REKLAMA

Umowy o dzieło będą oskładkowane? Resort zaprzecza

2020-09-29 14:16
publikacja
2020-09-29 14:16
Umowy o dzieło będą oskładkowane? Resort zaprzecza
Umowy o dzieło będą oskładkowane? Resort zaprzecza
fot. tsyhun / / Shutterstock

W resorcie nie trwają prace zmierzające do oskładkowania umów o dzieło – poinformowało PAP we wtorek Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Dodało, że wprowadzenie przez ZUS nowego rejestru pozwoli dokładniej oszacować liczbę zawieranych w Polsce umów cywilnoprawnych.

"Gazeta Wyborcza" we wtorek napisała, że przygotowywane przez MRPiPS zmiany prawne "mogą dotyczyć też zatrudnionych na podstawie umowy o dzieło. Obecnie – w przeciwieństwie do zleceń – są one zwolnione z jakichkolwiek składek ubezpieczeniowych".

W artykule napisano, że z danych wynika, że na umowach cywilnoprawnych łącznie pracuje 1,3 mln Polaków, jednak rząd nie ma informacji, ile osób pracuje na umowach o dzieło.

"Zakład (Ubezpieczeń Społecznych) z napływających danych stworzy specjalny rejestr umów o dzieło. I na każde żądanie będzie dane z niego udostępniać członkom rządu" – podaje "GW".

MRPiPS w piśmie przesłanym PAP zaprzeczyło, by w ministerstwie trwały prace nad oskładkowaniem umów o dzieło.

"W nawiązaniu do artykułów pt. +ZUS sprawdzi umowy o dzieło+ oraz +Umowy o dzieło do nowego rejestru ZUS+, opublikowanych we wtorek 29 września na łamach +Gazety Wyborczej+ Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej informuje, że w resorcie nie trwają prace zmierzające do oskładkowania umów o dzieło. W związku z tym zawarta w ww. artykułach teza sugerująca, że +zmiany prawne mogą dotyczyć też zatrudnionych na podstawie umowy o dzieło+ jest nieprawdziwa" – podało ministerstwo.

Zwróciło uwagę, że wprowadzenie rejestru umów cywilnoprawnych zakłada pierwsza odsłona tarczy antykryzysowej.

"ZUS przygotowuje się do tego zadania i będzie gotowy 1 stycznia 2021 roku na uruchomienie rejestru. To rozwiązanie pozwoli dokładniej oszacować liczbę zawieranych w Polsce umów cywilnoprawnych. Informacje te mogą być wykorzystywane m.in. do celów statystyczno-analitycznych, szczególnie przy opracowywaniu i kierowaniu odpowiedniej pomocy" – wskazuje MRPiPS.(PAP)

Autorka: Olga Zakolska

ozk/ joz/

Źródło:PAP
Tematy
Kupuj taniej wszystko, czego potrzebujesz z pożyczką bez prowizji. RRSO 12,08%

Kupuj taniej wszystko, czego potrzebujesz z pożyczką bez prowizji. RRSO 12,08%

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki