Urlop na żądanie? Nie dla nauczyciela

redaktor Bankier.pl

„Wolne wakacje, ferie i dłuższe święta i jeszcze chcą podwyżek” – słyszy się od przeciwników podwyżek dla nauczycieli. W rzeczywistości poza ustawowym pensum pracownicy oświaty pracują często powyżej średniej wynikającej z Kodeksu pracy. Zamiast wolnego we wrześniu, urlop rokrocznie o tej samej porze, a w przypadku nagłego wypadku – nie skorzystają z urlopu na żądanie.

25 marca odbyły się kolejne rozmowy na temat podwyżek dla nauczycieli. Związek Nauczycielstwa Polskiego negatywnie ocenił ich wyniki „Nie było jakichkolwiek propozycji ze strony rządu, które by czymkolwiek nas zaskakiwały” - powiedział Sławomir Broniarz na konferencji po spotkaniu. Tymczasem coraz więcej mówi się o pracy nauczycieli, liczbie dni wolnych i mitycznej już Karcie nauczyciela.

(fot. Krzysztof Jarczewski / FORUM)

Ile pracują nauczyciele

Mówiąc o czasie pracy nauczycieli, wielu posługuje się określeniem ich średniego pensum, które wynosi 18 godzin lekcyjnych, czyli 13,5 godzin tygodniowo. Nie wlicza się czasu na przygotowanie lekcji, prowadzenie dokumentacji, rozmowy z uczniami i rodzicami, tworzenia, a potem sprawdzania klasówek czy dyżurów na przerwach międzylekcyjnych, o czym pisaliśmy dokładniej w artykule „Ile zarabiają nauczyciele”.

Pensum nauczyciela

Stanowisko i typ szkoły

Tygodniowa liczba godzin obowiązkowego wymiaru zajęć dydaktycznych, wychowawczych, opiekuńczych

Nauczyciele przedszkoli, z wyjątkiem nauczycieli pracujących z grupami dzieci 6-letnich

25

Nauczyciele przedszkoli i innych placówek przedszkolnych pracujących z grupami dzieci 6-letnich

22

Nauczyciele: przedszkoli specjalnych, szkół podstawowych, szkół specjalnych, liceów ogólnokształcących, teoretycznych przedmiotów zawodowych

18

Nauczyciele praktycznej nauki zawodu we wszystkich typach szkół i na kwalifikacyjnych kursach zawodowych

20

Nauczyciele pałaców młodzieży, młodzieżowych domów kultury (i in.)

18

Nauczyciele – bibliotekarze bibliotek szkolnych

30

Nauczyciele poradni psychologiczno - pedagogicznych

20

Źródło: opracowanie własne Bankier.pl na podstawie Karty nauczyciela

– Dużo czasu zajmują takie kwestie: przygotowanie do zajęć, zebrań, konsultacji indywidualnych, organizacja wyjść i wycieczek, zielonych szkół (podczas takiego trzy- lub pięciodniowego wyjazdu nauczyciel jest 24 godziny na dobę z dziećmi i nie ma z tego tytułu ekstra zarobków), uzupełnianie dokumentacji - dzienniki, sprawozdania, plany wychowawcze, plany pracy, jeśli ktoś awansuje to plany rozwoju zawodowego itp.). Dodatkowo zlikwidowanie tzw. godzin karcianych w wielu szkołach jest nadal fikcją, więc nauczyciele nadal wyrabiają dwie godziny dodatkowo poza etatem. Choć wiadomo, pozostajemy do dyspozycji dyrektora także w większym wymiarze, jeśli zajdzie taka potrzeba – mówi w rozmowie z Bankier.pl nauczycielka z wrocławskiej szkoły podstawowej. – Niektórzy stwierdzą, że mamy przecież 40 h tygodniowo na pracę, ale trzeba pamiętać o obowiązku przyjmowania zastępstw (jest ich dużo), a także zajęciach indywidualnych, których jest dużo więcej niż kiedyś – dodaje.

Czy popierasz strajk nauczycieli? [Sonda]

Nauczyciele walczą o podwyżki. Zabiegając o podniesienie wynagrodzenia zasadniczego o 1000 zł, zapowiedzieli rozpoczęcie strajku w poniedziałek 8 kwietnia, czyli na kilka dni przed egzaminami gimnazjalnymi i ósmoklasisty. Przedstawiciele Związku Nauczycielstwa Polskiego zapowiadają, że strajk potrwa do odwołania. Popierasz ten pomysł?

Instytut Badań Ekonomicznych podał w opracowaniu raportu dotyczącego pracy nauczycieli: „Wszystkie czynności zsumowane w technice DAR dają łącznie wynik 46 godz. 40 minut. tygodniowo – dotyczy to nauczycieli, którzy prowadzą od 18 do 27 lekcji tygodniowo, nie zajmują stanowisk, które by wpływały na pensum i pracują w jednej szkole lub zespole szkół, czyli około 60 proc. nauczycieli przedmiotów ogólnokształcących”.

Wolne nauczycieli

Ile wolnego ma nauczyciel? Dla niektórych odpowiedź jest jednoznaczna – „za dużo”. Również tę kwestię ustala Karta nauczyciela – art. 64.

Art. 64. 1. Nauczycielowi zatrudnionemu w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania.

2. Nauczyciel, o którym mowa w ust. 1, może być zobowiązany przez dyrektora do wykonywania w czasie tych ferii następujących czynności:

  1. przeprowadzania egzaminów;
  2. prac związanych z zakończeniem roku szkolnego i przygotowaniem nowego roku szkolnego;
  3. opracowywania szkolnego zestawu programów oraz uczestniczenia w doskonaleniu zawodowym w określonej formie.

Czynności, o których mowa w pkt 1–3, nie mogą łącznie zająć nauczycielowi więcej niż 7 dni.

Co, jeśli nauczyciel potrzebuje wolnego w ciągu roku? Nie może on, jak inni pracownicy, skorzystać z urlopu na żądanie lub z urlopu wypoczynkowego. Jedynymi wyjątkami, dzięki którym może skorzystać z urlopu w trakcie semestru, są: niezdolność do pracy na skutek choroby w czasie ferii, urlop macierzyński lub odbywanie ćwiczeń wojskowych.

Jesteś nauczycielem, uczniem, rodzicem? Masz coś do powiedzenia w temacie strajku nauczycieli? Prześlij swój komentarz do Redakcji Bankier.pl.

Weronika Szkwarek

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
17 6 lelo1949

Dać 700zł...od września 2019.....a za strajk nie płacić,rekrutację do szkół w tym roku bez egzaminów ,promocja uczniów to obowiązek szkoły

! Odpowiedz
31 21 hfjdj

Gdybym ja w prywatnej formie ktorej pracuje odmowil wykonywania obowiazkow to dostalbym dyscyplinarke na drugi dzien. I to tylko dlatego ze przez pierwszy dzien by mnie obserwoeali czy sobie jaj nie robie, czy mi czasem nie odbilo. Zgodziles sie nauczycielu na taka place wiec wykonuj teraz swoje obowiazki albo sie zwolnij.

! Odpowiedz
35 20 hfjdj odpowiada hfjdj

Nauczyciele to srodowisko ktore nas szantazuje. I z tego powodu nie powinni dostac nic. A dlaczego niby z nimi rozmawiac? Przeciez jest cala rzesza nauczycieli ktorzy pchaja sie na etat. Wreczac po kolei codziennie dyscyplinarki az sie w koncu opamietaja i zaczna doceniac to co maja. A jak nie to jak braknie chetnych na etat nauczyciela to wtedy mozna z nimi zaczac rozmawiac.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 4 hfjdj odpowiada hfjdj

Po cos nauczycielu zes sie pchal do tej pracy? Najpierw sie ochales, zalatwiales, czekales zeby dostac etat. A teraz ci sie podwyzki zachciewa? To po co zes sie tam pchal jak teraz pracowac niechcesz? Ciagnal cie ktos sila? Trzyma cie ktos sila? Obiecal ci ktos podwyzke jak aie zatrudniales?

! Odpowiedz
22 25 naucz

Nauczyciel ma więcej wolnego niż inni i co z tego taka jest specyfikacja zawodu i inaczej się nie da.

! Odpowiedz
48 28 hfjdj

A no to moze im dolozyc jakies zajecia w wakacje? Po co lydzie maja chodzic na korki jak moga do nauczycieli? Moze zrobic tak zeby nauczyciel musialbyc dostepny dla uczniow przez cale wakacje od 8 do 16?

! Odpowiedz
18 14 jasiek2017 odpowiada hfjdj

Oczywiscie tego nie wiesz ale nauczyciel na polecenie dyrektora szkoly jest dostepny przez caly rok i ma byc na zawolanie w szkole do opieki nad dziecmi.

! Odpowiedz
5 7 hfjdj odpowiada jasiek2017

Ale na czyje zawo?anie? I jak mo?e by? jak je?d?a na wczasy w wakacje?

! Odpowiedz
2 10 hfjdj odpowiada jasiek2017

Jak moze byc nauczyciel dostepny w ciagu wakacji jak jezdzi normalnie na wczasy podczas wakacji a w szkole nikogo nie ma?

! Odpowiedz
28 29 iwonka50

Na żądanie może nie. Ale za to ogólnie mają wakacje + ferie wolne a to chyba bardziej opłaca się niż 26 dni, z czego 4 na żądanie?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne