REKLAMA

Ukraina: Ataki na oddziały rosyjskich banków

2016-02-22 12:23
publikacja
2016-02-22 12:23

Na Ukrainie w ostatnich dniach zaatakowane zostały oddziały kilku rosyjskich banków, które działają tu mimo trwającego w Donbasie konfliktu zbrojnego ze wspieranymi przez Moskwę separatystami - przekazały w poniedziałek ukraińskie media.

Na Ukrainie w ostatnich dniach zaatakowane zostały oddziały kilku rosyjskich banków / fot. ITAR-TASS / FORUM

W nocy z niedzieli na poniedziałek doszło do ataków we Lwowie na zachodzie kraju i w Mariupolu nad Morzem Azowskim w południowo-wschodniej Ukrainie. To ostatnie miasto leży kilkanaście kilometrów od linii rozgraniczenia między siłami rządowymi a prorosyjskimi bojownikami.

We Lwowie nieznani sprawcy obrzucili butelkami z benzyną oddziały największego banku rosyjskiego Sbierbank oraz banku WTB. W wyniku ataku jedno biuro Sbierbanku doszczętnie spłonęło. W Mariupolu Sbierbank został obrzucony kamieniami; straty ograniczyły się do rozbitych okien.

W sobotę w Kijowie zdemolowane zostały oddziały dwóch rosyjskich banków, Sbierbanku i Alfa-banku. Stało się to podczas obchodzonej wówczas drugiej rocznicy najbardziej krwawych protestów na Majdanie Niepodległości, gdy milicja zabiła ok. 80 demonstrantów. Tego samego dnia w centrum Kijowa kamieniami obrzucono biuro jednego z najbogatszych obywateli Ukrainy, Rinata Achmetowa.

W weekend grupa osób z nieznanej dotychczas organizacji o nazwie Rewolucyjne Siły Prawicowe pojawiła się na Majdanie z hasłami o konieczności "nowej rewolucji" na Ukrainie. Miałaby ona doprowadzić do zakończenia poprzedniej rewolucji z przełomu 2013 i 2014 roku, która zakończyła się obaleniem ówczesnego prezydenta Wiktora Janukowycza. Na Majdanie rozbito nawet kilka namiotów, jednak w poniedziałek zostały one uprzątnięte przez służby komunalne.

Według ukraińskich komentatorów wszystkie te wydarzenia mogą być inspirowane przez Rosję, która wykorzystując osłabienie władz w Kijowie po rozpadzie koalicji rządowej, dąży do wywołania na Ukrainie społecznych niepokojów.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Najtańsze konta osobiste z premią – listopad 2020 r.

Najtańsze konta osobiste z premią – listopad 2020 r.

Komentarze (3)

dodaj komentarz
~Kkkkkk
No cóż okrojono moj wpis. Ciekawe dlaczego. Pytanie miało sens
~Uuuyhhhs4
Rozumiem, że juz jest wyrok i znamy sprawcę
~dziadek
jasne...wszystko co zle na Ukrainie to jest wina i prowokacja Rosji ;-)
tak jak rosyjskojezyczni podpalili sie sami w Odessie w 2014 roku (tez prowokacja)
takie cos jak Prawy Sektor na Ukrainie nie istnieje ;-)


ps. a tak na marginesie dodajac - wcale bym sie zdziwil gdyby wodzowie prawego sektora byli w kieszeni
jasne...wszystko co zle na Ukrainie to jest wina i prowokacja Rosji ;-)
tak jak rosyjskojezyczni podpalili sie sami w Odessie w 2014 roku (tez prowokacja)
takie cos jak Prawy Sektor na Ukrainie nie istnieje ;-)


ps. a tak na marginesie dodajac - wcale bym sie zdziwil gdyby wodzowie prawego sektora byli w kieszeni czy na pasku sluzb roznych krajow, takze rosyjskich :)

Powiązane: Konflikt na linii Ukraina-Rosja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki