Uważaj na konta walutowe. Szczególnie podczas wypłaty gotówki w zagranicznym bankomacie

Przed wakacjami zawsze wzrasta zainteresowanie bankowymi kontami walutowymi. Jeśli jednak decyzja o jego założeniu wynika z potrzeby posiadania konta z niższą prowizją za wypłaty z bankomatów zagranicznych, to lepiej sobie odpuścić – pod tym względem te rachunki będą gorsze od standardowych. Ratunkiem mogą być jednak coraz popularniejsze karty wielowalutowe.

Monitorując rynek kont osobistych, można zaobserwować pewną nietypową prawidłowość – konta walutowe wcale nie są tak atrakcyjne w operacjach gotówkowych na zagranicznym urlopie, jak mogłoby się wydawać. W ofercie banków, które prowadzą je wraz ze standardowymi kontami, te przeznaczone do transakcji w kraju wydają się być wręcz atrakcyjniejsze także za granicą.

(fot. Mateusz Włodarczyk / FORUM)

Konto walutowe wcale nie takie atrakcyjne podczas zagranicznych wojaży

Zebraliśmy w poniższym zestawieniu te banki,  w których tabela opłat i prowizji jest dla wycieczkowiczów mniej łaskawa w przypadku kont walutowych (pozostałą część tabeli można sprawdzić w artykule:Jaką prowizję zapłacisz za wypłatę z bankomatu za granicą”). Przykładowo, Alior Bank doliczy 5 zł prowizji do wypłaty gotówkowej w bankomacie za granicą dokonanej z karty do konta walutowego, a pominie ją w najtańszym w swojej ofercie koncie internetowym.

Klienci Banku Zachodniego WBK dopiero w przypadku posiadania Konta VIP unikną takiej opłaty, ale Konto24 walutowe wcale nie jest atrakcyjniejsze od standardowych rachunków. Bez wykupowania specjalnego abonamentu na wypłaty z bankomatów za granicą, posiadacze Konta Jakie Chcę zapłacą 5-10 zł (w zależności od wieku), a w przypadku Konta24 walutowego prowizja wynosi 2,50 jednostek pieniężnych odpowiadających walucie karty. Oznacza to, że opłata po przeliczeniu na złotówki może przekroczyć 10 zł (czyli najmniej korzystną prowizję przy koncie standardowym, a klienci mogą je obniżyć specjalnymi pakietami).

Porównanie prowizji za wypłatę z bankomatu za granicą pomiędzy standardowymi kontami i kontami walutowymi na wybranych przykładach

Bank

Konto

Prowizja za wypłatę z bankomatu za granicą

Opłata za przewalutowanie

Alior Bank

Konto Jakże Osobiste

5,00 zł

0,00%

Konto Elitarne

bez opłat

0,00% (Mastercard); 2,00% (Visa)

Konto walutowe

5,00 zł

0,00% (Mastercard); 2,00% (Visa)

Konto internetowe

bez opłat

0,00% (Mastercard); 2,00% (Visa)

Bank Zachodni WBK

Konto Jakie Chcę* (do 26 lat)

5,00 zł

2,80%

Konto Jakie Chcę* (powyżej 26 lat)

10,00 zł

2,80%

Konto VIP

bez opłat

2,80%

Konto24 walutowe

2,50 jedn. monet. (w walucie karty: EUR/GBP/USD)

2,80%

Bank Millennium

Konto 360°

0,00% jeśli spełniono warunki bezpłatności karty; inaczej 2,50% (min. 9,00 zł)

2,00%

Konto 360° Student

0,00% jeśli spełniono warunki bezpłatności karty; inaczej 2,50% (min. 9,00 zł)

2,00%

Konto Prestige World

bez opłat

2,00%

Konto walutowe

2,00 EUR

0,00%

Bank Pekao

Konto Przekorzystne (do 26 lat)

bez opłat

0,00%

Konto Przekorzystne (powyżej 26 lat)

0,00 zł jeśli spełniono warunek bezpłatności konta; inaczej 2,00% (min. 5,00 zł)

 0,00%

Eurokonto Premium

0,00 zł, jeśli wpływy na konto wynoszą min. 5000 zł/m-c; inaczej 5,00 zł

0,00%

Eurokonto Walutowe

Mastercard: 0,00 zł jeśli spełniono warunek bezpłatności konta; inaczej 2,00% (min. 1,50 jedn. wypłacanej waluty); Visa: 4,00% (min. 4,30 USD lub 2,90 EUR)

0,00%

eurobank

konto standard

3,00% (min. 9,95 zł)

0,00% (Mastercard); 3,00% (Visa)

konto na co dzień

3,00% (min. 9,95 zł)

0,00% (Mastercard); 3,00% (Visa)

konto active

5,00 zł

0,00% (Mastercard); 3,00% (Visa)

konto prestige

bez opłat

0,00% (Mastercard); 1,00% (Visa)

konto junior

3,00% (min. 9,95 zł)

0,00% (Mastercard); 3,00% (Visa)

rachunek walutowy

0 jedn. walut. (dla kart do konta Pestige); 1,50 jedn. walut. (dla pozostałych)

0,00%

Idea Bank

Konto Idealne

2,00% (min. 10,00 zł)

0,00%

Konto walutowe

5,00 zł

0,00%

*możliwe wykupienie 10-dniowego pakietu bezpłatnych wypłat w bankomatach i terminalach za granicą: 10 zł dla klientów do 26 r.ż.; 15 zł dla klientów powyżej 26 r.ż.

Sprawdź prowizje za wypłaty z bankomatów za granicą w pozostałych bankach>>

Źródło: Opracowanie Bankier.pl na podstawie Tabel Opłat i Prowizji banków oraz informacji telefonicznych

Przelicznik jest natomiast nieco łaskawszy w przypadku Banku Millennium (min. 9 zł przy koncie standardowym kontra 2 euro przy koncie walutowym). Przy obecnym średnim kursie NBP oszczędność jest jednak niewielka (według notowań na 21.05.2018 r. średnia cena euro wynosi 4,30 zł), a jeśli doliczyć do niego spread banku, koszt prowizji może być wyższy. Ratunkiem jest jednak brak opłaty za przewalutowanie, która często pojawia się u konkurencji.

Czym ratować się przy bankomacie za granicą?

Jednoznacznie niższe opłaty za wypłaty z bankomatów zagranicznych są przy koncie walutowym Idea Banku (względem standardowego rachunku). Opłata wynosi 5 zł, a przy Koncie Idealnym min. 10 zł (może być wyższa). To jednak wciąż żadna radość, bo opłata jest wysoka pomimo „walutowości” rachunku.

Jak więc zabezpieczyć się przed prowizjami z bankomatów za granicą? Najlepszym wyjściem będzie skorzystanie z rachunków, które umożliwiają wykupienie specjalnych abonamentów za wypłaty z bankomatów zagranicznych – w ramach jednej opłaty, klient może wypłacać gotówkę bez prowizji przez określony czas. Takie pakiety dostępne są obecnie w Banku Zachodnim WBK, Banku Pocztowym czy Credit Agricole Banku Polska.

Ponadto, inną opcją są karty wielowalutowe, które dodatkowo uchronią przed naliczeniem opłaty za przewalutowanie (o ile wybieramy się do kraju, w którym walutą urzędową jest jedna z tych obsługiwanych przez bank). Przy płatności kartą za granicą, karta sama wykrywa walutę transakcji i pobiera środki z przypisanego konta walutowego, pomijając przy tym czasem kosztowny proces przewalutowania. Można je obecnie znaleźć w pięciu bankach w ofercie dla klienta detalicznego: Banku Pekao, ING Banku Śląskim, Citi Handlowym, eurobanku i Credit Agricole. Wkrótce będą one dostępne także dla klientów PKO Banku Polskiego i Banku Zachodniego WBK.

Podróżnicy mogą też zainteresować się propozycją firmy Revolut, którą zrecenzowaliśmy na łamach Bankier.pl.

Mateusz Gawin

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 opiekunnestbank

Szanowni Państwo, zachęcam do zapoznania się z ofertą konta walutowego Nest Konto Waluta. To konto, w którym otrzymuje się wygodny dostęp do swoich środków z dowolnego miejsca na świecie. Wykonując przelewy krajowe i zagraniczne, wypłacając środki z dowolnych bankomatów i płacąc kartą za darmo, unika się kosztów przewalutowania. Otwarcie i prowadzenie Nest Konto Waluta oraz wydanie i używanie pierwszej karty płatniczej oferujemy za 0 zł. W ramach konta otrzymuje się ponadto Kartę Visa, która dostępna jest w trzech walutach (EUR, GBP, USD) oraz akceptowana niemal na całym świecie (z ograniczoną akceptowalnością w krajach europejskich z lokalnymi systemami płatniczymi). Konto można założyć na stronie internetowej banku, w aplikacji mobilnej lub w oddziale banku. Szczegóły tego konta znaleźć można na stronie banku: nestbank pl/indywidualny/konta/nest-konto-waluta.html

Gdyby pojawiły się jeszcze jakieś pytania, pozostaję do dyspozycji.

Pozdrawiam,
Opiekun Klienta Nest Bank
nestbank pl

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 2 piotrekswi

Opłata za przewalutowanie jakie podajecie nie uwzględnia spreadu (tabeli kursu walut) jaki bank ma. A to jest właśnie główny koszt. Czy możecie przygotować porównianie kosztu korzystania z konta złotówkowego za granicą z uwzględnieniem spreadu?
Sam uzywam karty Visa Świat mBanku, gdzie kurs finalny jest wyższy niewiele wyzszy (0.03%) od średniego kursu NBP. Z chęcią poznam inne rozwiązania :)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 9 dziki_losos

mBank, z Tabeli Opłat i Prowizji, sekcja "Rachunek oszczędnościowo – rozliczeniowy prowadzony w walucie obcej– eMax walutowy":

7. Prowizja od wypłat gotówki w bankomatach za granicą - 0 zł

(Za prowadzenie karty walutowej pobierają rocznie 30 zł.)

Dlaczego nie ma mBanku w artykule powyżej?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne