REKLAMA

USA chcą sankcji wobec Rosji za Nord Stream 2

Kasper Starużyk2018-12-12 13:06
publikacja
2018-12-12 13:06

Niemiecko-rosyjskie konsorcjum Nord Stream AG poinformowało, że od przyszłego tygodnia rozpoczyna ustawianie rur na dnie Bałtyku w fińskiej strefie ekonomicznej. Izba Reprezentantów Kongresu USA wezwała państwa europejskie do nałożenia sankcji na Moskwę.

/ Nord Stream 2

"Największy projekt infrastrukturalny w Europie" - jak można przeczytać o inwestycji na stronie Nord Stream AG, od początku jest przyczyną wielu kontrowersji. Turbulencji w stosunkach międzynarodowych nie wywołuje jedynie zdecydowany protest Polski i krajów bałtyckich (wspierany przez Stany Zjednoczone) przeciwko inwestycji, ale również aspekt ekologiczny. Morze Bałtyckie jest bowiem wyjątkowo mocno zanieczyszczone toksycznymi gazami, co jest jeszcze wynikiem ostatniej wojny światowej.

Amerykanie chcą sprzedawać gaz Europie

Waszyngton, który rozpoczął z Rosją "bój o klientów" w Europie, stale ostrzega przed zagrożeniem bezpieczeństwa energetycznego kontynentu. Mówił o tym już poprzedni ambasador USA w Polsce. Kongresmeni z Izby Reprezentantów zauważyli w swoim dokumencie, że Rosjanie kontrolują obecnie prawie 40% całego rynku dostaw w Europie, co siłą rzeczy jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa wewnętrznego wielu państw. Projekt gazociągu tłoczącego z rosyjskiej Ust-Lugi do niemieckiego Greifswald kolejne 55 mld metrów sześciennych surowca rocznie właśnie z tego powodu zasługuje na obłożenie sankcjami, uważają kongresmeni. 

/ Gazprom

Jednym z owoców odbywającej się ostatniego lata wizyty Donalda Trumpa w Warszawie była umowa, którą PGNIG podpisał z amerykańską Centrica LNG na dostawy gazu ze Stanów Zjednoczonych. LNG będzie dostarczany statkami do gazoportu w Świnoujściu. Decyzja o zakupieniu gazu od Amerykanów jest efektem projektu dywersyfikacji źródeł surowców energetycznych, który Polska konsekwentnie od wielu lat stara się, z mniejszym lub większym skutkiem, wprowadzić w życie. 

Do listopada bieżącego roku położono ok. 300 km gazociągu Nord Stream 2.  

Nord Stream vs. Baltic Pipe 

Zanim powstała pierwsza nitka gazociągu północnego (2011 r.), spotkała się z wielkim protestem ze strony krajów przezeń omijanych. Rosjanie i Niemcy zaangażowani w budowę dementowali pogłoski, jakoby projekt wymierzony był celowo w państwa Europy Środkowej. Kreml był "zdziwiony", że projekt może budzić tyle kontrowersji. Niemniej ogłoszenie przez Polskę, Danię i Norwegię, że Baltic Pipe doczeka się realizacji do 2022 r. i  do polskiego Niechorza zostaje dociągnięty podmorski gazociąg sprawiły, że rosyjskie media nie były już takie spokojne.

/ Gaz-System

Rosjanie uznali inwestycje za chęć wyeliminowania ich z roli dostawców gazu. Jako że obawy ich dotyczą także rynku litewskiego, bowiem Wilno będzie mogło swobodnie kupić teraz norweski surowiec od Polaków, zdecydowali się na budowę gazoportu w Kaliningradzie na wypadek "zakręcenia kurka" przez Wilno.   

Źródło:
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (10)

dodaj komentarz
ajwaj
To nie sa sankcje na Rosje, a na UE w tym Polske.
Dotychczasowe rury sa w agonii i likwidacja taniego gazu, to przyspieszony koniec UE - od dawna marzenie Jankesów. Polski eksport do EU mozna w wiekszosci zapomniec.
W nadchodzacej recesjii i drozszej energii, UE nie ma szans na swiatowych rynkach.

Bo Rosja sobie poradzi.
To nie sa sankcje na Rosje, a na UE w tym Polske.
Dotychczasowe rury sa w agonii i likwidacja taniego gazu, to przyspieszony koniec UE - od dawna marzenie Jankesów. Polski eksport do EU mozna w wiekszosci zapomniec.
W nadchodzacej recesjii i drozszej energii, UE nie ma szans na swiatowych rynkach.

Bo Rosja sobie poradzi. Wczoraj w 100 % otwarty terminal LNG Jamal + nowy Arktika w budowie, rury na daleki wschód Sila Syberii 2x, Turcja itd. daja juz deficyty eksportu z Rosji.
Droga pólnocna-najkrótsza i jedyna w swiecie flota lodolamaczy do 2,5 m lodu.
sel
Dlaczego nie ma sankcji za rurociąg Alaska ? i w ogóle powinny być sankcje dla niektórych za to że oddychają tym samym powietrzem...
prs
Dlaczego niema za ten pomysl sankcji na Niemcow czy innych sponsorow tego interesu?
Powinny byc.
jaguar_61
wysokie cła na niemieckie samochody może spowodują otrzeźwienie.....
talmud
jak zwykle chodzi o petro-dollara jego sila zaczyna sie chwiac jak inni zaczynaja obchodzic system.....lemingi oczywiscie lykaja wersje oficjalna o rosji :)
samsza
Czy aby na pewno Amerykanie wiedzą, że rura ma DWA końce ?
sel
Zrobią wszystko byleby Europa nie miała spokoju i nie mogła ich prześcignąć, a PKB UE i tak jest wyższe od USA tylko ,że tam wliczają nadmuchane balony do PKB i to nadmuchane przez Europejskie Banki Centralne na ich rozkaz , ale przemysł już jest o ponad 15% mniejszy..niż w Europie, tak trzymać i nie dać się oszukać Zrobią wszystko byleby Europa nie miała spokoju i nie mogła ich prześcignąć, a PKB UE i tak jest wyższe od USA tylko ,że tam wliczają nadmuchane balony do PKB i to nadmuchane przez Europejskie Banki Centralne na ich rozkaz , ale przemysł już jest o ponad 15% mniejszy..niż w Europie, tak trzymać i nie dać się oszukać , z rosyjskimi surowcami Europa będzie długo grać pierwsze skrzypce i będzie najbogatsza.
bdc
dlaczego musieli się wtrącać w 42
websterdxb
Niech Amerykanie zajmuja sie swoimi sprawami a nie wtracaja do polityki wewnetrznej Europy
jes
Niemcy sprzedały się Rosji to dobrze, że chociaż Amerykanie to zauważają. Tylko do kogo to piszę, ciebie interesuje wypłata za trollowanie a nie dobro Polski.

Powiązane: Wojna gazowa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki