REKLAMA

Ukraina będzie żądać odszkodowań od Rosji za zniszczenie środowiska naturalnego

2022-05-19 15:38, akt.2022-05-19 18:14
publikacja
2022-05-19 15:38
aktualizacja
2022-05-19 18:14
Ukraina będzie żądać odszkodowań od Rosji za zniszczenie środowiska naturalnego
Ukraina będzie żądać odszkodowań od Rosji za zniszczenie środowiska naturalnego
fot. UESLEI MARCELINO / / Reuters

Rząd Ukrainy będzie domagał się przed międzynarodowymi sądami odszkodowań od władz Rosji za zniszczenia wyrządzone środowisku naturalnemu w trakcie rosyjskiej inwazji - poinformował w czwartek ukraiński minister środowiska Rusłan Striłec.

Według szefa resortu trwająca wojna zniszczyła już ekosystemy, pozbawiła dzikie zwierzęta ich naturalnych siedlisk i zanieczyściła ukraińskie gleby.

"To pierwszy konflikt zbrojny na świecie od dwudziestu lat, który spowodował zniszczenie środowiska na tak wielką skalę" - skomentował Striłec w czasie konferencji prasowej.

"Rosyjskie rakiety uderzają w nasze składy ropy naftowej, elektrociepłownie, zakłady chemiczne; to zdecydowanie wpływa na nasze środowisko. Palą się lasy i ważne, objęte ochroną tereny ulegają zniszczeniu" - opisał minister.

"Są takie obszary, jak tereny podmokłe, które są niszczone, gdy sprzęt okupanta przez nie przejeżdża. To ekosystemy, które tworzą się od setek lat, a my naprawdę je tracimy" - wyjaśnił Striłec.

Wedle jego słów, walki w pobliżu nieczynnej już Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej, miejsca największej awarii nuklearnej na świecie z 1986 roku, spowodowały wzniecenie pożarów na prawie 12 tys. hektarów, niszcząc florę i faunę w wyjątkowym środowisku. Dane, jakie przedstawił minister, wskazują, że Ukraina poniosła ponad 2,5 mld hrywien (85 mln dolarów) strat finansowych w czarnobylskiej strefie wykluczenia, jednak nie oszacowano wartości ogólnych szkód dla środowiska spowodowanych wojną.

"Naszym celem jest jak największe zrekompensowanie strat, jakie Rosja wyrządza Ukrainie... Wszystkie szkody zostaną przedstawione przed sądami międzynarodowymi" - zapewnił minister Striłec.

MKiŚ: 27 proc. obszarów chronionych na Ukrainie ucierpiało w wyniku wojny

27 proc. obszarów chronionych ucierpiało w wyniku rosyjskich działań wojennych na Ukrainie, a 900 obszarów jest zagrożonych - przekazał resort klimatu i środowiska za danymi ukraińskimi. Dodano, że w wyniku agresji 1,4 mln osób na Ukrainie nie ma dostępu do czystej wody.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska na swoim profilu Twitterowym przywołało dane ukraińskiego resortu środowiska, z których wynika, że wskutek rosyjskich działań wojennych na Ukrainie aż 27 proc. wszystkich obszarów chronionych ucierpiało, a 900 obszarów jest zagrożonych. Dodano, że całkowita powierzchnia pożarów lasów wzrosła 45-krotnie w porównaniu z tym samym okresem w 2021 r.

Zwrócono uwagę, że rosyjska agresja spowodowała też poważne uszkodzenia sieci wodociągowych i kanalizacyjnych. Zniszczonych zostało również kilkadziesiąt zapór wodnych. "Z powodu zniszczeń wojennych 1,4 mln osób w Ukrainie nie ma dostępu do czystej wody, a 4,6 mln ma do niej ograniczony dostęp" - poinformowano.

Minister Anna Moskwa zwróciła uwagę, że rosyjska agresja na Ukrainę to ogromna tragedia ludzi, ale też poważne zagrożenie dla środowiska. "Dotychczas odnotowano 245 przestępstw przeciwko środowisku. Wspieramy rząd Ukrainy, który rejestruje zbrodnie okupanta i wykorzysta każdą okazję, by postawić agresora przed sądem" - dodała.

Zgodnie z zamieszczoną mapą do największej liczby zbrodni przeciwko środowisku doszło na wschodzie Ukrainy, tam gdzie są prowadzone najcięższe walki. Przoduje obwód kijowski z 34 takimi zdarzeniami. W obwodach donieckim i ługańskim doszło do odpowiednio 28 i 22 takich przestępstw.

(PAP)

kjm/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 2,2% i zgarnij nawet 300 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 2,2% i zgarnij nawet 300 zł

Komentarze (2)

dodaj komentarz
zimbergaj
Eksperymewnt 30-letni Lenina,
potem Stalina nie istnieje

Piszta naziole na Berdyczów
wazne_pytania
Nie da się przekierować agresji środowisk ekologicznych na Rosję, ponieważ Rosja je finansuje.

Powiązane: Gospodarcze skutki inwazji Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki