Via Carpatia po raz pierwszy na liście priorytetowych inwestycji UE

PE poparł w środę nowelizację rozporządzenia ws. funduszu Łącząc Europę, która zakłada wpisanie trasy Via Carpatia na unijną listę inwestycji priorytetowych. "To wielki dzień dla szlaku Via Carpatia" powiedział PAP w Strasburgu europoseł Tomasz Poręba (PiS).

(GDDKiA)

Wcześniej porozumienie w tej sprawie zostało osiągnięte w drodze trójstronnych negocjacji pomiędzy Parlamentem Europejskim, Radą UE i Komisją Europejską.

"To zagwarantuje finansowanie tej strategicznej dla Polski i Europy drogi na jej transgranicznych odcinkach, jak np. Rzeszów-Barwinek, ze środków unijnych. To wielki dzień dla szlaku Via Carpatia" powiedział PAP Poręba.

W ten sposób Unia Europejska oficjalnie uznała znaczenie międzynarodowego korytarza transportowego Via Carpatia i wyraziła zgodę na wpisanie wszystkich odcinków transgranicznych na trasie od Litwy przez Polskę, Słowację, Węgry, aż do Rumunii, wraz z odcinkami transgranicznymi z Białorusią i Ukrainą, w poczet projektów finansowanych w ramach funduszu Łącząc Europę. W ramach tego instrumentu realizowane będą najważniejsze europejskie inwestycje transportowe w latach 2021-2027. Uwzględnienie Via Carpatia w finansowym instrumencie UE gwarantuje środki dla projektu.

Via Carpatia to planowany szlak międzynarodowy, który ma przebiegać z Kłajpedy i Kowna na Litwie przez Białystok, Lublin, Rzeszów i słowackie Koszyce do Debreczyna na Węgrzech, a dalej do Rumunii, Bułgarii i Grecji. Ma docierać m.in. do rumuńskiego portu w Konstancy nad Morzem Czarnym oraz greckich Salonik nad Morzem Egejskim. Całkowita długość tego szlaku w Polsce wyniesie ok. 760 km. (PAP)

luo/ ulb/ mal/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
27 17 wektorwg

Widzę wysyp pisowski trolli.....
Zobaczycie via carpatia jak CPK. W televizji

! Odpowiedz
9 7 karbinadel

To już nawet nie są trolle, ale pospolita klaka

! Odpowiedz
21 12 specjalnie_zarejestrowany2

PiS buduje te droge od 15 lat przed każdymi wyborami, realia są takie że z 700km jest zbudowane 70.

! Odpowiedz
13 13 ajwaj

Ale za to tunel w Swinoujsciu, elektrownie w tym atomowa, mln. mieszkan, tysiace km dróg, mosty i kto co chce+ tez.... nie ma :)

! Odpowiedz
25 30 2kbb

Brawo PIS, Brawo Kaczyński , Brawo Morawiecki.... Choć nie wszystko wam dobrze wychodzi to Via Carpatia Rząd zapracował na pochwał...

! Odpowiedz
11 8 karbinadel

Chyba chciałeś napisać, brawo UE :)

! Odpowiedz
19 26 ajwaj

Kazda droga jest OK, po 30 latach masakry Magdalenki, ale
UE to nie CARITAS
Daje to co zabiera > skladki, po pobraniu sowitej prowizji. I przy udziale wlasnym. Inaczej o tyle beda zmniejszone zwroty do PL. A i tak skladki przekraczaja te zwroty, po wyjsciu GB z UE o mld. €. Nastepne EXITy te proporcje pogorsza.
Propagandowe sciemy na plakatach "finansowane przez UE" to cos dla niekumatych.

A na marginesie z wyludniajacych sie "mocarstw baltyckich" to grzyby, maliny czy szprotki niechodliwe beda jechac ? :) Wiem, pewnie z Morza Balt. do Sródziemnego te szprotki > zarybianie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
21 42 wnr

A Rózia jest przeciw i jeszcze nam wytłumaczy dlaczego

! Odpowiedz
39 67 jaro867

Wiele można zarzucić PiS ale to jeden z najlepszych pomysłów inwestycyjnych tego rządu po CPK.

! Odpowiedz
43 87 antek10

Jak to mozliwe że super pomysły są od PISU. 8 lat PO rządziło i nie nic poza stadionami po nich nie zostało.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil