REKLAMA

MR chce wprowadzić ulgi w PIT dla osób nabywających mieszkania na rynku pierwotnym

2020-05-18 15:26, akt.2020-05-18 17:37
publikacja
2020-05-18 15:26
aktualizacja
2020-05-18 17:37

Ministerstwo Rozwoju chce wprowadzić ulgi w podatku PIT dla osób nabywających mieszkania na rynku pierwotnym lub budujących dom jednorodzinny na własnej działce - wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. MR ocenia, że ulga będzie stanowić wsparcie dla działalności firm budowlano-montażowych i zatrudnienia w sektorze budowlanym.

"Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie nowej ulgi w podatku dochodowym od osób fizycznych, tzw. ulgi na zasiedlenie. Będzie ona dostępna dla osób, które nabyły mieszkanie na rynku pierwotnym lub wybudowały dom jednorodzinny" - napisano.

"Od podatku będzie można odliczyć kwotę, której wysokość uzależniona jest od struktury demograficznej rodziny tworzonej przez podatnika. Preferowane będą rodziny z większą liczbą dzieci. Maksymalna wysokość odliczenia będzie również uzależniona od wysokości kosztów w budownictwie mieszkaniowym" - dodano.

Jak podano w wykazie prac, według aktualnych danych (na koniec IV kw. 2019), w 2020 r. hipotetycznie od dochodu można byłoby odliczyć następujące kwoty:

  • Podatnik (singiel) – 4.597 zł,
  • Podatnik z 1 dzieckiem – 5.746,25 zł,
  • Podatnik z 2 dzieci – 6.895,50 zł,
  • Podatnik z 3 dzieci – 8.044,75 zł.
  • Małżeństwo bezdzietne – 9.194 zł,
  • Małżeństwo z 1 dzieckiem – 10.343,25 zł,
  • Małżeństwo z 2 dzieci – 11.492,50 zł,

Ulga ma być dostępna dla osób w wieku do 35 lat (w przypadku małżeństw liczy się wiek młodszego małżonka).

Ministerstwo Rozwoju ocenia, że ulga będzie stanowić wsparcie dla działalności firm budowlano-montażowych i zatrudnienia w sektorze budowlanym.

"Koncentracja środków publicznych na rynku pierwotnym ma na celu stymulację działalności firm budowlano-montażowych specjalizujących się w budowie budynków wielorodzinnych oraz jednorodzinnych. Są to najczęściej firmy należące do sektora małych i średnich przedsiębiorstw, działające w lokalnej skali z wykorzystaniem lokalnych surowców" - napisano.

"W odróżnieniu od transakcji dokonywanych na rynku wtórnym, rynek pierwotny oraz budownictwo jednorodzinne przyczynia się do tworzenia PKB, wzrostu produkcji budowlano-montażowej oraz zatrudnienia w sektorze budowlanym" - dodano.

Zdaniem autorów projekt ustawy zawiera rozwiązania mające na celu złagodzenie negatywnych konsekwencji epidemii COVID-19 dla rynku mieszkaniowego. Uzupełnia inne działania rządu, ukierunkowane na rozwój sektora mieszkań komunalnych i społecznych oraz incydentalną pomoc najemcom mających problem z regularnym opłacaniem czynszu z powodu utraty części dochodów. 

Planowany termin przyjęcia projektu przez rząd to III kw. 2020 r. (PAP Biznes)

pat/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Kredyt balonowy na samochód. Wszystko, co musisz wiedzieć.

Kredyt balonowy na samochód. Wszystko, co musisz wiedzieć.

Komentarze (86)

dodaj komentarz
jsunday
Czyli z dużej chmury mały deszcz. Ulgi w żaden sposób nie wpłyną na rynek, bo ich wielkość jest żadna. Ulga rzędu 1% wartości mieszkania to PRowa bzdura.


wancofoq
Zwykła kiełbasa wyborcza. Ani to nie pomoże ludziom ani deweloperom. Wpływ na popyt nikły lub żaden.
Nawet jeśli to jest ulga od podatku a nie od dochodu to mamy ok 11k zwrotu dla rodziny z dziećmi przy cenie mieszkania dajmy na to 60m w Krakowie ok 500-550k czyli jakieś 2%.
Dla porównania MdM nakładał limit ceny
Zwykła kiełbasa wyborcza. Ani to nie pomoże ludziom ani deweloperom. Wpływ na popyt nikły lub żaden.
Nawet jeśli to jest ulga od podatku a nie od dochodu to mamy ok 11k zwrotu dla rodziny z dziećmi przy cenie mieszkania dajmy na to 60m w Krakowie ok 500-550k czyli jakieś 2%.
Dla porównania MdM nakładał limit ceny mieszkania i w tym samym Krakowie przy cenie ok 325k dla mieszkania 60m dopłata wynosiła ok 30k przy jednym dziecku, 40k przy dwójce, 60k przy trójce i więcej czyli ok 10-20%...
Do tego MdM był wypłacany w trakcie zakupu i powiększał wkład własny, a to będą pieniądze do zwrotu już po transakcji.
Limitu cen tutaj nie ma co oczekiwać bo im droższe mieszkania tym większe wpływy do budżetu. Mówił już o tym wiceminister Leszek Skiba, że wzrost cen jest korzystny bo w tedy są wyższe wpływy z podatków.
kozey
Kapkę mało, ja bym formuły w arkuszu sprawdził. Jakby chcieli ruszyć budowlankę to wystartowaliby więcej inwestycji, kto jak nie Państwo ma największe możliwości na tym polu? W rzeczywistości zwijają ceratę razem z okruchami, nie ma nowych przetargów, szczególnie kubaturowych. 10k cebulaków na rodzinę nie uratuje Kapkę mało, ja bym formuły w arkuszu sprawdził. Jakby chcieli ruszyć budowlankę to wystartowaliby więcej inwestycji, kto jak nie Państwo ma największe możliwości na tym polu? W rzeczywistości zwijają ceratę razem z okruchami, nie ma nowych przetargów, szczególnie kubaturowych. 10k cebulaków na rodzinę nie uratuje budowlanki. Jakbyście dawali tyle na nowego ajfąna to rozumiem, ale taka kwota na mieszkanie to bezwonny cichacz.
przemoo_zg
1. Czytajcie ze zrozumieniem.
TE KWOTY MOŻNA ODLICZYĆ OD DOCHODU. czyli: 17% z 12.000 zł . czyli 2000 zł.
Dla małżeństwa z 2 dzieci lub 780 zł dla singla.
PiS traktuje was jak upośledzonych.

To samo robią z Covid 19.
-Zagraniczne raporty podają liczbę zarażonych POTWIERDZONYCH laboratoryjnie!
1. Czytajcie ze zrozumieniem.
TE KWOTY MOŻNA ODLICZYĆ OD DOCHODU. czyli: 17% z 12.000 zł . czyli 2000 zł.
Dla małżeństwa z 2 dzieci lub 780 zł dla singla.
PiS traktuje was jak upośledzonych.

To samo robią z Covid 19.
-Zagraniczne raporty podają liczbę zarażonych POTWIERDZONYCH laboratoryjnie! Co oznacza, ze jest to tylko ta mała część, która jest potwierdzona badaniami.

- A Polski rząd podaje całkowita liczba zarażonych. Niby mała różnica, ale wprowadza to w błąd.

Proszę was - kto, kogo do tej pory nie było stać na mieszkanie lub miał odłożoną gotówkę na taki zakup, ale się wstrzymał ze względu na kryzys... dla odliczenia sobie 2 tyś lub 800 zł pod koniec roku nagle pomyśli sobie " o kurcze! to jest to na co czekałem - biore!"

Ten rząd pluje nam w twarz, dezinformuje, ukrywa, inwigiluje i okłamuje.
Chce wam dać 800 zł na mieszkanie podając informacje ze odliczycie sobie 4,5 tysiąca i patrząc po komentarzach na tym forum, jakieś 50-60% ludzi się na to nabiera.

#otwórzoczy
letni-amarant
A tak poważnie to jeden z bardziej absurdalnych pomysłów. Już widzę ten proces decyzyjny:
- Kochanie, kupmy to mieszkanie za 600k.. - Ale przecież nie stać nas teraz na mieszkanie. - To nic, dostaniemy 6 tysi ulgi w PIT! - A no rzeczywiście, skoro tak, to dawaj Baśka do banku!
minirekin
Ulga ma stanowić wsparcie dla firm budowlano-montażowych. A ja myślę że stanowi wsparcie dla inwestorów i nikogo więcej. To im przysługiwać będą ulgi. Do tej pory bez ulg rynek mieszkaniowy i deweloperzy przeżywali boom. Kolejny program rozdawnictwa publicznych pieniędzy..Skoro ma to być wsparcie dla firm to skąd ograniczenie Ulga ma stanowić wsparcie dla firm budowlano-montażowych. A ja myślę że stanowi wsparcie dla inwestorów i nikogo więcej. To im przysługiwać będą ulgi. Do tej pory bez ulg rynek mieszkaniowy i deweloperzy przeżywali boom. Kolejny program rozdawnictwa publicznych pieniędzy..Skoro ma to być wsparcie dla firm to skąd ograniczenie w programie tylko dla inwestorów do 35 roku życia. Pełna obłuda!!
godunow1
Każdy program rządowy powoduje wzrost cen mieszkań. Deweloperzy natychmiast doliczą se różnicę do ceny.
anty12
dokladmie tak jak z pensja bez podatku dla osob do 26 r.z. Kazdy kto pracowal w fast foodzie, dostal miejsza pensje hahahhahaha. Zamiast komunisci podwyzszyc kwote o wolna od podatku to zrobili prezent korpo, bo taki do 26 r.z zobaczyl g a nie wieksza pensje.Ale toego moznas ie spodziewac dpo nieudacznikach z rzadu.
fakty
A to dziwne. Tusk wprowadził program MDM, gdzie w Krakowie był limit 4500 zł/m2. Przed wejściem programu nie było możliwości znaleźć mieszkanie w tej cenie od dewelopera. Po wprowadzeniu programu okazało się, że jednak się da budować w tej cenie i powstało kilka fajnych osiedli dla młodych rodzin. Więc Twoje kategoryczne A to dziwne. Tusk wprowadził program MDM, gdzie w Krakowie był limit 4500 zł/m2. Przed wejściem programu nie było możliwości znaleźć mieszkanie w tej cenie od dewelopera. Po wprowadzeniu programu okazało się, że jednak się da budować w tej cenie i powstało kilka fajnych osiedli dla młodych rodzin. Więc Twoje kategoryczne twierdzenie to brednie. Tusk dokładał od 10 % do 30 % wartości mieszania. Przyszedł PIS i program zlikwidował, a ceny nieruchomości poszły w górę o 50 % do 100 %.
znawca_wszystkiego
Znowu dyskryminacja ze względu na wiek. Mnie jakoś nigdy nie objęła żadna ulga na młodych czy starych ale zawsze jestem płatnikiem ulg dla innych. Mam gdzieś ten socjalizm.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki