Ustawa hazardowa zgodna z konstytucją

Gry na automatach tylko w kasynach. Ustawa o grach hazardowych jest zgodna z konstytucją. Tak orzekł Trybunał w pełnym składzie, jeden sędzia złożył zdanie odrębne.

Sędziowie zajęli się przepisami na wniosek Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz Sądu Rejonowego Gdańsk - Południe. Pytania miały związek z nakazem prawa unijnego, według którego projekty przepisów ogólnounijnych należy notyfikować do Komisji Europejskiej. Ma to na celu zapobieganie powstawaniu nowych barier w swobodnym przepływie towarów, świadczeniu usług i prowadzeniu działalności na wspólnym rynku.

Ponieważ w przypadku ustawy o grach hazardowych przepisy zostały uchwalone w ekspresowym tempie, sądy miały wątpliwość czy brak notyfikacji nie wpływa na niekonstytucyjność ustawy. Sędziowie uznali, jednak, że brak konsultacji z Unią w tym przypadku nie naruszyło demokratycznego systemu państwa.

Wiceminister gospodarki Jacek Kapica tłumaczył, że notyfikacja wydłużyłaby cały proces legislacyjny co umożliwiłoby organizatorom gier na automatach wystąpienie o zezwolenia na nowe punkty gier. Rynek zostałby zakonserwowany na najbliższe 5 lat, a - jak dodał - poseł Borys Budka - nowa ustawa biznes hazardowy miała ukrócić. To był jej główny cel - podkreślał przedstawiciel Sejmu.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Ksenia Maćczak/magos


Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~zainteresowany

Jesteśmy krajem unijnym , to dlaczego Polscy urzędnicy nie stosują się do prawa unijnego.
Polski TK wypowiedział się że ustawa jest ważna ale nie można jej stosować - masło maślane.
Polski TK nie jest równorzędnym partnerem z Trybunałem Europejskim a przepisy Prawa Unijnego są nadrzędnymi . Sądy powszechne uniewinniają ,stosując prawo unijne a celnicy z upoważnieniami od naczelników lub prokuratorów zabierają gry nakładając kary administracyjne w wysokości 12 tys. od gry Czyż " oni" nie są urzędnikami unijnymi ? Dlaczego nie respektują prawa unijnego . Czyż nie można by było nałożyć uczciwy podatek np. zryczałtowany ?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~JARO

damy rade wrzystkim bo jestesmy leprzym sortem PIERWSZA KLASA .

! Odpowiedz
0 1 ~SureBetyPL

Może i zgodna z konstytucją, ale niezgodna z prawem UE. Polacy tracą na tym 1-4 mld PLN rocznie. Dziś weszła nowelizacja, która tego nie zmienia. Znów na szybko i byle jak.

http://www.surebety.pl/artykul/ustawa-hazardowa

! Odpowiedz
0 1 ~gracz

Jestem przeciwny wprowadzień tej ustawy!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

! Odpowiedz
2 4 ~Andrzej_z_wąsem

Odkąd weszła w życie ta ustawa jak grzyby po deszczu wyrosły dziesiątki nielegalnych punktów z automatami a służba celna ściga studentów grających po zajęciach w pokera na złotówki czy kibiców obstawiających mecze przez internet.

! Odpowiedz
2 1 ~miro

w aferze hazardowej prokuratura została zmuszona do umorzenia postepowania karnego przeciwko kundlowi sobiesiaka

! Odpowiedz
3 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
4 12 ~Kitkat

Same zakazy. Nawet wysrać się w lesie nie można. Co za kraj.

! Odpowiedz
1 16 ~smyk

o ile ja dobrze zrozumiałe, to TK orzekł, że przepisy ustawy o grach są zgodne z konstytucją, ale wskazał, że to czy są to przepisy tzw. techniczne i brak notyfikacji oznacza, że nie można ich stosować należy do organów stosujących prawo czyli głównie Sądów, tym samym umył TK rączki od tej najważniejszej decyzji, jedynie wiceprezes TK w zdaniu odrębnym wskazał, że tych przepisów nie powinno się stosować. zresztą w trakcie rozprawy także min. Kapica stwierdził że przepisy te trzeba notyfikować

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil