REKLAMA

ZUS sprawdzi umowy o dzieło

2020-09-29 06:54
publikacja
2020-09-29 06:54
ZUS sprawdzi umowy o dzieło
ZUS sprawdzi umowy o dzieło
/ Shutterstock

Od stycznia przedsiębiorcy będą musieli zgłaszać ZUS wszystkie umowy o dzieło. Po to, by Zakład mógł ich skontrolować. Czy to pierwszy krok do oskładkowania tych umów? - pisze wtorkowa "Gazeta Wyborcza".

Gazeta podaje, że Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej konsultuje z pracodawcami i związkami zawodowymi w Radzie Dialogu Społecznego, jak szeroka ma być reforma. "Bo rząd chciałby oskładkować również umowy-zlecenia pracujących na etacie oraz tych, którzy łączą działalność gospodarczą z umowami-zleceniami. Okazuje się, że zmiany prawne mogą dotyczyć też zatrudnionych na podstawie umowy o dzieło. Obecnie - w przeciwieństwie do zleceń - są one zwolnione z jakichkolwiek składek ubezpieczeniowych" - czytamy.

Jak ujawnia dziennik, z danych wynika, że na umowach cywilnoprawnych łącznie pracuje 1,3 mln Polaków, jednak rząd nie ma informacji, ile osób pracuje na umowach o dzieło. "Zakład z napływających danych stworzy specjalny rejestr umów o dzieło. I na każde żądanie będzie dane z niego udostępniać członkom rządu" - podaje.

"Co to oznacza? Na przykład w przypadku przekwalifikowania umowy o dzieło z wynagrodzeniem 5 tys. brutto trzeba będzie zapłacić ok. 2 tys. zł składek plus odsetki za zwłokę" - informuje "GW". (PAP)

skib/ dki/

Źródło:PAP
Tematy
Kupuj taniej wszystko, czego potrzebujesz z pożyczką bez prowizji. RRSO 12,08%

Kupuj taniej wszystko, czego potrzebujesz z pożyczką bez prowizji. RRSO 12,08%

Komentarze (6)

dodaj komentarz
carlito1
Przepychania w szarą strefę ciąg dalszy.
meryt
Przepychanie z umów śmieciowych.

Prawo skali, rynek dostarczy firmie to co zechce i po niższej cenie. Firma nie musi się trudnić podpisywaniem umów zlecenia i o dzieło.
wektorwg odpowiada meryt
Po niższej cenia mając większe koszty?
Na kopalni pracowałeś?
atx
właśnie straciłem pracę .... o dzieło ...będę tworzył o kicz
nigdy mnie nie dostaniecie
meryt
atx "właśnie straciłem pracę .... o dzieło ...będę tworzył o kicz"

Nie pracę, a umowę o dzieło.
wektorwg odpowiada meryt
Za każdym razem trzeba wykonać pracę....

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki