ma u nich , zarabiaja miliardy a ukrywaja coraz wieksze zyski , brawo PiS ze wprowadzono ten nowy podatek , banki powinny byc najbardziej opodatkowanymi podmiotami bo nic nie wytwarzaja tylko robia zamet na swiecie i jak obnarzyl je ostatni kryzys sa zagrozeniem dla funkcjonowania calych panstw
~oije
ciekawe co piszesz:) ale :
Banki zarabiają i to te największe w okolicach 2-3 mld.
cała reszta ma rentowność na poziomie kilkuset milionów, a te z poza pierwszej dziesiątki poniżej 50 mln.
Dodatkowo to nie jest zysk banku tylko akcjonariuszy, czyli "kowalskich" który kupili ich akcje
( Bank jest spółką
ciekawe co piszesz:) ale :
Banki zarabiają i to te największe w okolicach 2-3 mld.
cała reszta ma rentowność na poziomie kilkuset milionów, a te z poza pierwszej dziesiątki poniżej 50 mln.
Dodatkowo to nie jest zysk banku tylko akcjonariuszy, czyli "kowalskich" który kupili ich akcje
( Bank jest spółką akcyjną , z wyłączeniem mniejszych podmiotów lub przedstawicielstw ).
Jeżeli Bank nie będzie przynosił oczekiwanych zysków, nikt nie będzie kupował ich Akcji, co doprowadzi do Bankructw
~jarekzegarek
widzę, że morski_WILK z ekonomią "za pan brat", tylko , że odwrotnie. :-) Ogólnie dostępny internet dał każdemu szansę na "zabłyśnięcie" i Wilk skorzystał:-)
~aaaaa odpowiada ~oije
Nie tłumacz „mądremu inaczej”. On żyje w komunistycznym pisuarze i chyba nigdy z niego nie wyjdzie.
~morski_WILK
do oije
widze ze czlowieku masz pojecie - kowalscy to maja tych akcji co kot naplakal , wiekszosciowymi akcjonariuszami sa zagraniczne osoby , ktos powie ze banki , lecz te banki maja swoich wlascicieli w postaci prywatnych osob , wiec te zyski z nas polakow sa transferowane za granice , a do innych znawcow ekonomi to poszukajcie
do oije
widze ze czlowieku masz pojecie - kowalscy to maja tych akcji co kot naplakal , wiekszosciowymi akcjonariuszami sa zagraniczne osoby , ktos powie ze banki , lecz te banki maja swoich wlascicieli w postaci prywatnych osob , wiec te zyski z nas polakow sa transferowane za granice , a do innych znawcow ekonomi to poszukajcie w necie w jakim to kraju , jest tak wysoki procentowo udzial bankowosci o pochodzeniu zagranicznym , nie ma w zadnym cywilizowanym , tylko polacy pozwolili sobie na taki beznadziejny uklad
~ciekawski_George
coś mi tu nie gra. zarobiły o 2,7 mld mniej a zapłaciły aż o 1 mld podatków mniej. przy CIT = 19% powinni zmniejszyc podatki o ok 513 mln PLN a nie o miliard.
~Piotr
Primo - wcale nie o 2,7 mld mniej - patrzysz na wynik netto po odjeciu podatku - opodatkowuje sie wynik brutto i to podatkowy (ktory nie jest rowny ksiegowemu, zwykle jest wyzszy.

Autor nie podal w ogole wyniku przed opodatkowaniem (chyba, ze dla uproszczenia mamy zakladac, ze to ten z dzialalnosci operacyjnej). Dopiero biorac
Primo - wcale nie o 2,7 mld mniej - patrzysz na wynik netto po odjeciu podatku - opodatkowuje sie wynik brutto i to podatkowy (ktory nie jest rowny ksiegowemu, zwykle jest wyzszy.

Autor nie podal w ogole wyniku przed opodatkowaniem (chyba, ze dla uproszczenia mamy zakladac, ze to ten z dzialalnosci operacyjnej). Dopiero biorac zysk brutto i porownujac do niego sume podatku mozna policzyc tzw efetywna stope podatkowa i zobaczyc, czy jest ona wyzsza czy nizsza od 19% (zwykle jest wyzsza, bo czesc kosztow ksiegowych nigdy nie bedzie uznana za KUP)

Powiązane: Podwyżki opłat bankowych

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki