REKLAMA

Ustawa hazardowa zgodna z konstytucją

2015-03-11 17:38
publikacja
2015-03-11 17:38
Ustawa hazardowa zgodna z konstytucją
Ustawa hazardowa zgodna z konstytucją
fot. iStockphoto / Thinkstock / / Thinkstock

Gry na automatach tylko w kasynach. Ustawa o grach hazardowych jest zgodna z konstytucją. Tak orzekł Trybunał w pełnym składzie, jeden sędzia złożył zdanie odrębne.

Sędziowie zajęli się przepisami na wniosek Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz Sądu Rejonowego Gdańsk - Południe. Pytania miały związek z nakazem prawa unijnego, według którego projekty przepisów ogólnounijnych należy notyfikować do Komisji Europejskiej. Ma to na celu zapobieganie powstawaniu nowych barier w swobodnym przepływie towarów, świadczeniu usług i prowadzeniu działalności na wspólnym rynku.

Ponieważ w przypadku ustawy o grach hazardowych przepisy zostały uchwalone w ekspresowym tempie, sądy miały wątpliwość czy brak notyfikacji nie wpływa na niekonstytucyjność ustawy. Sędziowie uznali, jednak, że brak konsultacji z Unią w tym przypadku nie naruszyło demokratycznego systemu państwa.

Wiceminister gospodarki Jacek Kapica tłumaczył, że notyfikacja wydłużyłaby cały proces legislacyjny co umożliwiłoby organizatorom gier na automatach wystąpienie o zezwolenia na nowe punkty gier. Rynek zostałby zakonserwowany na najbliższe 5 lat, a - jak dodał - poseł Borys Budka - nowa ustawa biznes hazardowy miała ukrócić. To był jej główny cel - podkreślał przedstawiciel Sejmu.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Ksenia Maćczak/magos


Źródło:IAR
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (9)

dodaj komentarz
~zainteresowany
Jesteśmy krajem unijnym , to dlaczego Polscy urzędnicy nie stosują się do prawa unijnego.
Polski TK wypowiedział się że ustawa jest ważna ale nie można jej stosować - masło maślane.
Polski TK nie jest równorzędnym partnerem z Trybunałem Europejskim a przepisy Prawa Unijnego są nadrzędnymi . Sądy powszechne
Jesteśmy krajem unijnym , to dlaczego Polscy urzędnicy nie stosują się do prawa unijnego.
Polski TK wypowiedział się że ustawa jest ważna ale nie można jej stosować - masło maślane.
Polski TK nie jest równorzędnym partnerem z Trybunałem Europejskim a przepisy Prawa Unijnego są nadrzędnymi . Sądy powszechne uniewinniają ,stosując prawo unijne a celnicy z upoważnieniami od naczelników lub prokuratorów zabierają gry nakładając kary administracyjne w wysokości 12 tys. od gry Czyż " oni" nie są urzędnikami unijnymi ? Dlaczego nie respektują prawa unijnego . Czyż nie można by było nałożyć uczciwy podatek np. zryczałtowany ?
~JARO
damy rade wrzystkim bo jestesmy leprzym sortem PIERWSZA KLASA .
~SureBetyPL
Może i zgodna z konstytucją, ale niezgodna z prawem UE. Polacy tracą na tym 1-4 mld PLN rocznie. Dziś weszła nowelizacja, która tego nie zmienia. Znów na szybko i byle jak.

http://www.surebety.pl/artykul/ustawa-hazardowa
~gracz
Jestem przeciwny wprowadzień tej ustawy!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
~Andrzej_z_wąsem
Odkąd weszła w życie ta ustawa jak grzyby po deszczu wyrosły dziesiątki nielegalnych punktów z automatami a służba celna ściga studentów grających po zajęciach w pokera na złotówki czy kibiców obstawiających mecze przez internet.
~miro
w aferze hazardowej prokuratura została zmuszona do umorzenia postepowania karnego przeciwko kundlowi sobiesiaka
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~Kitkat
Same zakazy. Nawet wysrać się w lesie nie można. Co za kraj.
~smyk
o ile ja dobrze zrozumiałe, to TK orzekł, że przepisy ustawy o grach są zgodne z konstytucją, ale wskazał, że to czy są to przepisy tzw. techniczne i brak notyfikacji oznacza, że nie można ich stosować należy do organów stosujących prawo czyli głównie Sądów, tym samym umył TK rączki od tej najważniejszej decyzji,o ile ja dobrze zrozumiałe, to TK orzekł, że przepisy ustawy o grach są zgodne z konstytucją, ale wskazał, że to czy są to przepisy tzw. techniczne i brak notyfikacji oznacza, że nie można ich stosować należy do organów stosujących prawo czyli głównie Sądów, tym samym umył TK rączki od tej najważniejszej decyzji, jedynie wiceprezes TK w zdaniu odrębnym wskazał, że tych przepisów nie powinno się stosować. zresztą w trakcie rozprawy także min. Kapica stwierdził że przepisy te trzeba notyfikować

Powiązane: Afera hazardowa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki