REKLAMA

W USA pieluchy bez podatku. W Polsce VAT na produkty dziecięce ani drgnie

2022-09-03 06:00, akt.2022-09-03 07:08
publikacja
2022-09-03 06:00
aktualizacja
2022-09-03 07:08

VAT na produkty dla dzieci często spędza sen z oczu rodzicom, wiedząc, że przez niego, zamiast 10 paczek pampersów mogą kupić zaledwie 9. Z powodu inflacji poszczególne stany USA zaczynają rezygnować z pobierania podatku na pieluchy. Czy nie pora, by zrobić tak w Polsce?

W USA pieluchy bez podatku. W Polsce VAT na produkty dziecięce ani drgnie
W USA pieluchy bez podatku. W Polsce VAT na produkty dziecięce ani drgnie
fot. MVelishchuk / / Shutterstock

W lipcu br. o decyzji dotyczącej zniesienia podatku od pieluch, zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych poinformował gubernatorka stanu Nowy Jork Kathy Hochul. Wcześniej podobne postanowienia podjął stan Kolorado i Iowa – VAT na pieluchy zostanie zlikwidowany w 2023 roku. Z kolej na Florydzie, w Maryland i Luizjanie pobieranie podatku zawieszono w lipcu 2022 r.

Jak podaje NBC News, powołując się na badania firmy NielsenIQ, średni koszt pieluch w lipcu br. wzrósł o 13 proc. w porównaniu z tym samym okresem sprzed roku, a średnia cena produktów do pielęgnacji intymnej dla kobiet poszła w tym samym czasie do góry o 10 proc. (więcej na temat rosnących cen w Stanach Zjednoczonych przeczytać można w artykule Krzysztofa Kolanego pt. "Amerykańska inflacja nagle się zatrzymała. Czy już minęliśmy jej szczyt?").

Reklama

Jak jest nad Wisłą?

W Polsce w zależności od rodzaju kupowanego artykułu do ceny doliczane jest 8 proc. lub 5 proc. Nie jest to jednak powszechna praktyka w Europie. M.in. w Wielkiej Brytanii rodzice w ogóle nie płacą VAT-u za produkty dziecięce. 

W ostatnich latach miało u nas miejsce obniżenie stawki VAT na produkty dla niemowląt i dzieci z 8 proc. do 5 proc. W tej kategorii artykułów znalazła się:

  • żywność przeznaczona dla niemowląt i małych dzieci,
  • smoczki,
  • pieluszki,
  • foteliki samochodowe. 

Nowa matryca podatku od towarów i usług weszła w życie 1 kwietnia 2020 r. Obniżka dotyczyła również innych produktów – artykułów higienicznych (podpasek, tamponów higienicznych, pieluch). I w ich przypadku stawka została zmniejszona z 8 proc. do 5 proc. 

WEEKEND RODZICIELSKI

Niższej stawki podatku od towarów i usług doczekały się także książki i audiobooki, w tym te dla dzieci. W tym przypadku nowa obniżona stawka VAT w wysokości 5 proc. obowiązuje od 1 listopada 2019 r.

Dla porównania w Wielkiej Brytanii produkty dla dzieci m.in. odzież, buty, pieluchy, zabawki oraz książki objęte są stawką 0 proc. VAT. Podobnie wygląda sytuacja w Kanadzie, gdzie z podatku zwolnione są m.in. pieluchy. 

Najniższy VAT na foteliki w Polsce

Co ciekawe, Polska jest jednym z dwóch państw, w których VAT na foteliki samochodowe dla dzieci jest najniższy w Unii Europejskiej. Podatek wynosi 5 proc., drugim krajem UE z taką samą stawką jest Cypr. Nieco wyższy, 6-procentowy VAT na foteliki obwiązuje w Portugalii. 

"VAT rates applied in the Member States of the European Union"Taxes in Europe Database (TEDB)

DF

Źródło:
Tematy
Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 8,42%)

Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 8,42%)

Komentarze (2)

dodaj komentarz
qart
Tytuł"W Polsce VAT na produkty dziecięce ani drgnie".
W treści o obniżce VAT w 2020r. do 5% :-)
Ps. Nowa matryca jest od 1 lipca 2020r, nie jak w artykule od 1 kwietnia
katsurimoto
Unia europejska i jej rozporządzenia decydują o widełkach w podatku VAT. Na każdy towar.

Powiązane: Dzieci

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki