REKLAMA

Uber i Lyft oszukiwały swoich kierowców. Zapłacą za to kilkaset milionów

2023-11-02 22:26, akt.2023-11-03 08:47
publikacja
2023-11-02 22:26
aktualizacja
2023-11-03 08:47

Firmy przewozowe Uber i Lyft będą musiały zapłacić 328 mln dolarów swoim obecnym i dawnym kierowcom. To największa ugoda w sprawie kradzieży wynagrodzeń w historii Nowego Jorku, a może i USA. 

Uber i Lyft oszukiwały swoich kierowców. Zapłacą za to kilkaset milionów
Uber i Lyft oszukiwały swoich kierowców. Zapłacą za to kilkaset milionów
fot. MOZCO Mateusz Szymanski / / Shutterstock

"Uber i Lyft systematycznie latami oszukiwały kierowców na wynagrodzeniach i świadczeniach na setki milionów dolarów, gdy ci pracowali długie godziny w ciężkich warunkach" - stwierdziła prokurator generalna Letitia James. Jej biuro doszło do wniosku, że w latach 2014 - 2017 Uber i Lyft nieprawidłowo obliczały podatki i opłaty od nowojorskich kierowców, zamiast pobierać je od pasażerów. Zarzucono także firmom, że nie zapewniły pracownikom płatnego zwolnienia lekarskiego, do którego mają prawo na mocy przepisów obowiązujących w stanie Nowy Jork. Dodatkowo Uber zobowiązał się wpłacić nieznaną kwotę na fundusz ubezpieczeń na wypadek bezrobocia, aby jego pracownicy mieli dostęp do zasiłku, gdyby stracili pracę.

Pieniądze trafią do ponad 100 tys. ciężko pracujących osób. Jednocześnie prokurator generalna zachęciła innych do składania wniosków o należna im środki. 

Uber poinformował w komunikacie, że chciałby, by to porozumienie służyło jako model w innych stanach USA, wprowadzając również tam zasady m.in. 56 godzin płatnego zwolnienia chorobowego rocznie. Obie firmy przewozowe określiły ugodę jako "zwycięstwo kierowców".

Zdaniem prawników to kamień milowy tej branży usług przewozowych, gdyż częściowo rozwiązuje zagadnienie czy klasyfikować takich kierowców jako pracowników czy osoby działające na własny rachunek. 

W ramach zawartej ugody Uber zapłaci obecnym i byłym kierowcom 290 mln dolarów, a Lyft - 38 milionów. Firmy zgodziły się również poprawić warunki pracy dla kierowców spoza Nowego Jorku, zapewniając im płatne zwolnienie chorobowe i płacę minimalną w wysokości 26 USD za godzinę. W ramach porozumienia kierowcy otrzymają także gwarantowane płatne zwolnienie lekarskie. 

W Nowym Jorku po upublicznieniu ugody akcje Ubera wzrosły o 5,2 proc. a Lyft o 7,1 proc.

aw/pap

Źródło:Bankier24
Tematy
Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Komentarze (2)

dodaj komentarz
aszkenazyjski
Zoomek , po raz kolejny w US nie ma zumkow, a sa najlepsi prawnicy.

Zapytaj w rodzinie czy ktos nie podpalal stodol.
zoomek
Ciekawe jak w Europie?
Wieśwagen w USA zapłacił srogie kary w Polin nie zpłacił grosza.

Powiązane: Uber

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki