REKLAMA

Uniwersytet Oksfordzki finansowany z fortuny faszysty? Nie tylko

2021-11-11 17:33
publikacja
2021-11-11 17:33
Uniwersytet Oksfordzki finansowany z fortuny faszysty? Nie tylko
Uniwersytet Oksfordzki finansowany z fortuny faszysty? Nie tylko
fot. Anna Stowe/LOOP IMAGES / / FORUM

Społeczność żydowska na Uniwersytecie Oksfordzkim wyraża zaniepokojenie z powodu darowizn z funduszu pochodzącego z fortuny przywódcy działającej w latach 30. Brytyjskiej Unii Faszystów. Jeden z profesorów wzywa rząd do interwencji - informuje w poniedziałek portal Jewish News.

St Peter’s College i Lady Margaret Hall (LMH) na Uniwersytecie Oksfordzkim od 2017 r. przyjęły z tego źródła ponad 12 mln funtów, Imperial College London - prawie 2,5 mln funtów, a University College London (UCL) otrzymał 500 tys. funtów - podał "Telegraph".

Darowizny zostały przekazane przez trust, założony przez Maxa Mosleya ze spadku otrzymanego od ojca, Sir Oswalda Mosleya, przywódcy Brytyjskiej Unii Faszystów.

Około 6 mln funtów otrzymanych przez Uniwersytet Oksfordzki zostanie przeznaczonych na utworzenie funduszu z dziedziny biofizyki, podczas gdy 5 mln funtów sfinansuje budowę nowego akademika dla studentów.

Związek Studentów Żydowskich i społeczność żydowska na Uniwersytecie Oksfordzkim wyraziły zaniepokojenie z powodu darowizn i początkowego pomysłu nazwania akademika imieniem wnuka Oswalda Mosleya - Alexandra. We wspólnym oświadczeniu podkreślono, że "nazwisko rodziny Mosleyów jest w Wielkiej Brytanii synonimem faszyzmu i antysemityzmu".

Instytucje akademickie zostały również skrytykowane przez emerytowanego profesora historii w St Peter’s College, Lawrence'a Goldmana, który oskarżył Oxford o "całkowity moralny upadek". W niedzielę powiedział Sky News, że uniwersytety nie powinny przyjmować "splamionych i brudnych pieniędzy", a jeśli "nie potrafią rządzić się zgodnie z zasadami moralnymi, to jest to może rola państwa".

Zdaniem Goldmana syn Oswalda i znany w Wielkiej Brytanii potentat wyścigów samochodowych Max Mosley nigdy nie przeprosił za "terroryzowanie i zastraszanie" mniejszości, a sytuacja uniwersytetów mogłaby być inna, gdyby zdecydował się "odpokutować za te zbrodnie i grzechy".(PAP)

baj/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Czy to dobry moment na inwestowanie?

Czy to dobry moment na inwestowanie?

Komentarze (4)

dodaj komentarz
jan888
Żydzi bardzo lubią przykleić do kogoś łatkę "faszysty" i ścigać z tego powodu jego rodzinę do 10-tego pokolenia. Natomiast o tym za ile zbrodni (dziesiątki milionów ofiar) są odpowiedzialne żydowskie elity bolszewickiej Rosji nie wspominają ani słowem (nawet Hollywood konsekwentnie unika tego tematu). Typowa, talmudyczna logika.
samsza
A ocaleni z holokaustu od kogo dostali "pieniądze" ?
Też źle ?
ajwaj_
Nazizm stal sie salonowy,
dopiero nie dlugo Norymberga 2.0 postawi nazi kanalie na miejsce,
tj. wiszac jak w Norymberdze 1.0 na strunie od fortepianu

I to próbuje odzyc nie daleko,
zwyciezców nazioli z Berlina 05.1945 Armie Polska i Czerwona,
nazi gnidy zastepúja smieciem
mnm1
Nie pij już dzisiaj więcej ....

Powiązane: II wojna światowa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki