REKLAMA

Von der Leyen: Wyrok polskiego TK kwestionuje podstawy Unii. Nie uznajemy go za niezależny sąd

2021-10-19 09:40
publikacja
2021-10-19 09:40
Von der Leyen: Wyrok polskiego TK kwestionuje podstawy Unii. Nie uznajemy go za niezależny sąd
Von der Leyen: Wyrok polskiego TK kwestionuje podstawy Unii. Nie uznajemy go za niezależny sąd
fot. YVES HERMAN / / Reuters

Szefowa KE Ursula von der Leyen podczas debaty w PE oświadczyła, że wyrok polskiego Trybunału Konstytucyjnego kwestionuje podstawy Unii Europejskiej. Jak dodała, po raz pierwszy trybunał państwa członkowskiego uznał, że traktaty unijne są niezgodne z konstytucją krajową.

"Ma to poważne konsekwencje dla obywateli polskich. Ten wyrok ma bezpośredni wpływ na ochronę sądownictwa. Ten wyrok osłabia ochronę niezależności sądownictwa. (...) Bez niezależnych sadów obywatele mają mniejszą ochronę, a w konsekwencji ich prawa są zagrożone" - powiedziała.

Wskazała, że wyrok TK to bezpośrednie wyzwanie dla jedności europejskiego porządku prawnego. Dodała, że tylko wspólny porządek prawny daje równe prawa, pewność prawną, wzajemne zaufanie między państwami członkowskimi.

"Polski Trybunał Konstytucyjny, który dziś wyraża wątpliwości co do ważności naszego Traktatu, jest sądem, którego na mocy art. 7 nie uznajemy za niezależny i działający zgodnie z prawem" - powiedziała przewodnicząca KE podczas debaty na sesji plenarnej PE, poświęconej niedawnemu wyrokowi TK nt. prymatu prawa europejskiego.

"Obowiązkiem mojej Komisji jest obrona praw obywateli unijnych niezależnie od tego, gdzie żyją w naszej Unii. Praworządność to spoiwo, które łączy naszą Unię. (...) Nie możemy i nie pozwolimy, aby nasze wspólne wartości były naruszane. Komisja będzie działać. Opcje są wszystkim znane. Pierwszą opcją są działania związane z procedurą naruszenia, gdzie będziemy w sposób prawny kwestionować wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Kolejna opcja to mechanizm warunkowości i inne narzędzia finansowe. Rząd Polski musi wyjaśnić nam w jaki sposób zamierza chronić pieniądze europejskie, biorąc pod uwagę ten wyrok TK" - oznajmiła von der Leyen.

luo/ mal/ asc/ jar/

Źródło:PAP
Tematy
Szukasz kelnerki? Kup ogłoszenie za 59,32 zł!

Szukasz kelnerki? Kup ogłoszenie za 59,32 zł!

Advertisement

Komentarze (30)

dodaj komentarz
annablonska31
W TSUE jest Szpunar i Safjan i tylko Safjan jest częścią współczesnej targowicy . Jak Gazeta Polska miała zamieścić artykuł o przeszłości rodziny Safjana to prezes TSUE napisał list do redakcji o wstrzymanie publikacji tego artykułu. To jak TSUE może być niezależnym organem ? To jest narzędzie nacisku politycznego W TSUE jest Szpunar i Safjan i tylko Safjan jest częścią współczesnej targowicy . Jak Gazeta Polska miała zamieścić artykuł o przeszłości rodziny Safjana to prezes TSUE napisał list do redakcji o wstrzymanie publikacji tego artykułu. To jak TSUE może być niezależnym organem ? To jest narzędzie nacisku politycznego wydające wyroki na zamówienie KE .
Przeczytaj kim jest Safjan kim byli jego ojciec i dziadek , to otworzą się szeroko oczy kto tworzy dzisiejszą targowicę .Przez Targowicę Polska straciła niepodległość na długie lata .
Kim byli krewni Michnika , Tulei , Kwaśniewskiego , Cimoszewicza . Ojciec Kwaśniewskiego otrzymał rozkazem Stalina papiery lekarza Akademii Medycznej w Poznaniu , a był zupełnie kimś innym . Kim byli rodzice żony byłego prez. Komorowskiego . Dlaczego sitwa sędziowska wydaje wyroki na zamówienie .Dlaczego sędzia wypuściła twórczynię Amber Gold na wolność , czy wyroki 7 lat są adekwatne wobec kradzieży 800 milionów należących do Polaków . Dlaczego sędzia nie stosowała aresztu wobec przywódcy mafii wnuczkowej , który natychmiast uciekł i ukrywał się jakieś 2 lata . Policja niemiecka i austriacka szukała go wcześniej kilka lat . To jest sprawiedliwość mafii sędziowskiej , ktora za pieniądze wydaje infantylne wyroki . A zwykli ludzie czekają latami na sprawiedliwość , bo ktoś sypie groszem , żeby ciągnięto procesy przez lata . Dlaczego czlowiek Gowina nawet bez tytulu profesorskiego reformował KPK tylko po to , żeby pospolici mafiozi mogli mieć skrócone wyroki .i wcześniej powychodzili na wolność , a na koncie pseudo profesora CBA znalazła milion złoty znikąd .Tłumaczył że to depozyty klientów , a który adwokat przyjmuje depozyty . Jedynie notariusz ma takie uprawnienia . Kłamstwa , kłamstwa , kłamstwa .
Niech rząd jak najszybciej zlikwiduje przepis o zerowym VAT w eksporcie i mozliwości przekazywania nadwyżek na konto firm zamiast obowiązkowego zaliczanią nadwyżki na poczet przyszłych zobowiązań . Rzetelna firma płaci VAT , a nie żąda zwrotu .
Dlaczego mafie vatowskie wyłudzały latami Vat , szmuglowały paliwo bez akcyzy . To rząd Tuska za to odpowiada , bo zamieszani w te karuzele byli członkowie rządu a firmy inkasujące polski VAT pochodziły z niemiec czy holandii . Trzeba było ciągnąć polski vat , żeby unijne dotacje były zrekompensowane kradzieżami polskich pieniędzy z podatku Vat i inwestycjami które szły tylko do zagranicznych przedsiębiorstw z Niemiec czy Holandii . Kiedy już kradziony VAT
nie płynie - reakcja Holandii i Niemiec jest taka - zabrać fundusze , bo rząd PIS uszczelnił przepisy o VAT i te kraje i ich systemy bankowe tracą na tym miliardy euro . To się nie może podobać ani Niemcom ani Holendrom .Wymyślono więc fakeową zasadę praworządności .

Traktaty nic o tym nie mówią, że fundusze mogą być odebrane jeśli państwo nie przestrzega praworządności . Dla von der layen i reindersa to jednak nie ma znaczenia bo oni myślą zę to oni tworzą prawo w Polsce . Jednocześnie toleruje się raje podatkowe jakimi są Holandia i Luksemburg , okradające państwa naszego regionu
To oni tworzą wirtualną rzeczywistość , za nasze pieniądze .
Polacy w opozycji do PIS muszą to wszystko poznać , bo są oszukiwani przez TVN-y i Wyborczą a także Okopress , Onet , Rzepa , Newsweek itp
lipsk
Wkurzona bo Polska wyrywa się z pod Niemieckiego Buta. Urok Tuska juz nie działa więc teraz kijem. Ale to przyniesie odwrotny efekt . Ale w zamian możemy utworzyć most humanitarny między białorusią a germany. Na te żale emigrantów parę (tyś). Erdogan dostał kase to my tak samo albo puścimy to co tam zmierza.
pstrzezek
Nie po raz pierwszy ogon (PL) próbuje machać kotem (UE) udając że jest to naturnalna kolej rzeczy
friedens
Dziś w PE okazało się, że poza faszyzującymi nacjonalistami i proputinowcami cała demokratyczna Europa popiera Polskę, ale nie PiS. Morawiecki dostał potężne, nieznane w historii UE i wcześniej EWG baty. Odwołał nawet konferencję prasową, zapowiadaną po debacie. Zupełnie się w swych bredniach pogubił. W ogólne Dziś w PE okazało się, że poza faszyzującymi nacjonalistami i proputinowcami cała demokratyczna Europa popiera Polskę, ale nie PiS. Morawiecki dostał potężne, nieznane w historii UE i wcześniej EWG baty. Odwołał nawet konferencję prasową, zapowiadaną po debacie. Zupełnie się w swych bredniach pogubił. W ogólne nie chciał zejść z trybuny, na której ględził jak niegdyś Castro przez 40 minut, choć przysługiwało mu tylko 15 minut. Wzbudził w Europejczykach niesmak.
abcx
Von der Leyen głupoty jak zwykle mówi, po raz pierwszy to był wyrok niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego z maja 2020 r. kiedy podważył legalność programu skupu obligacji państw strefy euro na rynku przez Europejski Bank Centralny, a także podważył wyrok unijnego Trybunału Sprawiedliwości
krokus12
Sam napisałeś ,że chodziło tylko o skup obligacji a nasz TK podważył traktaty nie widzisz różnicy .
abcx odpowiada krokus12
No właśnie o to chodzi, że w Niemczech jest zawsze "tylko". Inny przykład niepraworządności i łamania prawa UE przez Niemcy - nord stream 2 jest pięknym przykładem, oj ciekawe kiedy te sankcje na Niemcy spadną?
alberto2020
Tak dalej pójdzie to Unia się zawęzi jak kiedyś do 10 krajów, które szanują traktaty. U nas Kaczyński powołał trybunał, który orzekł, że traktaty podpisane m.in. przez Lecha Kaczyńskiego nie są jednak nad naszym prawem. I konflikt dla konfliktu się kręci
oilman
Jestem za:) Ci co chca sobie budowac "lewacki raj" nie sobie buduja w swoim gronie:) Nic wielkiego sie nie stanie:) Bedzie "business as usual":)
alberto2020 odpowiada oilman
No niewątpliwie będzie szampan na kremlu

Powiązane: Polska kontra Unia Europejska

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki