REKLAMA

Olbrzymi koszt naprawy zniszczonych tablic pamięci w Warszawie

2021-10-18 07:53
publikacja
2021-10-18 07:53
Olbrzymi koszt naprawy zniszczonych tablic pamięci w Warszawie
Olbrzymi koszt naprawy zniszczonych tablic pamięci w Warszawie
fot. Reprodukcja: Janusz Fila / / FORUM

Ponad 700 tys. zł może kosztować naprawa tablic pamięci zniszczonych przez członków warszawskiego Klubu "Gazety Polskiej", którzy dokonali ich chałupniczej "korekty" przy użyciu mocnego kleju wnikającego w delikatny piaskowiec - podaje w poniedziałek stołeczna "Gazeta Wyborcza".


Gazeta informuje, że według stołecznego konserwatora zabytków Michała Krasuckiego średni koszt naprawy jednej tablicy to 5 tys. 100 zł brutto. Taką wycenę przedstawiła specjalistyczna firma, której Zarząd Terenów Publicznych dzielnicy Śródmieście zlecił naprawę siedmiu tablic będących w gestii ZTP.

"Skala zniszczeń jest jednak dużo większa, co potwierdzają urzędnicy także z innych dzielnic. Jeśli wierzyć informacji podanej przez szefa warszawskiego Klubu <<Gazety Polskiej>>, liczba potraktowanych klejem tablic przekracza 140. Doprowadzenie ich wszystkich do poprzedniego stanu może więc pochłonąć ponad 700 tys. zł" - wylicza "GW".

"Tego nie da się zrobić fragmentarycznie. Użyto bardzo silnego kleju, który zostawia trwałe ślady na zabytkowym piaskowcu. Konieczna jest gruntowna konserwacja całych tablic. Stąd ten koszt" - wyjaśnia konserwator.

Gazeta wskazuje, że taki jest skutek akcji "prawicowych fanatyków", przeprowadzonej pod pretekstem "walki z kłamstwem historycznym" dwa tygodnie temu, w weekend 2-3 października. Chodzi o wykute w piaskowcu tablice pamięci zaprojektowane w końcu lat 40. XX w. przez rzeźbiarza Karola Tchorka. Można je spotkać w wielu punktach Warszawy, w miejscach walk i martyrologii jej mieszkańców w czasie II wojny światowej. Poświęcone są przede wszystkim ofiarom egzekucji dokonanych na ulicach stolicy wtedy przez niemieckich okupantów. Zgodnie z oficjalną narracją obowiązującą w okresie powstania tablic Niemcy nazwani są na nich hitlerowcami. Z początku takich upamiętnień było ok. 200, zachowanych jest 165. Niedawno wszystkie historyczne tablice Tchorka uzupełnione zostały ufundowanymi przez Fundację PGE tabliczkami z pleksi z dokładniejszą informacją o tym, co się wydarzyło w danym miejscu. Sprawcy zbrodni są na nich nazwani Niemcami.

Uczestnicy akcji, do której zorganizowania przyznał się Adam Borowski, przewodniczący warszawskiego Klubu "Gazety Polskiej", zakleili na starych tablicach słowo "hitlerowcy". Przylepili na nim wykonaną z pianki plakietkę z napisem "Niemcy". Zrobili to m.in. przy Nowym Świecie 59, Krakowskim Przedmieściu 62, Wolskiej 58, Grójeckiej 24 i Barskiej 4. "Ten napis +hitlerowcy+ powstał za czasów komunizmu. Aby nie drażnić towarzysza Ericha Honeckera, sprawców zbrodni zastąpiono słowem +hitlerowcy+. A to nie hitlerowcy podpisali Pakt Ribbentrop-Mołotow, to nie hitlerowcy napadli na Polskę, tylko Niemcy" - powiedział Borowski w rozmowie z portalem Telewizji Republika. Na Facebooku pochwalił się oklejeniem ponad 140 tablic i poinformował, że "zostało jeszcze może 10, może 12...".

"Tablice Karola Tchorka znajdują się na obiektach mających różnych właścicieli. Ponad połowa z nich należy jednak do miasta i to ono na początku zapłaci za ich naprawę. Będziemy żądać zwrotu pieniędzy od Klubu +Gazety Polskiej+" - zapowiada Michał Krasucki.

"GW" wskazuje, że Krasucki po stwierdzeniu dewastacji tablic powiadomił o tym policję. Zgłosił uszkodzenie mienia, ale też znieważenie miejsc pamięci. W przypadku, gdy tablica wisi na budynku wpisanym do rejestru zabytków, jest także podstawa do ścigania sprawców z art. 108. Ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.

Policja poinformowała stołecznego konserwatora zabytków, że sprawa została przez nią skierowana do prokuratury. Krasucki ogłosił, że wystąpi do wojewódzkiego konserwatora zabytków o objęcie wszystkich tablic Karola Tchorka ścisłą ochroną poprzez wpis do rejestru - informuje gazeta.

Wojewódzki urząd konserwatorski zabrał głos w tej sprawie w ostatni czwartek. Na swoim Facebooku zamieścił wpis następującej treści: "Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków podjął natychmiastowe działania w celu wzmożenia ochrony konserwatorskiej tablic pamiątkowych autorstwa rzeźbiarza Karola Tchorka. Wydarzenia ostatnich dni stały się dla nas impulsem do uruchomienia pilnych działań obejmujących w pierwszej kolejności inwentaryzację tablic oraz dokonanych bez nadzoru konserwatorskiego ingerencji. Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków rozważa w dalszej kolejności wszczęcie procedur administracyjnych umożliwiających prawną ochronę konserwatorską wszystkich tablic autorstwa Karola Tchorka na terenie Warszawy".(PAP)

reb/ ann/

Źródło:PAP
Tematy
0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (27)

dodaj komentarz
jacyna2017
GW już nikt nie czyta, ale usłużny Bankier cytuje! Gdy grupy spod znaku 'pół-SS' dewastowały bilbordy, kościoły etc. ani o fanatyźmie, ani o wandaliżmie nie zająknęliście się. Współuczestniczycie w obniżce poziomu obyczajów i dziwicie się, że to się nakręca!? Pobudka!
loool
U Rafałka nawet za składowanie europalet w centrum można zarobić 1 mln zł więc takie 700 tys zł to jak za darmo. Jak by nie robił tego znajomy królika to by kosztowało 70 tys zł
moravietz
Wg mnie naprawa jest za droga, trzeba zostawic jak jest xD
przemek_opinia
Jeden z polityków lewicy w wywiadzie powiedział, że "Polacy byli nie tylko ofiarami II wojny światowej, ale też sprawcami". Jest to syn byłego członka PZPR.
W takiej sytuacji uważam zachowanie osób z gazety polskiej adekwatne do zaczynających pojawiać się w eterze opinii szkalujących Polaków za II WŚ, gdzie opozycja
Jeden z polityków lewicy w wywiadzie powiedział, że "Polacy byli nie tylko ofiarami II wojny światowej, ale też sprawcami". Jest to syn byłego członka PZPR.
W takiej sytuacji uważam zachowanie osób z gazety polskiej adekwatne do zaczynających pojawiać się w eterze opinii szkalujących Polaków za II WŚ, gdzie opozycja próbuje zrobić z Polaków "sprawców", a nie "ofiary".
blesso
Bredzisz !
Przeczytaj " Nadejście III Rzeszy " Evansa !
zenonn
W każdej dużej populacji są różne egzemplarze. Dobre i złe.
W USA jest mnóstwo bandytów, bogatych i biednych, a w Chinach, Indiach jeszcze więcej.
W wielomilionowej Polsce tez byli różni ludzie, także kolaboranci.
Byli terroryści, zwolennicy konstytucji 3 maja i zwolennicy prawa Targowiczanie.

https://www.polskieradio24.
W każdej dużej populacji są różne egzemplarze. Dobre i złe.
W USA jest mnóstwo bandytów, bogatych i biednych, a w Chinach, Indiach jeszcze więcej.
W wielomilionowej Polsce tez byli różni ludzie, także kolaboranci.
Byli terroryści, zwolennicy konstytucji 3 maja i zwolennicy prawa Targowiczanie.

https://www.polskieradio24.pl/5/1222/Artykul/2790747,Polacy-brali-udzial-w-Holokauscie-Takze-jako-sprawcy-Oburzajace-slowa-posla-Lewicy
blasq
A putin wraz z pseudopatriotami tak będzie nam zochydzał Niemcy i Unię, że wkrótce nie będziemy mieć wyboru i zostaniemy ponownie gubernią rosyjską.

marok
Niemców nikt tak skutecznie nie zohydza do siebie jak oni sami. Zbudowali dwa rurociągi Nord Stream do Niemiec , a teraz Putin szantażuje całą Europę gazem.
blesso odpowiada marok
Kto będzie miał tańszą energię z elektrownii gazowych i OZE ? I kto dzięki temu będzie taniej produkował ?

W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2021 roku Polska sprowadziła ponad 6,2 mln ton węgla, przede wszystkim z Rosji.
marok odpowiada blesso
Jak na razie to Polska ma najtańszą energie w Europie, o połowę tańszą niż Niemcy z OZE i rosyjskiego gazu.
Węgiel rosyjski jest obecnie sprowadzany tylko przez prywatne firmy, a mogą to robić bo zezwala na to prawo unijne.

Powiązane: II wojna światowa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki