REKLAMA

USA: pierwsze taksówki Ubera bez kierowcy

Angelika Lech2016-08-22 07:00
publikacja
2016-08-22 07:00

Debiut wersji próbnej autonomicznego samochodu stworzonego przez Volvo oraz Ubera ma się odbyć już w tym miesiącu. Na ulice miasta Pittsburgh w stanie Pensylwania wyjadą niestandardowe modele volvo XC90s, póki co nadzorowane jeszcze przez człowieka.

/ fot. Jaap Arriens / FORUM

Uber i Volvo jakiś czas temu podpisały umowę wartą 300 milionów dolarów, na mocy której do 2021 roku powstanie w pełni gotowy autonomiczny model samochodu. Niespodziewanie testy zaczną się już pod koniec tego miesiąca. Mieszkańcy Pittsburgh jako pierwsi będą mogli sprawdzić, jak działa innowacyjny projekt. Co więcej, testowe przejazdy będą darmowe. Na razie w samochodzie będzie obecny także osoba, która w razie jakiegokolwiek niepożądanego incydentu i zdarzenia będzie mógł przejąć kontrolę nad samochodem. Do końca grudnia bieżącego roku na ulice amerykańskiego miasta ma wyjechać 100 egzemplarzy modeli XC90. Jak twierdzi prezes Ubera, Travis Kalanick, dzięki autonomicznym samochodom stawka za przejechany kilometr będzie niższa niż dotychczas.

Bazą dla inteligentnego pojazdu będzie model volvo XC90, który zostanie przerobiony i wyposażony w sprzęt techniczny i oprogramowanie zaprojektowane przez Ubera. Technologia zawierająca czujniki, kamery, lasery, radary i odbiorniki GPS ma umożliwić samodzielne poruszanie się pojazdu całkowicie niezależne od człowieka.

Pod koniec 2014 roku Travis Kalanick zapowiedział, że zrealizuje plan stworzenia autonomicznego samochodu i już wtedy podjął odpowiednie kroki ku realizacji przedsięwzięcia. Kalanick postanowił zatrudnić dziesiątki światowych ekspertów i inżynierów specjalizujących się w segmencie robotyki oraz technologii pojazdów autonomicznych. Ważnym krokiem był zakup Otto – firmy z segmentu działalności przewozowej, która opracowuje technologie (czujniki, kamery, lasery), dzięki której pojazdy mogą poruszać się bez kierowcy. Na razie największym sukcesem Otto jest opracowanie systemu, który pozwala na jazdę ciężarówkom na autostradzie bez udziału kierowcy (obecnie testy odbywają się w okolicach San Francisco).

W przeciwieństwie do Google i Tesli, Uber nie ma planuje produkcji własnych samochodów, Kalanick poinformował, że zamiast tego firma będzie nawiązywać współpracę z producentami samochodów. Obecnie jest to Volvo, jednak firma nie zamyka się na innych. Główny cel, jaki przyświeca Uberowi, to zastąpienie kierowców komputerami na pokładzie samochodu w jak najkrótszym czasie.

Nie tylko Volvo i Uber pragną jak najszybciej dokonać rewolucji w transporcie. Jak pisaliśmy kilka dni temu na łamach Bankier.pl, również Ford ogłosił plan wprowadzenia autonomicznych pojazdów, które ma zamiar produkować masowo od 2021 roku. W tym celu Ford nawiązał współpracę z chińską firmą Baidu oraz dokonał inwestycji w firmę Velodyne, która wykorzystuje technologię LIDAR, czyli system stosowany do dokładnego wykrywania obiektów wokół samochodu.

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (11)

dodaj komentarz
~polskadziurawajakser
Będzie mniej pracy, niech nie mówią że nie ale Polski to nie dotyczy xd już widzę jak automat nie kontruje i niee omija drzew i ląduje w drzewie lub na innym samochodzie. Nawet w miastach nie ma porządnych dróg
~hkjh
i gdzie teraz emeryt dorobi. Co za debilizm
~Realista-nie-ekolog
Już pojawiają się tu głosy naiwnego protestu i bezrozumnego płaczu o utracie miejsc pracy itp. Postępu NIE DA SIĘ zatrzymać, tak samo jak 200 lat temu głupi luddyści "walczyli" z rewolucją przemysłową w Anglii niszcząc nowe tkalnie itp. manufaktury. Problemem jest co innego - chamskie zawłaszczanie postępu Już pojawiają się tu głosy naiwnego protestu i bezrozumnego płaczu o utracie miejsc pracy itp. Postępu NIE DA SIĘ zatrzymać, tak samo jak 200 lat temu głupi luddyści "walczyli" z rewolucją przemysłową w Anglii niszcząc nowe tkalnie itp. manufaktury. Problemem jest co innego - chamskie zawłaszczanie postępu na rzecz bogaczy, dostających kilkadziesiąt milionów odprawy bankierów i prezesów koncernów - nie mylić takiego protestu z komunizmem ! Nasi różni nawet niedouczeni prezesi także wrzeszczeli o porównywalnych zarobkach za granicą, ale nie wspominali o zachodnich płacach dla swoich pracowników ! Sprowadzamy do Polski miliony starych aut pod pretekstem miejsc pracy warsztatów samochodowych. Używamy starych pieców w domach i trujemy miliony Polaków, których potem za MILIARDY próbujemy leczyć. Zbrodniarze bezkarnie zwożą śmieci do Polski. których nie chcą utylizować nowoczesne Niemcy a my takim mordercom dajemy mandat 100 zł !!! Kilka lat temu płynął statek z trucizna do Polski, na szczęście media i vox populi go zawróciły - ale winnych w więzieniu nie posadzono. postęp jest nieunikniony, ale trzeba dbać o jego uczciwe podział dla dobra wszystkich, np. przez mądre podatki, a nie niedawny bełkot, że samo zmniejszenie podatków to nowe inwestycje i nowe miejsca pracy - BZDURA ! Gdybym był przemysłowcem to wolałbym zainstalować super automat i komputery, a potem "wywalić za bramę roboli i paniusie z księgowości wraz z pyskatymi działaczami związkowymi" - i żadna gadanina o patriotyzmie i miejscach pracy tego nie zmieni - przecież zachodnie koncerny budują fabryki tam gdzie taniej i bezkarnie można zatruwać środowisko. W Polsce tylko mali prywaciarze jeszcze walczą, fabryki są obce i montownie samochodów. Tylko KONTROLOWANI politycy poprzez MĄDRE podatki wymuszą właściwy postęp techniczny bo nas nawet na zmywaki niedługo nie przyjmą z "licienciatami"
~pizdecznik
w polszcze to szczególnie dotknie całe tysiące żyjące ze spalania paliw w samochodach , taxiarze, tirowcy, (prostetuki i burdele przedrożne) dziple, blacharze i lakiernicy, to tak lekko z milion pracy już pewnie w tej dzieśięcolatce zniknie, co się pojawi??? w Polsce nic bo to świat trzeci tu się liczy tradycja nie innowacjie,...
~Mk
Rewolucja, która pochłonie miliony miejsc pracy... taxi, ciężarówki, kurierzy... Dla mnie już nadszedł czas, aby myśleć o zabezpieczeniu miejsc pracy a nie tylko pędzić za rozwojem. I więcej technologii, tym większe skupienie pieniędzy i więcej biedy w niższych klasach.
~booo
Ta teoria została już dawno obalona :-) Wynalezienie koła, ani maszyna parowej nie spowodowało trwałego bezrobocia w niższych klasach.
~Gość
pojawia się inne zawody, gdzie trzeba myśleć, dla Ciebie to może i problem... Zostań więc rolnikiem. Sierp i kosa czeka na obsługiwacza
~ość odpowiada ~Gość
Żebyś się nie zdziwił za kilka lat...
~Mk odpowiada ~booo
Bo do tej pory większość wynalazków służyło, aby zastąpić ludzkie mięśnie. Jego umysł, jak prosty by nie był nadal był potrzebny. Teraz już i umysł nie będzie potrzebny i to spory problem.
~hehe
czyli teraz będzie nadzorca zamiast kierowcy :)

Powiązane: Uber

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki