REKLAMA

W zeznaniach PIT-37 zdarza się, że ulga na dzieci jest dublowana

2020-03-17 06:19, akt.2020-03-18 13:38
publikacja
2020-03-17 06:19
aktualizacja
2020-03-18 13:38

W zeznaniach PIT-37 przygotowanych przez skarbówkę zdarza się, że ulga na dzieci jest dublowana - informuje we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna". Gazeta podkreśla, że małżonkowie muszą koniecznie to poprawić, w przeciwnym razie grożą im odsetki i sankcje karne.

fot. fizkes / / Shutterstock

"Oto przykład takiego błędu: rodzice mają dwójkę pociech, ale w zeznaniach PIT-37 przygotowanych przez skarbówkę za pomocą usługi Twój e-PIT nie wiedzieć czemu została uwzględniona... trójka. W efekcie mąż korzysta z ulgi na dwoje, a żona na jedno dziecko" - czytamy w artykule.

Dziennik podkreśla, że zdaniem ekspertów, jeśli małżonkowie nie skorygują zeznań błędnie przygotowanych przez urzędników, to konsekwencje błędnych rozliczeń spadną na nich, a nie na fiskusa. "Grożą im odsetki od zaległości podatkowej, a nawet sankcje karnoskarbowe" - wskazuje "DGP".

Rozlicz PIT za 2019 rok przez internet. Bezpłatny, prosty w obsłudze program pobierz na komputer lub wypełnij deklarację online. W ten sposób wyślesz swój PIT do urzędu skarbowego bez wychodzenia z domu.

Dziennik poprosił Ministerstwo Finansów o wyjaśnienie, dlaczego w Twoim e-PIT jest błąd w uldze na dzieci.

"Odpowiedź resortu jest jednak lakoniczna, nie tłumaczy, dlaczego mąż i żona w zeznaniu wypełnionym przez skarbówkę mają przypisaną podwójną ulgę. Resort wskazuje jedynie, że przygotował zeznania podatkowe za 2019 r. na podstawie informacji od płatników (np. pracodawców) oraz danych wykazanych przez podatnika w zeznaniu podatkowym za rok poprzedni" - czytamy w artykule.

Ministerstwo Finansów informuje, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie

Od 15 lutego br. udostępniono zeznania podatkowe za 2019 r., przygotowane na podstawie informacji będących w posiadaniu Krajowej Administracji Skarbowej. Po sygnałach ze strony podatników, sytuacja ta została sprawdzona. Okazało się, że błąd, o którym mowa w artykule, dotyczy danych źródłowych, a nie działania usługi.

Zeznanie przygotowane jest m.in. na podstawie informacji od płatników za 2019 r., informacji wykazanych przez podatnika w zeznaniu podatkowym za rok poprzedni w zakresie OPP, ulgi na dzieci, czy w zakresie strat (dotyczy PIT-38). Zatem, w usłudze Twój e-PIT ulga na dzieci za rok 2019 została wykazana uwzględniając informacje wykazane przez podatnika w PIT za rok poprzedni – dane dzieci, kwoty odliczeń i czy odliczono kwotę ulgi w pełnej przysługującej wysokości czy za część roku.

Jedną z zasad korzystania z ulgi na dzieci jest możliwość jej odliczenia przez osoby do tego uprawnione - odliczenie dotyczy łącznie obojga rodziców, opiekunów prawnych dziecka albo rodziców zastępczych pozostających w związku małżeńskim. Kwotę przysługującej ulgi podatnicy mogą odliczyć od podatku w częściach równych lub w dowolnej proporcji przez nich ustalonej – do wysokości przysługującej kwoty ulgi (limity 1 i 2 dziecko, 3, 4 i kolejne dziecko). Przy czym, w zeznaniu podatkowym należy wykazać dane wszystkich dzieci dla których przysługuje ulga na dzieci – dla każdego z podatnika odrębnie.

W usłudze Twój e-PIT przygotowany jest bowiem dla każdego podatnika PIT indywidualny, a małżeński, o ile podatnik zmieni sposób opodatkowania na wspólny z małżonkiem poprzez jego poprawne uwierzytelnienie. Stąd informacja o przysługującej dla podatnika uldze na dzieci jest uwzględniana z rozliczenia za rok poprzedni. Natomiast, w wygenerowanym na wniosek podatnika zeznaniu małżeńskim są wykazane zarówno przychody, koszty i ulgi podatnika, jak i poprawnie uwierzytelnionego małżonka, a ulgi są odliczane do wysokości przysługujących limitów.

(PAP)ozk/ dki/

Źródło:PAP
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (3)

dodaj komentarz
1as
Polscy urzędnicy, zwłaszcza starsi, są zdemoralizowani komuną.
Przejawia się to wszechobecną zasadą doopochroniarstwa. Coś takiego jak honorowe przyznanie się do błędu nie istnieje. Zamiast tego jest pójście w zaparte.
zenonn
Funkcjonariusze oczywiscie winni nie są, a ci którzy nie poprawią dostaną kary.
Minister powinien wraz z naczelnikami skarbowymi podłozyć leb pod topór. Nie ma usprawiedliwienia dla tych polskojezycznych bandytów
po_co
Niestety w Polsce nie funkcjonuje kultura odpowiedzialności. Na każdym szczeblu ludzie zamiast przyznać się do błędu wolą go ukrywać więc nie oczekujmy od urzędników innej postawy.

Zmiast mataczyć wystarczy, że fiskus weźmie błąd na siebie. Nie trzeba za to nikogo wywalać ani tym bardziej skazywać bo to
Niestety w Polsce nie funkcjonuje kultura odpowiedzialności. Na każdym szczeblu ludzie zamiast przyznać się do błędu wolą go ukrywać więc nie oczekujmy od urzędników innej postawy.

Zmiast mataczyć wystarczy, że fiskus weźmie błąd na siebie. Nie trzeba za to nikogo wywalać ani tym bardziej skazywać bo to równie głupie, wystarczy błąd naprawić, a kosztami obciążyć osoby winne i kropka.

Powiązane: Rozliczenia podatkowe - PIT 2019

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki