REKLAMA

Unijne porozumienie z Pfizerem. Niedzielski: Warunki są skandaliczne. Nie przystąpimy do umowy

2023-06-01 10:31, akt.2023-06-01 11:15
publikacja
2023-06-01 10:31
aktualizacja
2023-06-01 11:15

Warunki negocjowane przez KE z Pfizerem w imieniu krajów członkowskich w sprawie szczepionek na COVID-19 są niewystarczające i niesatysfakcjonujące zdaniem rządu Mateusza Morawieckiego. - Nie przystępujemy do tego porozumienia – powiedział PAP w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Unijne porozumienie z Pfizerem. Niedzielski: Warunki są skandaliczne. Nie przystąpimy do umowy
Unijne porozumienie z Pfizerem. Niedzielski: Warunki są skandaliczne. Nie przystąpimy do umowy
/ Reuters / Forum

W piątek Komisja Europejska poinformowała, że porozumiała się z firmami BioNTech/Pfizer w sprawie szczepionek przeciw Covid-19, m.in. co do możliwości zmniejszenia ich dostaw i przedłużenia okresu, w którym państwa członkowskie UE będą mogły odebrać dostawy. Minister zdrowia w rozmowie z PAP ocenił, że wynegocjowane warunki dotyczące możliwości zmniejszenia dostaw szczepionek są skandaliczne.

"Cały czas uważamy, że te warunki, które są negocjowane przez KE w imieniu krajów członkowskich z Pfizerem to są warunki absolutnie niewystarczające, niesatysfakcjonujące i my nie przystępujemy do tego porozumienia. Pfizer w ofercie, którą przedstawił KE, i Komisja, muszę to powiedzieć otwarcie, nie reprezentując interesu państw członkowskich wstępnie akceptowała te rozwiązania, żąda opłaty za te preparaty, które mają być zredukowane. Żąda zapłaty za te preparaty, które nie będą dostarczone i ta opłata wynosi mniej więcej połowę ceny, którą za preparaty płacimy w tej chwili” – powiedział PAP minister Adam Niedzielski.

Jak ocenił "to już jest kategoria skandalu, a nie tylko nieuczciwego prowadzenia negocjacji biznesowych". "My jesteśmy cały czas w sporze" - zaznaczył.

Niedzielski przypomniał, że Polska od kwietnia zeszłego roku działa w ramach klauzuli siły wyższej; odmawia przyjmowania dostaw, bo zmieniły się warunki epidemiczne.

"Kontrakty są tak źle zdefiniowane, że one w zasadzie zmuszają państwa do przyjmowania setek milionów preparatów, których już nikt dzisiaj nie potrzebuje. Nie ma nawet możliwości przekazania ich biedniejszym krajom, które również nie zgłaszają takiego zapotrzebowania” - powiedział.

"My stoimy na swoim stanowisku, że to nie są odpowiednie warunki. Mamy koalicję kilku krajów, które również podzielają nasz punkt widzenia: Węgry, Rumunię, również mamy zainteresowanie dołączeniem do nas ze strony m.in. Litwy" – dodał.

Adam Niedzielski przyznał, że szereg krajów śledzi poczynania Polski w tej kwestii. Minister podkreślił, że spór dotyczy wyłącznie jednego dostawcy szczepionek. Z pozostałymi udało się dojść do porozumienia i do zmiany warunków dostaw, "dokonując ogromnej redukcji".

KE podała w piątek, że zmiana obowiązującej umowy na dostawy szczepionek uwzględnia poprawę sytuacji epidemiologicznej, a jednocześnie zapewnia dostęp do najnowszej dostępnej wersji szczepionki, jeżeli w przyszłości pojawią się warianty Covid-19 budzące obawy.

Porozumienie wprowadziło do obowiązującej umowy m.in. zmniejszenie liczby dawek zakupionych przez państwa członkowskie w ramach umowy - po uiszczeniu opłaty pierwotnie zakontraktowane dawki zostaną przekształcone w zamówienia opcjonalne oraz przedłużenie okresu, w którym państwa członkowskie będą mogły odebrać dostawy szczepionek. 

Autorzy: Rafał Pogrzebny, Anna Jowsa

rpo/ ajw/ mhr/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze konta firmowe dla nowoczesnego biznesu

Najlepsze konta firmowe dla nowoczesnego biznesu

Komentarze (35)

dodaj komentarz
mack72
Myślałem , że chodzi o porozumienie w sprawie wysokości kary finansowej od pfizera. Ewentualnie skrócenia wyroków dla prezesów firmy.
kaczyslaw_
Niedzielski może teraz przyjmować dawkę cp sekundę i wystarczy mu do końca życia.
acintsok
Po zakupie powinni od razu utylizować (bo nikt już tego nie chce), aby dodatkowo nie płacić jeszcze za magazynowanie.
inwestor.pl
'Żąda zapłaty za te preparaty, które nie będą dostarczone i ta opłata wynosi mniej więcej połowę ceny, którą za preparaty płacimy w tej chwili'

Wychodzi na to, że Wizjoner Zdrowia będzie teraz kupował preparaty bezobjawowe. Czy za to nie ma paragrafu w polskim kodeksie karnym?
prawda_
"Minister zdrowia w rozmowie z PAP ocenił, że wynegocjowane warunki dotyczące możliwości zmniejszenia dostaw szczepionek są skandaliczne."
Skandaliczne bylo podpisanie przez polski rzad kontraktow na dostawe tych preparatow w ciemno, bez calkowitego procesu dopuszczenia do uzycia, w nadmiarowych ilosciach i po zawyzonych
"Minister zdrowia w rozmowie z PAP ocenił, że wynegocjowane warunki dotyczące możliwości zmniejszenia dostaw szczepionek są skandaliczne."
Skandaliczne bylo podpisanie przez polski rzad kontraktow na dostawe tych preparatow w ciemno, bez calkowitego procesu dopuszczenia do uzycia, w nadmiarowych ilosciach i po zawyzonych cenach. Moja propozycja jest taka, by pozostale zobowiazania kontraktowe byly pokryte z prywatnej kieszeni Niedzielskiego, Morawkieckiego i calej reszty darmozjadow z Wiejskiej.
men24a
Znów łaskę Amerykanom zrobili i kupili na 10 lat do przodu szczepionki. Ale nie ma się co dziwić jak linczowali Evę Kopacz jak nie zakupiła szczepionek na świnską grypę a trzeba było nakupic tych szczepionek i te świńskie ryje szczepić stuma dawkami !
tomkooo
ty niedzielski a ile szczepinek zniszczyliscie za nasze pieniadze? ile zamowilisie?
jarekzbyszek
Zapłacimy dwa razy więcej. Stać nas. Jak na kary unijne, najdroższy prąd w Europie, darmowe autostrady, rządowe łąki w Baranowie, rów Kaczyńskiego, lotnisko Sasina.
y2767651
Skoro ponad rok temu tak strasznie zmienila sie sytuacja epidemiologiczna, to czemu do qrwy nedzy, dalej jest odstawiany ten cyrk? A no tak... mozna olac wiele przepisow :D
inwestor.pl
Przychodzi szef Pfizera do A.Niedzielskiego i mówi płaćcie jeszcze tylko dwa tygodnie. :-)))

Powiązane: Narodowy Program Szczepień przeciw wirusowi SARS-CoV-2

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki