REKLAMA

UdSC: spada liczba wniosków o ochronę międzynarodową w Unii Europejskiej

2019-02-26 11:49
publikacja
2019-02-26 11:49
UdSC: spada liczba wniosków o ochronę międzynarodową w Unii Europejskiej
UdSC: spada liczba wniosków o ochronę międzynarodową w Unii Europejskiej

Liczba wniosków o ochronę międzynarodową w krajach Unii Europejskiej spadła do stanu z 2014 roku - poinformował PAP rzecznik prasowy Urzędu do spraw Cudzoziemców Jakub Dudziak; w ubiegłym roku wnioski o taką ochronę złożyło - 634,7 tys. osób.

Jak poinformował Urząd do spraw Cudzoziemców, liczba osób ubiegających się o przyznanie ochrony międzynarodowej w krajach Unii Europejskiej spada trzeci rok z rzędu. W ubiegłym roku wnioski w tej sprawie złożyło 634,7 tys. osób - informuje UdSC na podstawie danych Europejskiego Urzędu Wsparcia w dziedzinie Azylu (European Asylum Support Office). Urzędy notują także mniej pozytywnych rozstrzygnięć o udzieleniu imigrantom ochrony międzynarodowej.

"W ubiegłym roku o status uchodźcy w państwach UE ubiegało się o 10 proc. mniej cudzoziemców niż w roku 2017. Tym samym liczba wnioskodawców spadła do poziomu z 2014 r. Obywatele Syrii pozostali najliczniejszą grupą cudzoziemców ubiegających się o ochronę międzynarodową 74,8 tys. osób. Poza tym najwięcej wniosków złożyli obywatele Afganistanu - 45,3 tys. osób i Iraku - 42,1 tys. osób" - poinformował Jakub Dudziak z UdSC.

Jak dodał, zanotowano jednak o 11 proc. więcej tzw. wniosków kolejnych, które stanowiły niemal 10 proc. wszystkich spraw. "Oznacza to, że 62,2 tys. osób przebywało już na terytorium UE i po raz kolejny ubiegało się o udzielenie ochrony międzynarodowej. Byli to głównie obywatele państw Bałkanów Zachodnich" - podał Dudziak.

UdSC zaznaczył, że w 2018 roku kraje Unii Europejskiej wydały w pierwszej instancji 593,5 tys. decyzji ws. ochrony międzynarodowej, natomiast odsetek decyzji pozytywnych spadł do 34 proc. w porównaniu do 40 proc. z 2017 r.

Z danych urzędu wynika, że najczęściej ochronę międzynarodową przyznawano obywatelom Syrii (87 proc.), Jemenu (87 proc.) oraz Erytrei (82 proc.). Najmniej pozytywnych decyzji otrzymywali natomiast obywatele Gruzji (3 proc.) i Gambii (4 proc.).

"Istotnym wskaźnikiem obrazującym obciążenie urzędów migracyjnych państw członkowskich prowadzeniem spraw azylowych są dane dotyczące trwających postępowań. Według stanu na koniec ubiegłego roku, około 448,3 tys. spraw było w trakcie rozpatrywania na etapie pierwszej instancji - o około 26,5 tys. mniej niż w pod koniec 2017 r. Dla porównania: jesienią 2016 r. liczba toczących się postępowań przekraczała milion" - przekazał Dudziak.(PAP)

autor: Marcin Chomiuk

mchom/ wus/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź jak zyskać nawet 420 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać nawet 420 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Powiązane

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki