REKLAMA

VAT od zakupów z AliExpress. Prezydent podpisał ustawę

2021-06-28 12:59, akt.2021-06-28 13:45
publikacja
2021-06-28 12:59
aktualizacja
2021-06-28 13:45
VAT od zakupów z AliExpress. Prezydent podpisał ustawę
VAT od zakupów z AliExpress. Prezydent podpisał ustawę
fot. Pcess609 /

Prezydent Andrzej Duda podpisał w piątek nowelizację ustawy o VAT, zawierającą tzw. pakiet e-commerce - podała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Pakiet przewiduje m.in. likwidację od 1 lipca br. zwolnienia z VAT dla przesyłek spoza UE o wartości do 22 euro.

Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2021 r., przy czym niektóre przepisy wchodzą w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia oraz z dniem 31 października 2021 r.

Zdaniem Komisji Europejskiej badania i doświadczenia pokazały, że zwolnienie jest nadużywane, gdyż nieuczciwi sprzedawcy spoza UE niewłaściwie oznakowują przesyłki, np. smartfony, w celu skorzystania ze zwolnienia. Dzięki tej luce prawnej takie przedsiębiorstwa zyskują przewagę nad ich konkurentami z UE, a oszustwa powodują stratę dla gospodarek państw członkowskich na kwotę ok. 7 mld euro rocznie, co prowadzi do większych obciążeń podatkowych dla innych podatników.

Obecnie sprzedawcy internetowi muszą zarejestrować się do celów VAT w każdym państwie członkowskim, w którym osiągają obrót przekraczający określony ogólny próg. Progi te różnią się w zależności od kraju. Od dnia 1 lipca te różne progi zostaną zastąpione jednym wspólnym unijnym progiem 10 tys. euro, powyżej którego VAT musi zostać zapłacony w państwie członkowskim, do którego dostarczane są towary.

Polskie e-commerce puchnie na potęgę. 8 wykresów, które warto zobaczyć

Polski rynek e-commerce dynamicznie wzrasta. Zwiększa się zarówno wartość produktów sprzedanych online, jak i liczba sklepów internetowych. Jednocześnie rośnie udział zakupów w sieci w całości sprzedaży detalicznej w każdym segmencie.

Aby ułatwić tym przedsiębiorstwom prowadzenie działalności i sprzedaż do innych państw członkowskich, sprzedawcy internetowi mogą teraz zarejestrować się na portalu elektronicznym będącym punktem kompleksowej obsługi, na którym wypełnią wszystkie dotyczące ich formalności w zakresie VAT w odniesieniu do sprzedaży w całej UE. Próg 10 tys. euro stosowany jest w odniesieniu do usług elektronicznych sprzedawanych przez internet od 2019 r.

Zamiast wypełniać skomplikowane procedury w innych krajach, przedsiębiorcy mogą zarejestrować się we własnym państwie członkowskim i we własnym języku. Po zarejestrowaniu się internetowy sprzedawca detaliczny może zgłosić i zapłacić VAT w punkcie kompleksowej obsługi w odniesieniu do całej sprzedaży w UE za pomocą kwartalnej deklaracji. Punkt kompleksowej obsługi zajmie się przekazaniem podatku VAT do właściwego państwa członkowskiego.

Punkt kompleksowej obsługi importu natomiast umożliwi sprzedawcom spoza UE łatwe rejestrowanie się do celów VAT w UE i zapewni, aby prawidłowa kwota VAT trafiała do państwa członkowskiego, w którym jest on ostatecznie należny. Dla konsumentów oznacza to o wiele większą przejrzystość: jeżeli dokonują zakupu od sprzedawcy lub platformy spoza UE zarejestrowanych w punkcie kompleksowej obsługi, podatek VAT będzie wliczony w cenę płaconą sprzedawcy. Oznacza to, że służby celne lub kurierzy nie będą żądać już dodatkowej opłaty po przybyciu towarów do kraju nabywcy, ponieważ VAT został już zapłacony.

Obecne przepisy UE dotyczące VAT po raz ostatni zostały zaktualizowane w 1993 r. – na długo przed epoką cyfrową, i nie są dostosowane do potrzeb przedsiębiorstw, konsumentów i administracji w epoce transgranicznych zakupów przez internet. W międzyczasie boom zakupów internetowych spowodował transformację sektora handlu detalicznego na całym świecie, a w czasie pandemii proces ten jeszcze bardziej przyspieszył.

Zdaniem Komisji Europejskiej, chociaż nowe przepisy w znacznym stopniu zmieniają sposób, w jaki unijne przedsiębiorstwa internetowe zaspokajają swoje potrzeby w zakresie VAT, przyniosą one niespotykane korzyści, jeśli chodzi o ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej, ograniczenie oszustw i podniesienie poziomu zadowolenia klientów.

Podobny mały punkt kompleksowej obsługi dla VAT funkcjonuje już z powodzeniem od 2015 r. w odniesieniu do transgranicznej sprzedaży usług elektronicznych. Jego rozszerzenie na internetową sprzedaż towarów przyniesie jeszcze większe korzyści sprzedawcom internetowym i konsumentom w UE. Podobne reformy zostały wprowadzone i dobrze funkcjonują w innych jurysdykcjach, takich jak Norwegia, Australia i Nowa Zelandia.

Z Brukseli Łukasz Osiński

Źródło:PAP
Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Powiązane: Zmiany w VAT

Komentarze (20)

dodaj komentarz
-bertro-
no to będzie się zamawiać z AliExpress ale przez Niemcy Hiszpanie i tyle w temacie już są takie oferty
carlito1
Prawda drodzy rodacy że lubicie niskie podatki!? To świetnie... Mamy dla was mnóstwo nowych niskich podatków..
bankster-kreator
Zawzięta dyskusja na temat tego, że ludzie myślą, że nie płacą podatków. Owszem dokładnie tak jest totalnie nie zdają sobie z tego sprawy oto przykład: większość ludzi chciała by opodatkować dentystów bo nie płacili wcześniej podatków. Stwierdzili jak to? Przecież każdy płaci to oni też muszą więc opodatkowali Zawzięta dyskusja na temat tego, że ludzie myślą, że nie płacą podatków. Owszem dokładnie tak jest totalnie nie zdają sobie z tego sprawy oto przykład: większość ludzi chciała by opodatkować dentystów bo nie płacili wcześniej podatków. Stwierdzili jak to? Przecież każdy płaci to oni też muszą więc opodatkowali dentystów, usługi zdrożały dokładnie o tyle o ile zostali "opodatkowani dentyści" i teraz pytanie kto płaci ten podatek dentyści ? Czy ty obywatelu? Taka sama dyskusja toczy się teraz odnośnie płacenia podatków przez księży. Myślicie, że księża zapłacą ten podatek? Zobaczycie jak będzie wyglądał cennik usług u księży po wprowadzeniu podatków.
bankster-kreator
Zamiast głosować za tym, żeby wyłączać niektóre zawody z opodatkowania i zmniejszać wymiar opłat, składek i danin. To ludzie głosują za tym by wprowadzić podatek na to czy na tamto lub nałożyć temu czy tamtemu. Nie rozumieją tego, że im wyższe podatki tym stają się biedniejsi i muszą większość swojego życia Zamiast głosować za tym, żeby wyłączać niektóre zawody z opodatkowania i zmniejszać wymiar opłat, składek i danin. To ludzie głosują za tym by wprowadzić podatek na to czy na tamto lub nałożyć temu czy tamtemu. Nie rozumieją tego, że im wyższe podatki tym stają się biedniejsi i muszą większość swojego życia tyrać na podatki. Janusz wprowadził sąsiadowi dentyście podatek a teraz chodzi bez zębów bo za drogo. Taka mentalność obywatelska. Niech teraz głosuję za wprowadzeniem "dopłat" dla dentystów. Jakby ktoś nie wiedział dopłata również jest podatkiem który musisz zapłacić bo dopłata nie bierze się z nieba tylko z kieszeni podatnika.
jas2
Przykro mi ale nie widzę żadnego logicznego uzasadnienia dla sytuacji, że sprzątaczka płaci podatki, murarz płaci podatki a bankier albo dentysta nie płaci.
frugal
Mam nieodparte wrażenie że duża część ludzi ciągle sądzi że nie płaci podatku VAT ani żadnego innego podatku :) Na każdym paragonie jest informacja ile VATu jest w cenie którą płacimy przy kasie. Każdy wprowadzony podatek docelowo zapłaci KONSUMENT.
koperytko
Dziękuje - wreszcie wyjaśniłes pewne rzeczy które ja sie tylko domyslałem. Czyli te małe karteczki które dostaje przy zakupie w sklepie sa po coś, a to że co roku musze rozliczać z PIT to tez nie jest fanaberią US. Jeszcze raz dziękuję ze przyniosłeś kaganek oświaty na to forum
frugal odpowiada koperytko
Ja o VAT a Ty o PIT ale mam nadzieję że znasz różnicę. Ogólnie cieszę się że jesteś przekonany że pisałem do Ciebie i o Tobie, bo to świadczy o moim wpisie, ale również cieszę się że jesteś w tej połowie Polaków, która ma świadomość tego że płaci podatki. Było wiele badań na ten temat i wyniki są zatrważające,Ja o VAT a Ty o PIT ale mam nadzieję że znasz różnicę. Ogólnie cieszę się że jesteś przekonany że pisałem do Ciebie i o Tobie, bo to świadczy o moim wpisie, ale również cieszę się że jesteś w tej połowie Polaków, która ma świadomość tego że płaci podatki. Było wiele badań na ten temat i wyniki są zatrważające, zachęcam do zapoznania się z nimi bo wtedy twoje filtry na rzeczywistość mocno się zmienią i skończysz z ironizowaniem ;)
koperytko odpowiada frugal
te małe karteczki przy zakupie to było o VAT. Wiem wiem ze były takie badania dla GW i TVN i udowadnianie ze 90% wyborców PIS twierdzi że na 500+ pieniądze nie idą z podatków tylko ze Kaczyński z własnych płaci. Zatrwazajaca jest lemingoza która póxniej te bzdury propaguje
frugal odpowiada koperytko
O tych badaniach nie słyszałem i miałem na myśli ZPP oraz Centrum im Adama Smitha, ale nie chodzi o partie i zwolenników, tylko o tych co wiedzą i nie wiedzą choć na tym forum większość raczej ma świadomość że płaci podatki.

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki