Volkswagen inwestuje i zwalnia

Niemiecki koncern zwiększa automatyzację produkcji w Polsce, ale przez to zredukuje zatrudnienie - pisze w piątkowym wydaniu "Rzeczpospolita".

(fot. Kacper Pempel / Reuters)

"Rzeczpospolita" dowiedziała się, że niemiecki koncern zainwestuje w 2019 i 2020 r. 2 mld zł w rozbudowę i unowocześnienie zakładów w Wielkopolsce. "Spółka, która jest największym w Polsce producentem aut dostawczych (w ub. roku produkcja sięgnęła 266,8 tys. aut), zbudowała nową halę logistyczną, rozbuduje halę spawalni i zwiększy poziom automatyzacji, przygotowując się do rozpoczęcia w połowie 2020 r. produkcji nowego samochodu. Montaż 450 nowych robotów na wydziale spawalni ma zwiększyć poziom zautomatyzowania budowy karoserii z obecnych 42 do 80 proc." - dodaje dziennik.

"Zwiększenie poziomu robotyzacji zakładów pociągnie za sobą zwolnienia pracowników. Do końca przyszłego roku VW Poznań zatrudniający prawie 11 tys. osób i będący największym pracodawcą w Wielkopolsce pozbędzie się ok. 750 osób. Zwolnienia będą dotyczyły nie tylko fabryk w Poznaniu, ale także nowej fabryki we Wrześni i zakładu w Swarzędzu. Zlikwidowana zostanie część stanowisk administracyjnych" - czytamy.

"Automatyzacja na poziomie 80 proc. ma przybliżyć Poznań do efektywności innych zakładów koncernu i poprawić jego konkurencyjność. W fabryce w Wolfsburgu, produkującej golfa, roboty wykonują 95 proc. prac przy budowie karoserii. W hiszpańskiej Pampelunie, gdzie powstaje polo – 100 proc." - czytamy dalej.

Piątkowa "Rzeczpospolita" podaje, że na razie większość fabryk w polskim przemyśle motoryzacyjnym ma problem z niedoborem pracowników. "Według firmy analitycznej AutomotiveSuppliers.pl na koniec 2018 r. w zakładach motoryzacyjnych pracowało rekordowe 202,7 tys. osób, o 4 proc. więcej niż rok wcześniej" - podsumowuje.(PAP)

skib/ mark/

Źródło: PAP
Firmy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 bt5

Do fred_ . Dostawy spożywki do domu raczej się nie przyjmą zwłaszcza w Polsce , Europie, gdzie się kupuje małe ilości na parę dni. Koszt tej dostawy by był chyba za drogi. Po za tym w sklepie to widzisz co jest i szajsu nie bierzesz, a tak na dostawę by ci wysłali zgnieciony chleb, jakiś niewyraźny boczek, zieloną kiełbasę, pokruszony makaron . Niektóre sklepy spożywcze prowadziły czy prowadzą dostawę do domu ale to się z tego co widzę nie przyjęło w temacie artykułów spożywczych.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 4 eagleeye

Najbardziej w tej firmie rozwala mnie to że z spaliny przechodzą na elektryki nie mając nigdy hybrydy.

Wiecie ile auto produkowane we Wrześni mające elektryczny silnik przejeżdza km na jednym ładowaniu jako auto mające być " wołem roboczym " ? Jak bym wam napisał to byście pospadali z krzeseł.

! Odpowiedz
4 5 bt5

Do Jasiek. No rzadko się tobą zgadzam ale tu masz rację , a dramat będzie tym większy że stanowiska w handlu to gro ostatnimi laty stworzonych miejsc pracy. A ponieważ miałem 3- firmy i wiem że ideałem byłoby niezatrudnianie siły ludzkiej w ogóle , to bym poszedł jeszcze dalej i widziałbym handel w ten sposób że autonomiczne ciężarówki podjeżdżają na rampy sklepów i tam są rozładowywane przez samojezdne paleciaki i palety z artykułami jadą na halę. Układanie towaru na półkach jest całkowicie zbędne i można je pominąć. Kasy bez ludzi już znamy dziś . Generalnie nawet zarządzanie firmą powinno być automatyczne i nie nie powinno absorbować szefa. Szef firmy jest od picia drinków i zabawiania się z laskami.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 zenonn

Dotychczas są biologiczni niewolnicy
Za jakiś czas będą mechaniczni niewolnicy, androidy.
Novus Ordo Seclorum

! Odpowiedz
1 0 fred_

Alo po co Ci beda sklepy, jezeli wszystko zamowi za Ciebie algorytm w lodowce. Wszystko przywiezie Ci pod drzwi robot. Wszystko to przyjedzie prosto z centrum logistycznego Amazona, bo male hurtownie/magazyny nie udzwigna konkurencji z Amazonem.

! Odpowiedz
1 10 jasiek2017

Zwolnienia to dopiero beda jak firmy testujace sklepy bez pracownikow wprowadza je na masowa skale.

! Odpowiedz
1 11 matpoz1

Nie tylko czeka to pracowników sklepów, ale i magazynów, kierowców, taksówkarzy, uberowców, pracowników administracji, księgowych itp. szykuje się prawdziwe tsunami na rynku pracy w latach 2020-2030 r.

! Odpowiedz
1 3 fred_

Oraz budowlancow, gdy przemyslowe maszyny beda drukowac cale wiezowce w 3D. Bloki i apartamentowce beda w 90% pochodzily z wydruku.
Ciekawe jak to wplynie na ceny.

! Odpowiedz
14 22 igła

Rosnące koszty pracy w Polsce będą pchały firmy ku automatyzacji. A rząd usilnie chce podwyższać wynagrodzenie minimalne powodując wzrosty na wszystkich poziomach.
Widać, że została już przekroczona granica opłacalności człowiek kontra robot.

! Odpowiedz
8 20 bt5

No przecież zdaniem oderwanych od realu profesorków to wprowadzanie maszyn i automatyzacji zwiększa się ilość miejsc pracy. Od razu mi się przypomniała opowieść rodzinna o czasach przedwojennej Gdyni, kiedy przyszła do Gdyni niemiecka firma do portu i wprowadziła dźwigi, to wyleciało z roboty po 20 fizoli za 1 dźwig. Zdesperowani fizole nawet posuneli się do wysadzania dźwigów w powietrze.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne