REKLAMA

Ulgi w komunikacji, dwa dni wolne w pracy, pakiet konsultacji medycznych dla oddających osocze

2020-11-25 15:54, akt.2020-11-25 16:33
publikacja
2020-11-25 15:54
aktualizacja
2020-11-25 16:33
ArtService

Osocze ozdrowieńca to na tym etapie walki z pandemią lek ratujący życie - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Poinformował, że osoby oddające osocze mogą skorzystać z ulg w PIT, przysługują im dwa dni wolne od pracy, ulgi na przejazd koleją i transportem miejskim oraz pakiet konsultacji medycznych.

Premier podkreślił, że obecnie nie mamy jeszcze odpowiedniego leku na COVID-19, ale - dodał - "wiemy, że osocze ozdrowieńców podane w odpowiednim momencie potrafi podnieść szanse na wyzdrowienie osób chorych". Morawiecki zaznaczył, że oddanie osocza trwa około pół godziny. "Te 30 minut może oznaczać życie dla kogoś innego" - podkreślił.

Jak zaznaczył, osocze ozdrowieńców jest "lekiem, który na tym etapie walki z pandemią jest bardzo ważny; jest substancją ratującą życie". Według premiera oddanie osocza, to o nie tylko szlachetny czyn, ale "też akt, który może oznaczać uratowanie życia i zdrowia innym osobom". Morawiecki dodał, że osocze pobrane od jednego ozdrowieńca może zostać podane trzem osobom chorym na COVID-19.

Poinformował, że osoby oddające osocze mogą skorzystać z ulg w podatku PIT tzw. ulgi z tytułu darowizny. Osobom tym przysługują też dwa dni wolne od pracy, ulgi na przejazd koleją i transportem miejskim oraz pakiet konsultacji medycznych.

Niedzielski: Pozyskanie osocza ozdrowieńców zagadnieniem krytycznym w obronie przed rosnącą liczbą zgonów

Pozyskanie osocza ozdrowieńców to zagadnienie krytyczne w obronie przed rosnącą liczbą zgonów na COVID-19 - podkreślił w środę minister zdrowia Adam Niedzielski. Według niego we wtorek dzienne zapotrzebowanie na nie było na poziomie 450 jednostek, które zapewnia od 150 do 200 dawców.

Niedzielski na konferencji prasowej podkreślał, że choć według danych resortu zdrowia dzienna liczba zachorowań maleje, to nadal "przedmiotem troski" jest liczba zgonów, która w środę ponownie przekroczyła pułap 600. Zaznaczył, że rząd chce robić wszystko, by zgonów było jak najmniej i by z COVID-19 walczyć na każdym etapie choroby.

W jej początkowych fazach, jak mówił szef MZ, liczy się dostępność pulsoksymetrów, leku remdesivir, a potem wspomagania tlenowego. Niedzielski zaznaczył, że jeśli chodzi o dostępność leku, sytuacja wygląda tak, że "dwa miesiące temu miało być w listopadzie 15 tys. dawek dostarczonych do Polski, a obecnie jesteśmy w takiej sytuacji, że jest 48 tys. dawek dostarczonych w listopadzie". Podobnie według ministra ma być w grudniu.

Zaznaczył, że eksperci, z którymi konsultuje się ministerstwo, przekonują, że skuteczność remdesiviru uzasadnia jego zakup i dystrybucję, bo jest "pewne okienko w przebiegu choroby, kiedy jego zastosowanie hamuje namnażanie wirusa w organizmie i trzeba trafić na ten moment".

Minister zaznaczył, że o ile leki i narzędzia można wytworzyć lub kupić, to kolejnego czynnika pomagającego w leczeniu, czyli osocza ozdrowieńców - już nie. "Tu możemy wyłącznie korzystając z życzliwości, z pewnego dobrego serca dawców, zapewnić naszym chorym takie leczenie. Dlatego dziś razem z panem premierem zwracamy się do wszystkich z prośbą, by to osocze ozdrowieńców, by jego stan, jego zasób w Polsce zapewniał bezpieczeństwo leczenia" - powiedział szef MZ.

Według Niedzielskiego, jeśli chodzi o dzienne zapotrzebowanie na osocze, to we wtorek zgłoszone je na poziomie 450 jednostek, co "w pewnym uproszczeniu oznacza, że aby pokryć to zapotrzebowanie, musiało się dziennie znaleźć 150-200 dawców, by to zabezpieczyć". "To zagadnienie krytyczne, byśmy się bronili przed rosnącą liczbą zgonów, dlatego apelujemy do wszystkich, którzy przeszli COVID, którzy spełniają warunki, którzy mogą się zgłosić do centrum krwiodawstwa (...) i prosimy o wsparcie" - mówił minister zdrowia.

autor: Marzena Kozłowska

mzk/ par/

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz konto w promocjach: 300 zł premii za otwarcie i polecenie konta

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
arzab
P. premier - jako ozdrowieniec osocze mogę oddać ale jako bezrobotny bez dochodów nie mogę skorzystać z ulg w PIT ani nie przysługują mi dwa dni wolne od pracy ! Więc proszę nie uogólniać tylko poprawić kolejnego już urzędniczego bubla.
cocos2000
Zamiast na nietestowane szczepionki i dłubanie w nosach, kase mozna przeznaczyc dla dających osocze.
eagleeye
Sorry ale dziękuję bardzo.

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki