REKLAMA

Ursus wygrał gigantyczny przetarg na autobusy elektryczne

2019-02-19 12:01, akt.2019-02-20 10:41
publikacja
2019-02-19 12:01
aktualizacja
2019-02-20 10:41

Oferta konsorcjum Ursusa okazała się najkorzystniejszą w zamówieniu Narodowe Centrum Badań i Rozwoju na realizację gigantycznego przetargu na opracowanie i stworzenie ponad tysiąca autobusów elektrycznych. Jego wartość to ponad 3 mld zł brutto. 

fot. Jacek Szydlowski / / FORUM

[Aktualizacja 20.02 g. 10:36] Na środowej sesji akcje Ursusa drożeją o 92,8 proc. We wtorek Ursus zyskał zaś 30 proc. W sumie więc w reakcji na komunikat wartość spółki uległa przeszło podwojeniu. 

Zgodnie z informacją z NCBiR oferta Konsorcjum, w skład którego wchodzi m.in. Ursus oraz jego spółka zależna Ursus Bus, została uznana za najkorzystniejszą. - Oferta Konsorcjum obejmuje realizację zamówienia za łączną sumę (...) 3.119.959.500 zł brutto (2.536.550.000 zł netto) - czytamy w komunikacie. 

Zamówienie publiczne stworzone z inicjatywy Narodowego Centrum Badań i Rozwoju to - jak czytamy na stronie NCBiR - odpowiedź na potrzeby zgłaszane przez polskie miasta zainteresowane rozwojem ekologicznego transportu miejskiego. Celem jest zakup i zasilenie floty kilkudziesięciu polskich miast nawet ponad 1000 autobusów nowej generacji. Zamówienie dotyczyło zarówno opracowania projektu, jak i jego realizacji oraz wdrożenia. Kwota 3,1 mld zł, którą może zgarnąć Ursus, jest sumą wypłat za realizację wszystkich tych etapów. Wszystkie fazy projektu powinny zostać zrealizowane do 31 grudnia 2023 roku.

fot. / / Bankier.pl

Akcjonariusze zareagowali na ten komunikat entuzjastycznie, notowania spółki wystrzeliły w górę. Przypomnijmy jednak, że najkorzystniejsza oferta nie oznacza jeszcze podpisu pod umową. Dopiero ten będzie oznaczał, że przetarg padł łupem konsorcjum Ursusa. Z drugiej strony NCBiR - jeżeli chce zrealizować projekt - nie ma obecnie alternatyw. Na placu boju pozostał sam Ursus. 

Autosan i Politechnika Śląska odpadli z rywalizacji

Przypomnijmy, że pierwsze rozstrzygnięcia we wspomnianym przetargu miały miejsce już w grudniu. Wówczas NCBiR wybrał trzech - czyli de facto wszystkich, którzy się zgłosili - potencjalnych wykonawców. Ci otrzymali pieniądze na realizację fazy projektowej (Ursusowi przypadło 22,4 mln zł), następnie zaś - przed rozpoczęciem fazy wdrożeniowej - NCBiR miał dokonać ponownego wyboru.

Rywalami Ursusa byli Autosan i Politechnika Śląska (Volvo i Solaris, mimo wstępnego zainteresowania, zrezygnowali z udziału w walce). Co ciekawe Ursus wcale nie był faworytem, najwięcej punktów (na 138 możliwych) w pierwszej fazie zebrała bowiem politechnika (74). Ursus był drugi ze sporą stratą (63,2), stawkę zamykał zaś Autosan (48,5). Okazało się jednak, że oferty Autosana i Politechniki Śląskiej nie spełniają warunków zawartych w specyfikacji istotnych warunków zamówienia. Ursus je spełnił, jego oferta pozostała więc jako jedyna w przetargu. Ursus zwyciężył zatem, ponieważ wykruszyli się konkurenci, a nie dlatego, że jego oferta była najlepsza spośród wielu. Skreślone podmioty mają 10 dni na odwołanie.

Łyżka dziegciu

Trzeba sobie bowiem jasno powiedzieć, że oferta Ursusa ma jednak mankamenty. Pokazuje je ocena z pierwszej fazy przetargu. 63,2 na 138 możliwych punktów to nie jest powalający wynik. Szczególnie, jeżeli spojrzeć na elementy, za które Ursus otrzymał punkty. 30 pkt. (czyli maksymalna pula) przypadła spółce za plan prac B+R, czyli de facto wstępny etap. Kolejne 13,5 na 15 pkt Ursus otrzymał za cenę. W pozostałych - jakościowych - kategoriach konsorcjum zebrało ledwie 19,7 na 93 możliwych punktów. Za bilans energetyczny pojazdu Ursus zebrał ledwie 8 z 28 punktów. Za jakość personelu 4,7 na 16 punktów. I w końcu za innowacyjność ledwie 7 na 49 punktów. Nie wróży to najlepiej jakości produktu Ursusa, warto jednak podkreślić, że NCBiR, który odrzucił przecież ze względu na niezgodność z wymogami dwie oferty, Ursusa nie skreślił.

Póki co jednak też nie wybrał. Dodatkowo, nawet jak umowa zostanie podpisana, najpierw musi powstać swego rodzaju prototyp, który będzie testowany i ewentualnie w kolejnej fazie nastąpi realizacja największej części zamówienia. Na tej drodze można się kilkukrotnie potknąć, szczególnie jeżeli wrócimy tutaj do kwestii opisanej w powyższym akapicie jakości. Warto także przypomnieć Solarisa, który miał sporo obiekcji do samej formy przetargu.

Ursus Bus na wylocie?

Warto także przypomnieć, że Ursus wstępnie planował się pożegnać z będącą częścią konsorcjum spółką Ursus Bus. W styczniu - a więc już po wstępnych wynikach przetargu NCBiR - grupa informowała, że zawarła ze spółką PG Energy Capital Management warunkową umowę sprzedaży wszystkich będących w posiadaniu Ursusa (77,3 proc.) akcji Ursus Bus za łączną kwotę 34-34,5 mln zł.

- Realizacja umowy odbędzie się jednak pod kilkoma warunkami, których spełnienie musi nastąpić do 31 marca 2019 roku. Podstawowy to przedłożenie przez Ursusa zgody sędziego komisarza na sprzedaż akcji Ursus Bus, a także otrzymanie zgody mBanku na zawarcie umowy przejęcia długu, na podstawie której kupujący przejmie całe zadłużenie Ursusa wobec tego banku (czym zostanie rozliczona cena akcji). Jeden z warunków mówi też o tym, że kupujący ma pozyskać nie mniej niż 40 mln zł na finansowanie działalności Ursus Bus - pisaliśmy wówczas.

Problemy finansowe, słabość operacyjna i ogromne zadłużenie sprawiło, że spółka musiała uciec przed wierzycielami pod skrzydła sądu. 7 listopada 2018 roku na mocy postanowienia Sądu Rejonowego w Lublinie ruszyło przyspieszone postępowanie układowe. Stąd też jednym z warunków w umowie jest zgoda komisarza, który de facto wspólnie z zarządem decyduje teraz o dalszych losach spółki. Problemy Ursusa widać także na wykresie giełdowym, dzisiejsze gwałtowne wzrosty bowiem pozwalają jedynie na częściowe odrobienie poniesionych wcześniej mocnych strat. 

Adam Torchała

Źródło:
Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Komentarze (33)

dodaj komentarz
antek10
Jeden autobus wychodzi za 3 mln. To chyba klamki bedą za złota (jak i cała reszta).
grzegorzkubik
No i jak? Da się? Pomyślcie ile zarobili ci co kupili za 1,40 zł a i obecni zarobią bo dzisiejszy kurs jaki by nie był na koniec sesji to tylko początek. Lecimy na 10 zł za akcję na początek a sądzę, że i 20 zł nie powinno być niespodzianką.
grzegorzkubik
Za kilka miesięcy nikogo nie zdziwi 6 zł za papier.
adambaginski
A na koniec 2023 roku bankrut....
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
alik234
Czego się dzisiaj nażarłeś trollu ? Weź na uspokojenie !
alik234
Tym tekstem, to na SGH zrobiłbyś chyba od razu habilitację ? !
karbinadel
Śmieszny jest gościu, psioczący na kapitalistycznych krwiopijców z Zachodu i jednocześnie wyzywający innych od marksistów :)
2kbb
USA mogą wprowadzić wkrótce cła na niemieckie samochody... Wszystko wskazuje na to że Trump będzie prezydentem w Stanach kolejną kadencję i wojna handlowa w Świecie będzie kontynuowana.... W takich warunkach zmniejszonego eksportu z Niemiec ucierpi także polski przemysł poddostawców. Ruch z produkcją 1000 autobusów elektrycznych USA mogą wprowadzić wkrótce cła na niemieckie samochody... Wszystko wskazuje na to że Trump będzie prezydentem w Stanach kolejną kadencję i wojna handlowa w Świecie będzie kontynuowana.... W takich warunkach zmniejszonego eksportu z Niemiec ucierpi także polski przemysł poddostawców. Ruch z produkcją 1000 autobusów elektrycznych Ursusa jest świetnym strzałem w 10-tkę. Jeżeli nawet nie będą one tak dobre jak najlepsze dzisiaj produkowane autobusy elektryczne w Świecie to będą mimo to spełniać co najmniej 80 % wymagań od najlepszych... Ten ruch pomoże Polsce zbudować nowoczesny przemysł i docelowo opłaci się wszystkim.... To szczekanie tutaj na forum i plucie na polski Rząd pokazuje tylko jakie spustoszenie w polskim społeczeństwie zrobiła czerwona hołota z Moskwy przez okres Okupacji Sowieckiej w Polsce....

Powiązane: Elektromobilność

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki