REKLAMA

Od wtorku urzędy pracują zdalnie

2020-11-02 22:20, akt.2020-11-03 13:38
publikacja
2020-11-02 22:20
aktualizacja
2020-11-03 13:38
Od wtorku urzędy pracują zdalnie
Od wtorku urzędy pracują zdalnie
/ Bankier.pl

W poniedziałek wieczorem w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie wprowadzające pracę zdalną w urzędach i jednostkach samorządowych. Rozporządzenie wchodzi w życie od wtorku.

W sobotę odbyło się spotkanie konsultacyjne premiera Mateusza Morawieckiego i wiceministra SWiA Pawła Szefernakera z przedstawicielami strony samorządowej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego w sprawie zasad funkcjonowania administracji samorządowej po wprowadzeniu nowych ograniczeń w związku ze wzrostem zachorowań na COVID-19.

"W wyniku rzeczowej, konstruktywnej dyskusji, ustalono, że rozporządzenie dotyczące administracji samorządowej wejdzie w życie od wtorku, po ogłoszeniu w poniedziałek 2 listopada" – poinformowali we wspólnym oświadczeniu współprzewodniczący komisji Paweł Szefernaker i prezydent Sopotu Jacek Karnowski.

Wspomniane rozporządzenie w poniedziałek wieczorem opublikowano w Dzienniku Ustaw.

"Do dnia 4 grudnia 2020 r. w urzędach administracji publicznej lub jednostkach organizacyjnych wykonujących zadania o charakterze publicznym kierownicy urzędów administracji publicznej, dyrektorzy generalni urzędów lub kierujący jednostką organizacyjną polecają pracownikom wykonywanie pracy zdalnej, z wyjątkiem jednostek organizacyjnych sądów i prokuratury" - napisano w rozporządzeniu.

Część pracowników zapewnia pomoc na miejscu

Jak dodano, kierownik urzędu administracji publicznej, dyrektor generalny urzędu lub kierujący jednostką organizacyjną wykonującą zadania o charakterze publicznym może wyłączyć z pracy zdalnej pracowników wykonujących "zadania niezbędne do zapewnienia pomocy obywatelom lub inne zadania niezbędne ze względu na przepisy prawa lub potrzeby urzędu lub jednostki, jeżeli nie jest możliwe ich wykonywanie w ramach pracy zdalnej".

W oświadczeniu Szefernakera i Karnowskiego podkreślono, że "rozporządzenie zasadniczo wprowadzi pracę zdalną w urzędach i jednostkach organizacyjnych, jednak upoważni kierowników urzędów i jednostek do ustalenia szczególnych rozwiązań organizacyjnych w sprawach pomocy obywatelom, ich bieżącej, egzystencjalnej obsługi w zakresie podstawowych usług publicznych oraz innych ważnych spraw, których załatwienie w sposób zdalny nie jest możliwe".

W dyskusji - jak napisano w oświadczeniu - obie strony zwróciły uwagę na konieczność utrzymania aktywności gospodarczej, czyli rejestrację nowych podmiotów, a także inwestycyjnej, czyli np. przetargi i pozwolenia na budowę.

Przekazano także, że inne zgłoszone przez samorządowców problemy i postulaty zostaną rozpatrzone w trakcie prac nad projektem kolejnego rozporządzenia, który będzie przedstawiony do zaopiniowania w najbliższych dniach.

Wiceminister: Najważniejsze kwestie można załatwić na miejscu

Urzędnicy mogą pracować zdalnie, ale urzędy muszą wykonywać swoje zadania - powiedział w Polsat News wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker (PiS). Od wtorku ci pracownicy, którzy mogą pracować zdalnie, powinni to robić - przypomniał.

"W związku z rozszerzającą się drugą falą Covidu podjęliśmy decyzję, że w ramach funkcjonowania urzędów ci pracownicy, którzy mogą pracować zdalnie, powinni pracować zdalnie" - powiedział we wtorkowym porannym wywiadzie.

"Z tym zastrzeżeniem, że urzędy muszą wykonywać tę swoją najważniejszą bieżącą pracę, tak żeby obywatele najważniejsze kwestie mogli w urzędach załatwić" - zaznaczył. To wszystko musi funkcjonować, żeby państwo funkcjonowało - dodał.

Przypomniał, że o tym, którzy pracownicy będą pracować w trybie zdalnym będzie decydował i decyduje kierownik urzędu.

"To samorządowcy - w przypadku urzędów samorządowych, czy dyrektorzy generalni - w przypadku urzędów administracji centralnej, wiedzą najlepiej jak urząd powinien funkcjonować tak, żeby być blisko obywatela, żeby obywatel mógł załatwić te sprawy, które chce w urzędzie, a jednocześnie, żeby ta choroba się nie rozprzestrzeniała" - ocenił.

Pytany, czego będzie dotyczyło wtorkowe spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z prezydentami największych miast w formie wideokonferencji powiedział, że dyskusja będzie dotyczyła kwestii funkcjonowania służby zdrowia także z punktu widzenia podmiotów samorządowych.

Przypomniał, że wiele przychodni i szpitali w Polsce to szpitale miejskie i tutaj musi być spójne działanie państwa.

"Na tym etapie pandemii już nie ma miejsca na to, żeby popełniać błędy, czy żeby działania były różne od strony samorządów" -

Pytany o ewentualne zamknięcie przedszkoli i szkół powiedział, że nie wydaje mu się, żeby to pomysł był na dziś możliwy.

"Ale to nie jest tak, że nie analizujemy sytuacji i nie obserwujemy tego, jakie kolejne obostrzenia będą. O tym na pewno będzie informował pod koniec tygodnia pan premier" - zaznaczył Szefernaker w wywiadzie dla Polsat News. (PAP)

Źródło:PAP
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Powiązane: Praca

Komentarze (3)

dodaj komentarz
gromowladna
Już od wiosny, to wszystko nie działa normalnie. W przychodniach teleporady, w urzędach zapisy, szkoły zdalnie... Nie jest dobrze. Wszystkiego nie da się załatwić zdalnie. Co za czasy. A najgorsze jest to, że zdalnie trzeba umieć pracować, mieć samodyscyplinę... Różnie z tym bywa.
demeryt_69
W jaki sposób można zdalnie pilnować żyrandola?
dlaczego_nie
Dżerek ze swojej twierdzy pilnuje wszystkich w pis

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki