REKLAMA

"Uchylenie immunitetu Obajtkowi niemal przesądzone" komentują eurodeputowani

2024-06-11 20:08, akt.2024-06-11 20:19
publikacja
2024-06-11 20:08
aktualizacja
2024-06-11 20:19

Zdaniem europosła PO Andrzeja Halickiego w nowym PE nie będzie sprzeciwu wobec odebrania immunitetu Danielowi Obajtkowi. Eurodeputowany PSL Adam Jarubas podkreślił, że takie wnioski są przegłosowywane raczej z automatu, ponieważ europosłowie nie chcą utrudniać pracy organom krajowym.

"Uchylenie immunitetu Obajtkowi niemal przesądzone" komentują eurodeputowani
"Uchylenie immunitetu Obajtkowi niemal przesądzone" komentują eurodeputowani
fot. Adam Chełstowski / / FORUM

W ocenie Halickiego należy się spodziewać, że do Parlamentu Europejskiego wpłynie wniosek o uchylenie immunitetu Daniela Obajtka.

Jak dowiedział się PAP, wnioski o odebranie immunitetu mogą wpłynąć także wobec wybranych z list PiS europosłów Maciej Wąsika i Mariusza Kamińskiego. Nie dotyczyłoby to, co prawda, afery gruntowej, czyli sprawy, która zakończyła się ułaskawieniem obu polityków przez prezydenta Andrzeja Dudę, ale - jak twierdzi źródło PAP - "są jeszcze inne sprawy, w które są zaangażowani politycy i które mogą mieć finał prawny".

Obajtka chroni już immunitet europosła, ale nie przed wszystkim

Były prezes Orlenu Daniel Obajtek, zdobywając w niedzielnych wyborach do PE mandat europosła, zapewnił sobie immunitet. Prawnicy nie mają wątpliwości, że ostatecznie nie ochroni go przed ewentualnymi zarzutami, ale z pewnością wydłuży śledztwa. A tych jest co najmniej pięć - podaje Business Insider.

W brukselskich kuluarach mówi się również o tym, że z wnioskiem o uchylenie immunitetu może się liczyć wybrany do PE z list Konfederacji Grzegorz Braun.

"W PE dużo uwagi zwraca się na zachowanie. Jest specjalna regulacja, która mówi o walce z hejtem, antysemityzmem i mową nienawiści. Były już przypadki karania posłów +z urzędu+ podczas obrad. Na przykład przewodniczący kierowali takie wnioski, kiedy ktoś darł flagę - a były takie przypadki - albo bardzo nienawistnie wypowiadał się z mównicy" - wyjaśniał Halicki.

"Ostrzegaliśmy przed tym już w trakcie kampanii wyborczej, że są na listach osoby, wobec których toczą się różnego rodzaju postępowania prawne. Jest zatem duże prawdopodobieństwo, że wnioski o odebranie immunitetu będą miały miejsce. Oczywiście naraża to wizerunek Polski" - skomentował Halicki w rozmowie z PAP.

Zdaniem polityka nie ma wątpliwości, że większość parlamentarna poprze odebranie immunitetu Daniela Obajtka, jeśli taki wniosek złoży prokuratura.

Jak dodał wybrany na kolejną kadencję europoseł PSL Adam Jarubas, poparcie odebrania Obajtkowi immunitetu przez polską delegację w EPL "będzie czymś naturalnym". "Niech się bronią w ramach postępowań sądowych" - podkreślił polityk.

Według Jarubasa uchylenie immunitetu członkowi PE jest zawsze "konsekwencją aktywności struktur państwowych", a w przypadku Obajtka - prokuratury, która będzie musiała złożyć wniosek.

"To jest raczej automatyzm. Jeśli jest to przeprocedowane przez komisję w PE, to w głosowaniu plenarnym takie wnioski zazwyczaj są popierane przez większość europosłów. Nikt się specjalnie nad tym nie rozwodzi, zazwyczaj europosłowie nie utrudniają organom krajowym pracy" - powiedział europoseł PSL.

Eurodeputowani PiS, proszeni przez PAP o skomentowanie tej sprawy, podkreślają, że należy poczekać na ruch prokuratury. "Rozmowa o uchyleniu immunitetu nie jest zasadna, dopóki prokuratura nie zwróci się ze stosownym wnioskiem" - powiedział Waldemar Buda.

Z formalnego punktu widzenia z wnioskiem o odebranie immunitetu eurodeputowanego do szefostwa Parlamentu Europejskiego musi wystąpić prokuratura. Jeśli wniosek zostanie uznany za zasadny, kierowany jest on do siedmioosobowej komisji zajmującej się poselskimi immunitetami, która funkcjonuje przy parlamentarnej komisji prawnej (JURI). Według Halickiego komisja powstanie prawdopodobnie po wakacjach.

"Sam zasiadałem w takiej komisji i doskonale wiem, na czym polega jej praca" - oznajmił polityk.

Siedmioosobowa grupa rozstrzyga sprawę odebrania immunitetu zgodnie z wnioskiem prokuratorskim danego kraju i przyjmuje raport. Ten następnie jest przedstawiany przewodniczącej PE, która odczytuje go na sali plenarnej. Jeśli europosłowie nie wnoszą sprzeciwu, immunitet jest uchylany.

Podobnie było w przypadku czwórki europosłów PiS: Beaty Kempy, Beaty Mazurek, Patryka Jakiego i Tomasza Poręby, którym PE uchylił immunitety w listopadzie 2023 roku w związku z rozpowszechnianiem spotów antyimigranckich w trakcie kampanii przed wyborami samorządowymi w 2018 roku. O uchylenie immunitetu zwrócił się wówczas warszawski sąd.

Z Brukseli Jowita Kiwnik Pargana, Magdalena Cedro (PAP)

jowi/ mce/ szm/ wus/

Źródło:PAP
Tematy
Orange Nieruchomości
Orange Nieruchomości
Advertisement

Komentarze (36)

dodaj komentarz
ameba1
Wow... ilu troli w obronie obajtka się pojawiło?! Ktoś sypną do koryta.

Faktem jest, że uciekł z kraju. Ja się tematem jakoś mocno nie interesuję, ale za czasów pis to cały ten orlen śmierdział na kilometry. Obajtek wie, że znajdą tam całą masę dowodów. W końcu tam kilka miliardów zniknęło, które to miały być niby zyskiem
Wow... ilu troli w obronie obajtka się pojawiło?! Ktoś sypną do koryta.

Faktem jest, że uciekł z kraju. Ja się tematem jakoś mocno nie interesuję, ale za czasów pis to cały ten orlen śmierdział na kilometry. Obajtek wie, że znajdą tam całą masę dowodów. W końcu tam kilka miliardów zniknęło, które to miały być niby zyskiem Orlenu.

Należy mu się prawy i sprawiedliwy proces. Jak jest niewinny to przecież się wybroni, a ucieka jak jakiś szczur. Chciało się bawić w "oligarchę"...
j4oen
Tekst jest pisany przez trola i dla trolii a ty kolego jesteś zwyczajnie głupi co udowadniasz brakiem argumentów i wstawką gdzie sam o sobie piszesz że guzik wiesz bo cię to nie interesuje.
pstrzezek
To farma u Szopy dalej działa w najlepsze. Ale skoro koleś wydoił 500 baniek z budżetu na dresy patriotyczne to co mu zbywa opłacić kilku klepaczy wazeliniarzy
ameba1 odpowiada j4oen
uhh... kolejny trol. Napisz proszę jakiś sensowny argument, bo wyzywanie od głupków nie wystarczy. Do pięt mi kolego nie dorastasz. A zresztą, po co ja się produkuję. Jak są podejrzenia, to przesłuchanie i rozprawa się należą. Należą się przede wszystkim inwestorom.
obywatel_monte_christo
"Krawaciarze" z PO nigdy nie wybaczą, że jakiś pogardzany wójt z Pcimia miał w jednym roku 2 razy większy zysk niż wybitny specjalista Krawiec w ciągu 6 lat :D
szprotkafinansjery
Krawiec miał jedną firmę, a Obajtek cztery, pistacjo :D (Orlen, Lotos, gigant PGNiG i Enea)
j4oen odpowiada szprotkafinansjery
Z wymienionych przez ciebie firm tylko, Orlen był faktycznie dochodowy. Przy tego typu fuzjach efekty finansowe przychodzą dopiero po paru latach, na dzień dobry są dodatkowe koszty... Poza tym obecny zarząd za PO co ma? To co Obajek, tylko zyski spadły o 300%...
formatc
Nie wójt z Pcimia tylko zwykły oszust i marionetka Kaczafiego. PISiory zobaczą tylko obrazek z zyskiem i klepią bezmyślnie to co im TV Republika powie. O tym że nowy prezes przeznaczył 6,5mld na inwestycje już nie powiedzieli. PIS to organizacja przestępcza i musi zniknąć!
j4oen odpowiada formatc
:D Następny z IQ 60 i zryty TVNem :D. Inwestycje robione przez firmę czego sa? Z zysków albo z pożyczek. I te zyski właśnie lecą, to o czym ty piszesz człowieku?! :D

Zresztą brak różnicy w OFICJALNYM podejściu Obajtka i nowych władz firmy. Wizje dla inwestorów to jedno, ich wykonanie to co innego... Obajek gwarantowł i jedno i drugie.
mesten
Obajtek to tylko wynajęty człowiek do transferu pieniedzy z kasy państwa do oligarchów pis. Przede wszystkim powinni się zabrać za Kłamczyńskiego.

Powiązane: Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki