REKLAMA
BADANIE

Uważaj na konta walutowe. Szczególnie podczas wypłaty gotówki w zagranicznym bankomacie

2018-05-22 06:00
publikacja
2018-05-22 06:00

Przed wakacjami zawsze wzrasta zainteresowanie bankowymi kontami walutowymi. Jeśli jednak decyzja o jego założeniu wynika z potrzeby posiadania konta z niższą prowizją za wypłaty z bankomatów zagranicznych, to lepiej sobie odpuścić – pod tym względem te rachunki będą gorsze od standardowych. Ratunkiem mogą być jednak coraz popularniejsze karty wielowalutowe.

Monitorując rynek kont osobistych, można zaobserwować pewną nietypową prawidłowość – konta walutowe wcale nie są tak atrakcyjne w operacjach gotówkowych na zagranicznym urlopie, jak mogłoby się wydawać. W ofercie banków, które prowadzą je wraz ze standardowymi kontami, te przeznaczone do transakcji w kraju wydają się być wręcz atrakcyjniejsze także za granicą.

fot. Mateusz Włodarczyk / / FORUM

Konto walutowe wcale nie takie atrakcyjne podczas zagranicznych wojaży

Zebraliśmy w poniższym zestawieniu te banki,  w których tabela opłat i prowizji jest dla wycieczkowiczów mniej łaskawa w przypadku kont walutowych (pozostałą część tabeli można sprawdzić w artykule:Jaką prowizję zapłacisz za wypłatę z bankomatu za granicą”). Przykładowo, Alior Bank doliczy 5 zł prowizji do wypłaty gotówkowej w bankomacie za granicą dokonanej z karty do konta walutowego, a pominie ją w najtańszym w swojej ofercie koncie internetowym.

Reklama

Klienci Banku Zachodniego WBK dopiero w przypadku posiadania Konta VIP unikną takiej opłaty, ale Konto24 walutowe wcale nie jest atrakcyjniejsze od standardowych rachunków. Bez wykupowania specjalnego abonamentu na wypłaty z bankomatów za granicą, posiadacze Konta Jakie Chcę zapłacą 5-10 zł (w zależności od wieku), a w przypadku Konta24 walutowego prowizja wynosi 2,50 jednostek pieniężnych odpowiadających walucie karty. Oznacza to, że opłata po przeliczeniu na złotówki może przekroczyć 10 zł (czyli najmniej korzystną prowizję przy koncie standardowym, a klienci mogą je obniżyć specjalnymi pakietami).

Porównanie prowizji za wypłatę z bankomatu za granicą pomiędzy standardowymi kontami i kontami walutowymi na wybranych przykładach

Bank

Konto

Prowizja za wypłatę z bankomatu za granicą

Opłata za przewalutowanie

Alior Bank

Konto Jakże Osobiste

5,00 zł

0,00%

Konto Elitarne

bez opłat

0,00% (Mastercard); 2,00% (Visa)

Konto walutowe

5,00 zł

0,00% (Mastercard); 2,00% (Visa)

Konto internetowe

bez opłat

0,00% (Mastercard); 2,00% (Visa)

Bank Zachodni WBK

Konto Jakie Chcę* (do 26 lat)

5,00 zł

2,80%

Konto Jakie Chcę* (powyżej 26 lat)

10,00 zł

2,80%

Konto VIP

bez opłat

2,80%

Konto24 walutowe

2,50 jedn. monet. (w walucie karty: EUR/GBP/USD)

2,80%

Bank Millennium

Konto 360°

0,00% jeśli spełniono warunki bezpłatności karty; inaczej 2,50% (min. 9,00 zł)

2,00%

Konto 360° Student

0,00% jeśli spełniono warunki bezpłatności karty; inaczej 2,50% (min. 9,00 zł)

2,00%

Konto Prestige World

bez opłat

2,00%

Konto walutowe

2,00 EUR

0,00%

Bank Pekao

Konto Przekorzystne (do 26 lat)

bez opłat

0,00%

Konto Przekorzystne (powyżej 26 lat)

0,00 zł jeśli spełniono warunek bezpłatności konta; inaczej 2,00% (min. 5,00 zł)

 0,00%

Eurokonto Premium

0,00 zł, jeśli wpływy na konto wynoszą min. 5000 zł/m-c; inaczej 5,00 zł

0,00%

Eurokonto Walutowe

Mastercard: 0,00 zł jeśli spełniono warunek bezpłatności konta; inaczej 2,00% (min. 1,50 jedn. wypłacanej waluty); Visa: 4,00% (min. 4,30 USD lub 2,90 EUR)

0,00%

eurobank

konto standard

3,00% (min. 9,95 zł)

0,00% (Mastercard); 3,00% (Visa)

konto na co dzień

3,00% (min. 9,95 zł)

0,00% (Mastercard); 3,00% (Visa)

konto active

5,00 zł

0,00% (Mastercard); 3,00% (Visa)

konto prestige

bez opłat

0,00% (Mastercard); 1,00% (Visa)

konto junior

3,00% (min. 9,95 zł)

0,00% (Mastercard); 3,00% (Visa)

rachunek walutowy

0 jedn. walut. (dla kart do konta Pestige); 1,50 jedn. walut. (dla pozostałych)

0,00%

Idea Bank

Konto Idealne

2,00% (min. 10,00 zł)

0,00%

Konto walutowe

5,00 zł

0,00%

*możliwe wykupienie 10-dniowego pakietu bezpłatnych wypłat w bankomatach i terminalach za granicą: 10 zł dla klientów do 26 r.ż.; 15 zł dla klientów powyżej 26 r.ż.

Sprawdź prowizje za wypłaty z bankomatów za granicą w pozostałych bankach>>

Źródło: Opracowanie Bankier.pl na podstawie Tabel Opłat i Prowizji banków oraz informacji telefonicznych

Przelicznik jest natomiast nieco łaskawszy w przypadku Banku Millennium (min. 9 zł przy koncie standardowym kontra 2 euro przy koncie walutowym). Przy obecnym średnim kursie NBP oszczędność jest jednak niewielka (według notowań na 21.05.2018 r. średnia cena euro wynosi 4,30 zł), a jeśli doliczyć do niego spread banku, koszt prowizji może być wyższy. Ratunkiem jest jednak brak opłaty za przewalutowanie, która często pojawia się u konkurencji.

Czym ratować się przy bankomacie za granicą?

Jednoznacznie niższe opłaty za wypłaty z bankomatów zagranicznych są przy koncie walutowym Idea Banku (względem standardowego rachunku). Opłata wynosi 5 zł, a przy Koncie Idealnym min. 10 zł (może być wyższa). To jednak wciąż żadna radość, bo opłata jest wysoka pomimo „walutowości” rachunku.

Jak więc zabezpieczyć się przed prowizjami z bankomatów za granicą? Najlepszym wyjściem będzie skorzystanie z rachunków, które umożliwiają wykupienie specjalnych abonamentów za wypłaty z bankomatów zagranicznych – w ramach jednej opłaty, klient może wypłacać gotówkę bez prowizji przez określony czas. Takie pakiety dostępne są obecnie w Banku Zachodnim WBK, Banku Pocztowym czy Credit Agricole Banku Polska.

Ponadto, inną opcją są karty wielowalutowe, które dodatkowo uchronią przed naliczeniem opłaty za przewalutowanie (o ile wybieramy się do kraju, w którym walutą urzędową jest jedna z tych obsługiwanych przez bank). Przy płatności kartą za granicą, karta sama wykrywa walutę transakcji i pobiera środki z przypisanego konta walutowego, pomijając przy tym czasem kosztowny proces przewalutowania. Można je obecnie znaleźć w pięciu bankach w ofercie dla klienta detalicznego: Banku Pekao, ING Banku Śląskim, Citi Handlowym, eurobanku i Credit Agricole. Wkrótce będą one dostępne także dla klientów PKO Banku Polskiego i Banku Zachodniego WBK.

Podróżnicy mogą też zainteresować się propozycją firmy Revolut, którą zrecenzowaliśmy na łamach Bankier.pl.

Źródło:
Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (3)

dodaj komentarz
opiekunnestbank
Szanowni Państwo, zachęcam do zapoznania się z ofertą konta walutowego Nest Konto Waluta. To konto, w którym otrzymuje się wygodny dostęp do swoich środków z dowolnego miejsca na świecie. Wykonując przelewy krajowe i zagraniczne, wypłacając środki z dowolnych bankomatów i płacąc kartą za darmo, unika się kosztów przewalutowania. Szanowni Państwo, zachęcam do zapoznania się z ofertą konta walutowego Nest Konto Waluta. To konto, w którym otrzymuje się wygodny dostęp do swoich środków z dowolnego miejsca na świecie. Wykonując przelewy krajowe i zagraniczne, wypłacając środki z dowolnych bankomatów i płacąc kartą za darmo, unika się kosztów przewalutowania. Otwarcie i prowadzenie Nest Konto Waluta oraz wydanie i używanie pierwszej karty płatniczej oferujemy za 0 zł. W ramach konta otrzymuje się ponadto Kartę Visa, która dostępna jest w trzech walutach (EUR, GBP, USD) oraz akceptowana niemal na całym świecie (z ograniczoną akceptowalnością w krajach europejskich z lokalnymi systemami płatniczymi). Konto można założyć na stronie internetowej banku, w aplikacji mobilnej lub w oddziale banku. Szczegóły tego konta znaleźć można na stronie banku: nestbank pl/indywidualny/konta/nest-konto-waluta.html

Gdyby pojawiły się jeszcze jakieś pytania, pozostaję do dyspozycji.

Pozdrawiam,
Opiekun Klienta Nest Bank
nestbank pl
piotrekswi
Opłata za przewalutowanie jakie podajecie nie uwzględnia spreadu (tabeli kursu walut) jaki bank ma. A to jest właśnie główny koszt. Czy możecie przygotować porównianie kosztu korzystania z konta złotówkowego za granicą z uwzględnieniem spreadu?
Sam uzywam karty Visa Świat mBanku, gdzie kurs finalny jest wyższy niewiele wyzszy
Opłata za przewalutowanie jakie podajecie nie uwzględnia spreadu (tabeli kursu walut) jaki bank ma. A to jest właśnie główny koszt. Czy możecie przygotować porównianie kosztu korzystania z konta złotówkowego za granicą z uwzględnieniem spreadu?
Sam uzywam karty Visa Świat mBanku, gdzie kurs finalny jest wyższy niewiele wyzszy (0.03%) od średniego kursu NBP. Z chęcią poznam inne rozwiązania :)
dziki_losos
mBank, z Tabeli Opłat i Prowizji, sekcja "Rachunek oszczędnościowo – rozliczeniowy prowadzony w walucie obcej– eMax walutowy":

7. Prowizja od wypłat gotówki w bankomatach za granicą - 0 zł

(Za prowadzenie karty walutowej pobierają rocznie 30 zł.)

Dlaczego nie ma mBanku w artykule powyżej?

Powiązane: Podróże

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki