REKLAMA
ZAGŁOSUJ

USA deklarują wsparcie Ukrainy w przypadku agresji Rosji

2021-12-06 19:57
publikacja
2021-12-06 19:57
USA deklarują wsparcie Ukrainy w przypadku agresji Rosji
USA deklarują wsparcie Ukrainy w przypadku agresji Rosji
fot. Sharefaith / / Pexels

Jeśli dojdzie do nowej inwazji Rosji na Ukrainę, Moskwa powinna spodziewać się wzmocnienia wschodniej flanki NATO - oznajmił w poniedziałek wysoki rangą przedstawiciel Białego Domu. Zapowiedział, że w przypadku eskalacji ze strony Rosji Waszyngton nałoży poważne sankcje i wesprze ukraińską armię.

"Po 2014 roku mieliśmy Europejską Inicjatywę Odstraszania, która zakładała zwiększone rozmieszczenie rotacyjnych wojsk na terytorium państw sojuszniczych wschodniej flanki NATO. (...) Można się spodziewać, że w przypadku inwazji, byłaby potrzeba zwiększenia pewności i poczucia bezpieczeństwa naszych sojuszników w NATO i Stany Zjednoczone byłyby gotowe to zrobić" - oświadczył przedstawiciel administracji Joe Bidena podczas briefingu prasowego przed wtorkową rozmową online prezydentów USA i Rosji.

Podobną opinię wyraziła rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki, która podczas późniejszej konferencji prasowej stwierdziła, że wzmocnienie wschodniej flanki byłoby "naturalną konsekwencją" eskalacji.

Wysoki rangą urzędnik amerykański nie chciał zdradzać konkretów ewentualnej odpowiedzi USA na potencjalną inwazję, lecz zasugerował, że USA wesprą Ukrainę nowymi dostawami broni. Jednocześnie zaznaczył, że celem USA nie jest zaangażowanie militarne w ewentualny konflikt.

"Nie mamy zamiaru znaleźć się w sytuacji, w której nasze kontrdziałania skupią się na bezpośrednim użyciu amerykańskiej siły wojskowej, zamiast połączonego wsparcia dla ukraińskiej armii, silnych sankcji gospodarczych oraz znacznego zwiększenia wsparcia i zdolności dla naszych sojuszników z NATO" - oznajmił ważny przedstawiciel administracji.

Dodał, że wtorkową rozmowę Bidena i Putina poprzedzi seria konsultacji prezydenta Bidena z przywódcami państw sojuszniczych. Szef dyplomacji Antony Blinken ma również odbyć rozmowę z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Sam Biden ma rozmawiać z Zełenskim po rozmowie z Putinem.

Biały Dom zapowiedział, że USA nie zaakceptują żadnych "czerwonych linii", o których mówił Putin w ostatnich tygodniach, żądając prawnie wiążącej obietnicy wykluczenia Ukrainy z członkostwa w NATO w przyszłości i szerszych gwarancji bezpieczeństwa dla Rosji.

"Stany Zjednoczone konsekwentnie popierały zasadę, że każde państwo ma prawo do swoich decyzji na temat swojego bezpieczeństwa (...). To jest polityka USA dziś i pozostanie w przyszłości" - zapewnił urzędnik administracji prezydenta Bidena, zapytany o żądania Rosji, by wykluczyć możliwość członkostwa Ukrainy w NATO.

Dodał jednak, że USA "wspierają dyskusje między NATO i Rosją dotyczące problemów niepokojących obie strony, zarówno rosyjskie obawy dotyczące działalności NATO, jak i obawy NATO i Ameryki dotyczące działalności Rosji".

"Jednocześnie nie sądzimy, by rozmowy na temat +czerwonych linii+ były pomocne, a prezydent (Biden) sam mówił, że nie będziemy działać zgodnie z logiką akceptowania czyichkolwiek czerwonych linii" - zaznaczył oficjel.

Administracja potwierdziła wcześniejsze informacje podawane w prasie, że rozmieszczenie wojsk rosyjskich wokół Ukrainy sugeruje plany inwazji, choć przedstawiciel Białego Domu stwierdził, że nie wiadomo, czy na Kremlu podjęta została decyzja o ataku.

"Z naszej perspektywy plany wyglądają jasno. Ruchy wojsk obejmowały dodanie nowych batalionowych grup taktycznych wokół Ukrainy, w wielu różnych miejscach wokół tych granic. Widzieliśmy ruch dodatkowych zdolności i sił w kierunku Ukrainy i te ruchy są zgodne z planowaniem wojskowej eskalacji" - powiedział przedstawiciel władz USA.

Biały Dom przekazał, że poza kwestia napięć wokół Ukrainy tematami rozmów Bidena i Putina będą też kwestie cyberbezpieczeństwa, zbrojeń, a także irańskiego programu jądrowego.

Według Kremla rozmowa między przywódcami za pośrednictwem wideołącza ma odbyć się o godz. 16 czasu polskiego. Biały Dom - jak dotąd - nie ujawnił organizacyjnych szczegółów rozmowy.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

osk/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Komentarze (13)

dodaj komentarz
3456
będą mieć wsparcie ,trzymajcie się od jankesów za darmo nie dostaną nawet guzika .
po_co
Rosja dziś nie jest nawet cieniem Rosji z czasów Zimnej Wojny. Już w tamtym okresie nie było ich stać na to aby udawać walkę. Dzisiaj Rosja dysponuje papierowym wojskiem, na papierze ma nowoczesną armie ale za tą fasadą stworzoną z kilku dobrze wyposażonych oddziałów i setkami tysięcy potencjalnych żołnierzy Rosja Rosja dziś nie jest nawet cieniem Rosji z czasów Zimnej Wojny. Już w tamtym okresie nie było ich stać na to aby udawać walkę. Dzisiaj Rosja dysponuje papierowym wojskiem, na papierze ma nowoczesną armie ale za tą fasadą stworzoną z kilku dobrze wyposażonych oddziałów i setkami tysięcy potencjalnych żołnierzy Rosja jest bezbronna i zbankrutowana.

Większość oddziałów jest zgromadzona na zachodzie kraju, a i tak mimo silnego wsparcia swoich wojsk Rosja wkraczając na Ukrainę o mało nie przegrała starcia z najsłabszym państwem regionu.

Rosji nie można lekceważyć bo dzięki zmotywowanej armii, której przykłada się karabin do głowy gdy tylko się wycofuje, strzela tam każdy kamień. Tylko czy Rosję stać na coś więcej poza gadaniem?
ajwaj_
"Papierowe wojsko" > kabareciarz
Jankesi pragna cie na konsultanta :)
_____________
""Szef Połączonych Szefów Sztabów USA Mark Milley powiedział, że świat staje się obecnie trójbiegunowy. Nowe ośrodki władzy to Stany Zjednoczone, Rosja i Chiny.

Rzecznik Pentagonu powiedział to podczas
"Papierowe wojsko" > kabareciarz
Jankesi pragna cie na konsultanta :)
_____________
""Szef Połączonych Szefów Sztabów USA Mark Milley powiedział, że świat staje się obecnie trójbiegunowy. Nowe ośrodki władzy to Stany Zjednoczone, Rosja i Chiny.

Rzecznik Pentagonu powiedział to podczas forum bezpieczeństwa Instytutu Aspen w dniu 3 listopada.

"Wchodzimy w trójbiegunowy świat, w którym wielkimi mocarstwami są Chiny i Rosja. Wszystkie są wielkimi mocarstwami" - stwierdził Milley.

Dodał, że pod względem strategicznym świat stał się mniej stabilny niż w ciągu ostatnich 40-50 lat. Dlatego ważniejsze będzie utrzymanie pokoju między wielkimi mocarstwami.

Rosja, Chiny, USA i inne kraje muszą być bardzo ostrożne, jeśli chodzi o to, jak postępują wobec siebie - podkreślił amerykański generał.

Powiedział też, że władze innych krajów nie powinny uważać Stanów Zjednoczonych za słabe z powodu wycofania wojsk z Afganistanu. Stany Zjednoczone są często niedoceniane i niezrozumiane, powiedział. A postrzeganie końca operacji jako ucieczki jest błędne.""
santoriusz
w takim razie drużynka takich jak Ty z procami jest w stanie zdobyć Stalingrad bez długotrwałego oblegania jak to drzewiej bywało. O Chińczykach można napisać że ich terakowtowa armia może wyłącznie na pokazach występować. Nie wiem kto płodzi takie bezmyślne istoty raczej nikt rozumny.
zubr93
Przecież tam agresja Rosyjska trwa już od kilku lat?
po_co
Za dwa lata minie dekada od rozpoczęcia aneksji Krymu.
ajwaj_
Komunikat o wojnie bez wojny za pare tygodni w "wolnej prasie" :)

Do agresji, dzieki bohaterom NATO nie doszlo,
odparto po raz x od 8 lat zmasowane ataki wszystkim z wszelkich kierunkach Rosji
mooooo
Jak boga kocham chciał bym zobaczyć jak jankes bije się z ruskimi i to w Europie a nie na obrzeżach USA ,te flanki,bazy,I wsparcia to dziś jedna rakieta rozniesie
ajwaj_
Kal-boje to specjalista od "wspierania"

Wspieraja masakrowanych przez Turcje Kurdów, wspierali Poludniowy Vietnam, kiedy kolejny raz obciachowo z wojny uciekali > spychali ich m.in. do wody z okretów,
wspierali rzad Afganistanu przed Talibami w laczkach,

Jankesi wspierali stworzona Al-Qaide w Syrii
Kal-boje to specjalista od "wspierania"

Wspieraja masakrowanych przez Turcje Kurdów, wspierali Poludniowy Vietnam, kiedy kolejny raz obciachowo z wojny uciekali > spychali ich m.in. do wody z okretów,
wspierali rzad Afganistanu przed Talibami w laczkach,

Jankesi wspierali stworzona Al-Qaide w Syrii > sa masakrowani przez Armie Syrii Baschar al-Assada
Tylko PISia sciemnia, ze za Kutno i Pcim beda kal-boje umierac
darius19
ciekawe jak zareaguje "ajwaj_"? Adwokat wzorowych demokracji Bialorusi i Rosji. Pewnie opluje USA i Zachod.

Powiązane: Konflikt na linii Ukraina-Rosja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki