REKLAMA

Ukraińskie spółki z GPW - czym właściwie się zajmują

2014-08-25 06:05
publikacja
2014-08-25 06:05
Ukraińskie spółki z GPW - czym właściwie się zajmują
Ukraińskie spółki z GPW - czym właściwie się zajmują
fot. Sławomir Stroński / / Thinkstock

W skład indeksu WIG-Ukraine wchodzi 11 ukraińskich spółek. Tylko 3 z nich zanotowały wzrosty wartości akcji od czasu ich debiutów. Mimo to notują obecnie duże spadki pod presją tegorocznych wydarzeń na Ukrainie. Pozostałe tracą nawet do 97,5%. Prezentujemy, czym właściwie zajmują się ukraińskie spółki notowane na GPW.

Obszar działalności i areał spółki
<h6>Obszar działalności i areał spółki</h6>
Źródło: Prezentacja wyników finansowych spółki za 2013 r.Najbardziej znaną ukraińską spółką notowaną na warszawskim parkiecie jest Kernel. Spółka wchodząca w skład indeksu WIG20 zadebiutowała w listopadzie 2007 roku. Cena podczas IPO wyniosła 24 zł za akcję. Podczas piątkowego zamknięcia było to 27,52 zł, czyli o 14,67% więcej. Spółka straciła jednak blisko 30% w tym roku.

Akcje spółki w styczniu, jeszcze przed kryzysem ukraińskim, kosztowały 38 zł. Kernel to jedna z największych spółek sektora rolno-przemysłowego na Ukrainie. Jej kapitalizacja wynosi obecnie 2,14 mld zł. Spółka w 2013 roku dysponowała areałem rolniczym o wielkości 246,8 tys. ha. W 2014 r. planuje zwiększyć jego powierzchnię do 388,7 tys. ha.

Czym zajmuje się Astarta Holding - czytaj na kolejnej stronie

Podział przychodów
<h6>Podział przychodów</h6>
Źródło: Raport finansowy za I półrocze 2014


Sukces na polskiej giełdzie niewątpliwie osiągnęła Astarta Holding. Jest to holding rolno-przemysłowy, zajmujący się głównie produkcją cukru z buraków cukrowych. W pierwszym półroczu 2014 roku spółka osiągnęła 188 mln euro skonsolidowanych przychodów (o 14% więcej niż rok wcześniej). Zysk spółki wzrósł o 36% do 114 mln euro.

Aż 50% przychodów spółki generowały przychody ze sprzedaży cukru. Od czasu pierwszego notowania w 2006 roku wartość akcji spółki urosła ponad dwukrotnie. Za jedną akcję firmy w dniu debiutu trzeba było zapłacić 19,05 zł. Na piątkowym zamknięciu walory spółki kosztowały 37,81 zł, co daje blisko 100% zysku. Mimo to w związku z sytuacją na Ukrainie akcje spółki zanotowały 45% spadek od początku roku.

Czym zajmuje się Ovostar Union - czytaj na kolejnej stronie


Obszar działalności i aktywa spółki
<h6>Obszar działalności i aktywa spółki</h6>
Źródło: Prezentacja, 5th WSE International Companies Conference


Trzecią i ostatnią ukraińską spółką, której wartość od debiutu wzrosła, jest Ovostar Union. To kolejna spółka z sektora spożywczego. Zajmuje się głównie produkcją i dystrybucją jaj kurzych. Jest jednym z liderów ich produkcji na Ukrainie.

Spółka w 2013 roku wyprodukowała 893 mln sztuk jajek w skorupkach, a w całym 2014 r. prognozuje zwiększenie ich produkcji do 1,1 - 1,2 mld sztuk. Od czasu IPO spółka zyskała prawie 15% na wartości akcji. Jednak tak jak pozostałe, straciła na kryzysie ukraińskim. Od początku roku jej akcje potaniały o 30%.

Czym zajmuje się Agroton - czytaj na kolejnej stronie


Źródło: Galeria, Centrum Prasowe Agroton


Agroton jest przedsiębiorstwem produkcji rolnej o zróżnicowanym profilu. Swoją działalność prowadzi we wschodniej Ukrainie. Zajmuje się głównie produkcją rolną, głównie nasion słonecznika i pszenicy. Mimo że Agroton stracił 92% od debiutu w 2010 roku, kurs jego akcji zanotował lekki wzrost od początku 2014 r.

Wartość spółki urosła od tego czasu o blisko 13%. Co ciekawe, największe wzrosty w tym roku spółka notowała na przełomie lutego i marca (182% zysku od początku roku), czyli wtedy, kiedy na świecie zaczynało być głośno na temat Ukrainy. Kurs akcji na piątkowym zamknięciu wyniósł 2,28 zł.

Czym zajmuje się Sadovaya Group - czytaj na kolejnej stronie


Obszar działalności i aktywa spółki
<h6>Obszar działalności i aktywa spółki</h6>
Źródło: Raport finansowy za 2012 r.
92% od emisji akcji w 2010 roku straciła również Sadovaya Group. Spółka działa w branży węglowej. Zajmuje się przetwarzaniem i wzbogacaniem węgla z późniejszą realizacją wytworzonej produkcji. Kopalnie, w których działa spółka, zlokalizowane są w regionie Donbasu.

Obroty spółką są  znikome i nie można mówić o płynnym handlu jej walorami. W dodatku w czwartek, 21 sierpnia, GPW zawiesiła obrót jej akcjami do czasu, aż ta opublikuje raport roczny za poprzedni rok obrotowy.

Czym zajmuje się Coal Energy - czytaj na kolejnej stronie

Obszar działalności i aktywa spółki
<h6>Obszar działalności i aktywa spółki</h6>
Źródło: Coal Energy S.A.

Kolejną węglową spółką z Ukrainy, która zaliczyła sromotną porażkę na warszawskim parkiecie, jest Coal Energy z Doniecka. Spółka zajmuje się wydobyciem, wzbogacaniem i sprzedażą węgla. Jej struktura obejmuje 10 kopalni węgla kamiennego zlokalizowanych w obwodzie donieckim, a także jeden zakład przetwarzania odpadów i jeden zakład wzbogacania węgla. Spółka straciła od debiutu 95% na wartości.

Czym zajmuje się Westa ISIC - czytaj na kolejnej stronie


Źródło: Raport finansowy za I półrocze 2013 r.

Największą stratę wśród spółek z WIG-Ukraine zanotowała Westa ISIC. Spółka posiada zakłady produkcyjne na Ukrainie, zajmujące się wytwarzaniem akumulatorów do samochodów. Licząc od debiutu w czerwcu 2011, walory Westa ISIC straciły 97,58%, spadając z 12 zł do 29 groszy za akcję na piątkowym zamknięciu. Przychody osiągnięte przez nią w pierwszym kwartale 2014 roku wyniosły jedynie 14 tys. dolarów amerykańskich. Spółka zanotowała także stratę netto w wysokości 43 tys. dolarów.

O pozostałych spółkach z Ukrainy czytaj na ostatniej stronie


Źródło: Galeria, Industrial Milk Company

O sporej porażce mogą również mówić Milkiland (produkcja wyrobów mlecznych), KSG Agro (rolnictwo) i KDM Shipping (transport wodny). Cena walorów tych spółek od ich IPO spadła o ponad 70%.

Nieco mniejsze spadki zaliczyła Industrial Milk Company. Akcje spółki zajmującej się produkcją mleka i uprawą rolną spadły „tylko” o 23% w stosunku do jej debiutu w 2011 roku. Cały indeks WIG-Ukraine traci 66% od czasu pierwszej publikacji w maju 2011 roku i 38% od początku 2014 r.

/aw

Źródło:
Tematy

Komentarze (8)

dodaj komentarz
~je
30% straty to bieda ?,Nasze mają po 700.
~recroot
Ukraińskie spółki służą do tego, aby wyciągnąć kasę od polskich inwestorów. Np. większościowy akcjonariusz Agroton-u znaczną część zbiorów zabiera dla siebie, dlatego spółka notuje poniżej 50% zbiorów w stosunku do przedsiębiorstw rolniczych z tego samego regionu. Jeszcze lepsze wałki są w Weście, gdzie właściciel (75% udziałów) Ukraińskie spółki służą do tego, aby wyciągnąć kasę od polskich inwestorów. Np. większościowy akcjonariusz Agroton-u znaczną część zbiorów zabiera dla siebie, dlatego spółka notuje poniżej 50% zbiorów w stosunku do przedsiębiorstw rolniczych z tego samego regionu. Jeszcze lepsze wałki są w Weście, gdzie właściciel (75% udziałów) ma spółki córki, które zarabiają, a spółka główna (Westa ISIC) notowana na GPW przynosi same straty, bo sprzedaje im towar za bezcen.Od spółek ukraińskich trzeba trzymać się z dala. Dlatego nie współczuję Ukraińcom tego, co się teraz u nich dzieje. W ich spółkach, zwłaszcza tych ze wschodu, siedzą sami bandyci i równie dobrze te ziemie mogą sobie zagrabić Rosjanie.
~Wojtek
Lepsi bandyci od morderców na zachodniej ukrainie
~dr-Zaraza
poniewaz rzad nie daje rekompensat stratnym na ukrainskich spólkach, dlatego nie jem i nie mam zamiaru jesc Polskich jablek.
~seth
Jestem w plecy na akcjach ukraińskich spółek przez putina, czy mogę liczyć na jakieś rekompensaty z Brukseli?
~gdf
skoro przez putina to zwróć się do niego
~polskadogorynogami
Nie kolego. To nie Putin. To TY
~seth odpowiada ~gdf
a dlaczego do putina? przecież rolnicy pobiegli do sawickiego a ten do brukseli.

Powiązane: W co warto teraz zainwestować?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki