REKLAMA

Oksford i Cambridge zdetronizowane w rankingu uniwersytetów Wielkiej Brytanii. Wygrał St Andrews

2021-09-17 15:09
publikacja
2021-09-17 15:09
Oksford i Cambridge zdetronizowane w rankingu uniwersytetów Wielkiej Brytanii. Wygrał St Andrews
Oksford i Cambridge zdetronizowane w rankingu uniwersytetów Wielkiej Brytanii. Wygrał St Andrews
fot. Cornfield / / Shutterstock

Najlepszym uniwersytetem w Wielkiej Brytanii jest obecnie szkocki University of St Andrews, który wyprzedził Oksford i Cambridge - wynika z opublikowanego w piątek rankingu "The Times and The Sunday Times Good University Guide".

Nigdy wcześniej nie zdarzyło się, by inna uczelnia niż uniwersytet w Oksfordzie, bądź w Cambridge wygrała sporządzany od 30 lat ranking, ani jakikolwiek inny brytyjski ranking uniwersytetów.

University of St Andrews stale jest w czołówkach rankingów brytyjskich uniwersytetów i w ostatnich latach zmniejszał stratę punktową do Oksfordu i Cambridge, ale w czasie pandemii Covid-19, gdy wszystkie uczelnie musiały na dłuższy czas przestawić się na nauczanie zdalne, zanotował - w odróżnieniu od konkurencji - tylko nieznaczny spadek w kategorii satysfakcji studentów z nauczania. To pozwoliło mu wysunąć się na pierwsze miejsce.

"Osiągnięcie St Andrews jakim jest pierwsze miejsce w naszym rankingu nie powinno być niedoceniane. To nie jest przypadek. Uniwersytet od kilku lat zbliżał się do duopolu Oxbridge dzięki bardzo wysokiemu poziomowi satysfakcji studentów, osiągając szczyt w ciągu ostatniego roku, mimo zakłóceń spowodowanych pandemią" - powiedział Alastair McCall, redaktor "The Times and The Sunday Times Good University Guide".

W rankingu oprócz satysfakcji studentów brane są pod uwagę takie czynniki jak jakość nauczania, jakość badań naukowych, odsetek studentów kończących naukę, perspektywy zawodowe absolwentów, wysokość czesnego.

W tegorocznej edycji sklasyfikowano 132 uniwersytety. Kolejne miejsca zajęły Uniwersytet Oksfordzki, Uniwersytet w Cambridge, Imperial College London, London School of Economics, Durham University, University College London i University of Warwick.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

bjn/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Komentarze (13)

dodaj komentarz
talmud
https://www.youtube.com/watch?v=3w-mzRhmHng
demeryt_69
Jak by na to nie spojrzeć, to na świecie liczy się w zasadzie klasyfikacja szanghajska:

https://www.shanghairanking.com

itso_cien_na_sciane
Świat światem a my żyjemy w Polskim świecie (patologicznie niedorozwiniętym z winy własnej ale to już bajka na inny komentarz )
gucio_222
Cy Oksford to ta uczelnia na której studiował kolega Nikodema Dyzmy niejaki Radek Appelbaum ?
demeryt_69
Głównie pisał eseje w Pembroke College. Na 3-letni licencjat.

itso_cien_na_sciane
pewnie dlatego ze na stołówce zabrakło mięska :D
basterek
Polska ma 25 000 profesorów takich Hordzban czy Balcerowicz i dlatego polskie uczelnie nie łąpią się w żadnych rakingach, bo w Polsce synonimem profesora jest matołectwo.
demeryt_69
Polskie uczelnie są absurdalnie niedofinansowane - to jest głównym problemem.

po_co odpowiada demeryt_69
Problemem Polskich uczelni nie jest brak dofinansowania tylko sposób myślenia ich władz.
W Europie oraz USA prowadzi się bezpieczne badania które nic nie wnoszą do naszego życia.
Problem finansowania to jedno ale sposób myślenia to drugie.

Dzisiaj na uczelni liczy się aby miała ona odpowiednią liczbę doktorantów
Problemem Polskich uczelni nie jest brak dofinansowania tylko sposób myślenia ich władz.
W Europie oraz USA prowadzi się bezpieczne badania które nic nie wnoszą do naszego życia.
Problem finansowania to jedno ale sposób myślenia to drugie.

Dzisiaj na uczelni liczy się aby miała ona odpowiednią liczbę doktorantów bo to przynosi pieniądze z dofinansowań. Natomiast nikt nie zgodzi się na otwarcie przewodu w rewolucyjnych dziedzinach bo to się nie opłaca. W Polsce, Europie czy w USA doktoranci zajmują się głównie pierdołami i nie dlatego, że nie chce im się robić czegoś więcej ale dlatego, że ważne jest osiąganie celów, a nie sukcesów.

Od kilku lat śledzę badania prowadzone w Chinach i tam pracuje się nad praktycznymi rozwiązaniami problemów. Dla przykładu mój znajomy promuje właśnie doktoranta w dziedzinie kwantowych sieci neuronowych które są matematycznymi strukturami o potencjale w pewnej klasie rozważań - zysk dla przemysłu 0.
Tymczasem w Chinach opracowywane są mechanizmy redukowania zakłóceń w zakładach produkcyjnych (nie podam szczegółów bo ten temat bardzo mnie interesuje osobiście) - zysk dla przemysłu to kilka miliardów dolarów rocznie.

Chiny nie tylko wyprodukują naukowców, wykształconych inżynierów i przeszkoloną kadrę ale również zapewnią sobie obniżone koszty produkcji.

Wracając do Polski - tutaj nikt nie może próbować wykonać takiej pracy bo kolegium dziadków które decyduje o jego przewodzie się na nią nie zgodzi bo nie ma z tego bezpośredniego dofinansowania. Fakt, że coś można sprzedać kłóci się z faktem, że nie można na tym zarobić teraz.

Więc produkuje się to za co płaci UE czyli badania o LGBTQA+, zmianach klimatu itd.
kaczdzonjar
nasz Jagielloński gdzieś na 500 miejscu - uczą tam wszystkiego tylko nie tego jak wykorzystac wiedzę w biznesie - a to jest oceniane - umiejętnośc myślenia i wykorzystania kreatywnie widzy w celu tworzenia nowych ideii, pomysłów inżynierskich itd.... ale u nas juz od szkoły podstawowej zamiast ekonomi, biznesu kreatywności nasz Jagielloński gdzieś na 500 miejscu - uczą tam wszystkiego tylko nie tego jak wykorzystac wiedzę w biznesie - a to jest oceniane - umiejętnośc myślenia i wykorzystania kreatywnie widzy w celu tworzenia nowych ideii, pomysłów inżynierskich itd.... ale u nas juz od szkoły podstawowej zamiast ekonomi, biznesu kreatywności - religia, historia jak to nas gnębiono przez wieki i filozoficzne myśli JP2 jako lektury, których dzieci komletnie nie rozumieją. i tak ciemny lud dalej kroczy ciemną doliną bez przyszłości i pomysłu na własne zycie

Powiązane: Studia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki