V4 w Pradze: konieczna wspólna dyskusja o przyszłości UE

2016-06-27 12:02
publikacja
2016-06-27 12:02
Parlament Europejski

Wszystkie państwa należące do Unii Europejskiej powinny rozmawiać o przyszłości Wspólnoty po Brexicie. To konkluzja porannego szczytu ministrów spraw zagranicznych państw Grupy Wyszehradzkiej oraz Niemiec i Francji.

Po spotkaniu w Pradze minister spraw zagranicznych Czech Lubomir Zaoralek powiedział, że omówiono dwie zasadnicze kwestie. Pierwszą z nich była sprawa procedury wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii. Drugą zaś przyszłość Wspólnoty. Szef czeskiej dyplomacji podkreślił, że rozmowa na ten temat musi się odbywać przy udziale wszystkich państw członkowskich.

Jednocześnie Lubomir Zaoralek zwrócił uwagę, że Unia musi bardzo ostrożnie podejść do samego tematu wystąpienia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty. Złą reakcją byłaby szybka integracja na siłę. Złą rzeczą byłoby też udawanie, że nic się nie stało.

Szef czeskiej dyplomacji dodał, że liderzy europejscy powinni bardziej skupić się na tym, czego oczekują obywatele Unii. Jego zdaniem, w najbliższym czasie politycy będą w stanie przekonać społeczeństwo, że Unia Europejska jest projektem, który potrafi zainteresować i rozwiązywać problemy konkretnych ludzi. Dlatego też będą koncentrować się na projektach praktycznych, które będą miały realny wpływ na życie tysięcy ludzi w Europie.

Przedstawiciele państw Grupy Wyszehradzkiej oraz Francji i Niemiec zgodzili się co do tego, że dzisiejsze rozmowy powinny być początkiem dalszej dyskusji na temat przyszłości Unii.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)/Tomasz Dawid Jędruchów/Praga/mg/wk

Źródło:IAR
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Brexit

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki