REKLAMA

Unia pomoże polskim rolnikom

2015-11-01 04:08
publikacja
2015-11-01 04:08

Nadmiar owoców i warzyw będzie można wycofać z rynku. To dzięki unijnemu programowi, który rekompensuje część strat z tytułu rosyjskiego embarga. Polska jest jednym z jego głównych beneficjentów.

fot. Luka Łukasiak / / FORUM

Z handlu wycofać będzie można niemal 300 tysięcy ton jabłek i gruszek. Mają one trafić do szkół oraz najbardziej potrzebujących. W zamian rolnicy otrzymają pieniądze. Rozwiązanie chwali Marian Sikora z Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych. Uważa, że jest to argument przemawiający za producentami. Podmioty skupujące chcące "grać na cenie" będą miały teraz mniejszą możliwość zarobku, ponieważ rolnik ma pewny zbyt części zapasów.

Możliwość wycofania owoców to dobra oferta również dla tych, którzy zastanawiają się nad sprzedażą wszystkich swoich zapasów - uważa Paweł Kreciński z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Ryzyko oczywiście może się opłacić, ale należy pamiętać, że może. Dziś, ceny skupu jabłek deserowych i przemysłowych są atrakcyjne, ale po wprowadzeniu embarga odnotowywany jest brak stabilizacji.

Unijny program pozwala również na wycofanie z rynku pomidorów, marchwi, słodkiej papryki, ogórków. Ilości są jednak dużo mniejsze - chodzi o 31,5 tysiąca ton.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Michał Fedusio/dabr

Źródło:IAR
Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (9)

dodaj komentarz
~żart
Te słowo "pomoze" już słyszałem.
Gierek zapytał "pomozecie" (towarzysze), - Naród odpowiedzial "POMOŻEMY".
Unia naśladuje "czasy" Gierka ( 1-pierwszy sekretarz PZPR) - i tak jego "wykopoli" (wydupczyli), a chciał "dobrze".
Winny Jaruzel i "warszawiacy"
Te słowo "pomoze" już słyszałem.
Gierek zapytał "pomozecie" (towarzysze), - Naród odpowiedzial "POMOŻEMY".
Unia naśladuje "czasy" Gierka ( 1-pierwszy sekretarz PZPR) - i tak jego "wykopoli" (wydupczyli), a chciał "dobrze".
Winny Jaruzel i "warszawiacy" (nie "pasował" do komunistów), bo sprzeciwiał się przyjaciołom ze wschodu (nawet jego przymknęli w Moskwie 2 tygodnie, na zjeżdzie partii radzieckiej- pojechał premier Jaroszewicz i podpisał "lojalkę" (gwarancję) i jego uwolnili).
Zarzucają że zadłuzył kraj (ok.30 mld. dolarów), ale "budował" dobrobyt.
Jaruzel to "dupek" święty,chciał być "marszałkiem" i lizał dupę Moskwie (matołek).
Żle wspominam jego "czasy".

~rolnik
unia najpierw niech sama sobie pomoże, a rolnikom najbardziej pomoże wtedy, jak nie będzie im przeszkadzać
~endi
a nie mogliby przerobić tych owoców na procenty i rozdać też najbardziej potrzebującym ? :)
~adam
Dasz zle, wezmiesz też zle i tak w kółko frustraci wiecznie niezadowoleni z rosnącymi brzuchami i tyłkami przed monitorami pc i tv !!!!!!
~autor
Nie w tym rzecz. Problem, że rolnictwo to już czysty komunizm. Sterowanie odgórne, prognozowane ilości jak w 5 latce. Niczego ci to nie przypomina?
~cde odpowiada ~autor
unia coraz bardziej przypomina komunę ... ściąga się od ludzi wysokie podatki ... a potem rozdaje pieniądze na prawo i lewo różnym grupom interesu ... brawo, tak trzymać, kres już bliski ...
~cd odpowiada ~autor
Masz rację, trzeba zniszczyć nierentowne rolnictwo.
~miro
a gdzie pomoc dla polskiego rolnika hodujacego trzode, łysy bandyta rozkwiczał na cały świat że padły dwa dziki i biega chwast bezkarnie
~takitam
Czyli teraz niemiaszki kupią sobie od nas jabłuszka za pół ceny. No to teraz widzicie czemu żeycie w niemczech takie tanie.

Powiązane: Rolnictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki