REKLAMA
PILNE

USA niezadowolone z wycofania się Rosji z umowy ws. plutonu

2016-10-03 20:53
publikacja
2016-10-03 20:53

Stany Zjednoczone wyraziły w poniedziałek niezadowolenie z powodu decyzji Rosji, by zawiesić obowiązywanie jej porozumienia z USA w sprawie utylizacji plutonu, co ma wykluczać możliwość wykorzystywania go do celów militarnych.

/ fot. UPI Photo eyevine /

"Decyzja Rosji, by jednostronnie wycofać się z tego zobowiązania, jest rozczarowująca" - oświadczył rzecznik Białego Domu Josh Earnest.

Jak zaznaczył, porozumienie "obiecywało unieszkodliwienie plutonu wystarczającego na tysiące bojowych ładunków nuklearnych".

Podpisana w sierpniu 2000 roku umowa określa konkretne metody utylizacji przemysłowej plutonu do celów wojskowych, w ilości nie mniejszej niż 34 tony, przez każdą ze stron. Zmagazynowany w obu krajach pluton miał być stopniowo przerabiany tak, aby można było go wykorzystać tylko do celów cywilnych, m.in. jako paliwo w reaktorach atomowych.

Jak podały w poniedziałek rosyjskie media, prezydent Władimir Putin podpisał dekret o wstrzymaniu umowy z USA w sprawie utylizacji plutonu, uzasadniając to posunięcie nieprzyjaznymi działaniami Waszyngtonu wobec Federacji Rosyjskiej.

Przesłany w poniedziałek przez Putina do Dumy Państwowej projekt ustawy głosi, że Moskwa wznowi obowiązywanie, umowy jeśli USA zniosą nałożone na Rosję sankcje oraz zapewnią rekompensaty za spowodowane nimi szkody.

Projekt domaga się ponadto odwołania przez Waszyngton tak zwanej ustawy Magnitskiego, zakazującej wjazdu do Stanów Zjednoczonych rosyjskim funkcjonariuszom państwowym winnym łamania praw człowieka, oraz zredukowania przez USA ich wojskowej infrastruktury i personelu w państwach, które uzyskały członkostwo NATO po 1 września 2000 roku.

Jak oświadczył rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow, zawieszenie przez Rosję porozumienia w sprawie utylizacji plutonu to sygnał dla Waszyngtonu, że mówienie do Rosji z pozycji siły, językiem sankcji i ultimatów nie da żadnego efektu.

W komunikacie opublikowanym na stronie internetowej MSZ zaznaczył, iż zawieszenie porozumienia było "przedsięwzięciem wymuszonym", a sposób, w jaki USA postępują z nadającym się do konstruowania broni jądrowej plutonem, nie zapewnia jego trwałej nieprzydatności do celów militarnych. Jak jednocześnie dodał, Rosja nie rezygnuje ze swych zobowiązań odnoszących się do rozbrojenia nuklearnego. (PAP)

dmi/ mc/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (7)

dodaj komentarz
~lolka
2 kopiejki ale w złocie po jednej uncji każda.
~MacGawer
Chwyt propagandowy i nic więcej. Wystarczy pzresledzić rynek uranu od czasu podpisania umowy "megatony na megawaty". Polegała ona na tym, że Rosja sprzedawała swoje materiały rozszczepialne ze starych bombek w zamian za naturalny uran + zapłatę. Każdego roku zaspokajały one bez mała 20% zapotrzebowania elektrowni Chwyt propagandowy i nic więcej. Wystarczy pzresledzić rynek uranu od czasu podpisania umowy "megatony na megawaty". Polegała ona na tym, że Rosja sprzedawała swoje materiały rozszczepialne ze starych bombek w zamian za naturalny uran + zapłatę. Każdego roku zaspokajały one bez mała 20% zapotrzebowania elektrowni jądrowych. Program wygasł kilka lat temu, a po chwilowym spadku zuzycia uranu z powodu Fukushimy rynek powoli się odbudowuje. To oznacza coraz większy popyt (Chiny budują ok. 100 reaktorów) przy stojącej w miejscu podazy! Rosja też wchodzi tu od strony popytowej bo wybudują conajmniej kilkanaście reaktorów, a przy słabym rublu NIE KUPIĄ uranu na rynku zewnętrznym. A skoro tak beda mieli wybór: bombki lub światło.
~AbuBaKir
Dla USA największym zgryzem to ,że nie można tak sobie zbombardować Chin i Rosję.
Niemożliwe .A chętnie by zamienili Moskwę w stertę gruzu jak to mają w zwyczaju w innych częściach świata.
~bolo
Długie macki propagandy miłującego pokój Pultera....
~rei
Sprawdzimy za parę lat jak popyt na ropę upadnie jakim "mocarstwem" są. Pewnie tylko atomowym i tylko agresorem...
~mik
tez tak uwazam. usa oszukuja caly swiat. usa to bankrut.
~Xe odpowiada ~mik
2 kopiejki za wpis?

Powiązane: Łatwiejszy dostęp do broni

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki