REKLAMA

Gaz z USA popłynie do Polski

2017-11-21 19:38, akt.2017-11-21 21:58
publikacja
2017-11-21 19:38
aktualizacja
2017-11-21 21:58

PGNiG podpisało średnioterminowy, pięcioletni kontrakt z firmą Centrica LNG na dostawy gazu LNG ze Stanów Zjednoczonych - poinformował we wtorek prezes PGNiG Piotr Woźniak. Kontrakt wejdzie w życie w 2018 roku.

fot. Marek Wisniewski / Puls Biznesu / / FORUM

Podczas telekonferencji w siedzibie PGNiG w Warszawie, przebywający w Waszyngtonie Piotr Woźniak wyjaśnił, że pierwsza umowa na regularne dostawy LNG z USA obejmuje dziewięć ładunków. W ramach kontraktu do świnoujskiego gazoportu będą zawijały średnio dwa statki rocznie. Zapewnił, że cena gazu jest absolutnie konkurencyjna.

Wiceprezes ds. handlowych PGNiG Maciej Woźniak dodał, że to cena "korzystna ze wszech miar i rynkowa". Tymczasem - jak mówił - od dostawcy ze Wschodu (rosyjskiego Gazpromu - PAP) "kupujemy gaz po cenie nierynkowej".

PGNiG ogłosiło, że zgodnie z umową gaz ma pochodzić z terminala Sabine Pass w Luizjanie, a będzie odbierany w terminalu w Świnoujściu. Kontrakt z brytyjską firmą Centrica LNG Company będzie realizowany w latach 2018-2022 w tzw. formule DES (Delivery Ex Ship). Oznacza to, że towar uważa się za dostarczony w momencie postawienia do dyspozycji odbiorcy na statku we wskazanym porcie przeznaczenia. Sprzedający jest zobowiązany ponieść wszystkie koszty do tego momentu, ponosi również ryzyko uszkodzenia lub utraty towarów podczas transportu do portu przeznaczenia. Koszt oraz ryzyko rozładunku są po stronie kupującego.

Jak podkreślił Piotr Woźniak, kontrakt z brytyjską Centricą, poprzedzony długoterminową umową na dostawy gazu z Kataru i dostawami spotowymi zrealizowanymi w 2016 i 2017 roku, wprowadza PGNiG "na wyższy poziom aktywności na globalnym rynku LNG". Podpisana umowa opiera się na warunkach rynkowych. Liczymy na dalszą współpracę z naszym partnerem Centrica w zakresie dywersyfikacji dostaw gazu do Polski - dodał Piotr Woźniak.

Ambasador RP w Waszyngtonie Piotr Wilczek decyzję o podpisaniu umowy nazwał "wspaniałą wiadomością" i nawiązał do sobotniej zgody Departamentu Stanu na sprzedaż Polsce systemu Patriot.

"To są strategiczne sukcesy, dotyczą naszego bezpieczeństwa strategicznego i bezpieczeństwa energetycznego i w tych dwóch dziedzinach, wspólnie z amerykańskimi partnerami osiągnęliśmy ogromne sukcesy przy wsparciu politycznym - począwszy od rozmów prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem Donaldem Trumpem, przez całą serię (rozmów - PAP) na różnych szczeblach. Ten mijający i poprzedni tydzień, to dwa wielkie tygodnie jeśli chodzi o współpracę gospodarczą polsko-amerykańską" - powiedział.

Amerykański Departament Stanu, odnosząc się do kontraktu ogłosił, że postrzega go jako działanie wzmacniające więzi handlowe oraz bezpieczeństwo energetyczne. Eksport gazu z USA tworzy w Stanach Zjednoczonych miejsca pracy, powoduje dywersyfikację polskich źródeł zaopatrzenia oraz prowadzi do obniżenia cen. USA czują zobowiązanie do tego, aby sprawdzeni i wiarygodni sojusznicy, jak Polska, mieli dostęp do pewnych i zróżnicowanych źródeł energii, w tym i w Stanach Zjednoczonych - poinformował Departament.

Maciej Woźniak podkreślił z kolei, że umowa z firmą Centrica to pierwszy średnioterminowy kontrakt zawarty przez biuro tradingowe PGNiG w Londynie utworzone w lutym 2017 r. do prowadzenia międzynarodowego handlu LNG. Biuro działa jako oddział spółki PGNiG Supply & Trading GmbH.

Dodał, że ciągu półtora roku spółka chce zbudować cały portfel umów średnioterminowych na dostawy LNG na "korzystnych, rynkowych warunkach". Większość z nich będzie służyła zapewnieniu zdywersyfikowanych dostaw gazu dla Polski i krajów Europy Środkowo-Wschodniej, by zwiększyć bezpieczeństwo energetycznego regionu, który historycznie zdominowany był przez gaz rosyjski - dodał prezes.

Jak mówił, chodzi "być może o gaz z USA, być może z innych kierunków". Kontrakty - jak zaznaczył - mogą być "większe lub mniejsze, ale na pewno terminala (LNG w Świnoujściu - PAP) też nie zdominujemy jednym dostawcą i będziemy dywersyfikować do niego dostawy" - powiedział wiceprezes PGNiG.

Z kolei dyrektor zarządzający Centrica Energy Marketing & Trading Jonathan Westby powiedział, że umowa z PGNiG stanowi element strategii firmy w zakresie budowy globalnego portfolio LNG. "Nasza wiarygodność, doświadczenie oraz potencjał handlowy sprawiają, że możemy realizować dostawy LNG do coraz większej liczby odbiorców na całym świecie" - dodał. (PAP)

autor: Małgorzata Dragan

edytor: Dorota Kazimierczak

drag/ pad/ mhr/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Wyprodukuj wodę pod własną marką

Wyprodukuj wodę pod własną marką

Advertisement

Komentarze (13)

dodaj komentarz
sel
Jeszcze zabawniej jest w Holandii która kupuje skroplony gaz od USA ,ale Rosyjski oczywiście dużo droższy niż podany rurociągiem
dyktator_kaczka
Tak niekorzystnego kontraktu gazowego chyba nikt na świecie nie widział. Niw dosyć że kupujemy gaz o 200 % droższy od rosyjskiego, to jeszcze ponosimy koszty jego transportu i rozładunku. Ciekawe ile milionów lub miliardów dolarów wpłynęło w formie łapówek dla decydentów.
ajwaj
Z netu:

""nasze służby specjalne winny przyjrzeć się panu Woźniakowi , z dwóch powodów . 1. Tenże Woźniak otworzył biuro PGNIG w Londynie , w którym umieścił swoją rodzinkę , która prawdopodobnie stoi za podpisaniem tego kontraktu na LNG USA z firmą brytyjską na warunkach rynku europejskiego 2. Dlaczego nie zawarto
Z netu:

""nasze służby specjalne winny przyjrzeć się panu Woźniakowi , z dwóch powodów . 1. Tenże Woźniak otworzył biuro PGNIG w Londynie , w którym umieścił swoją rodzinkę , która prawdopodobnie stoi za podpisaniem tego kontraktu na LNG USA z firmą brytyjską na warunkach rynku europejskiego 2. Dlaczego nie zawarto kontraktu z firmą z USA na warunkach rynku gazu w USA , który cenowo jest korzystniejszy niż rynek europejski gazu.Ponadto w trybie pilnym działalności PGNIG winien pzyjrzeć się NIK !! Ja nie przesądzam sprawy , być może chodzi w grę cena transportu gazowcami (w tym z Rosji) , ale sprawa nie wygląda na czystą.""
kataenca
Ale proszę odpowiedzieć konkretnie czy cena gazu z USA jest niższa niż cena gazu z Rosji ? Opowiadanie, że cena gazu z USA jest konkurencyjna a z Rosji niekonkurencyjna jest wymigiwaniem się od odpowiedzi na pytanie który gaz jest tańszy. Czysta cena jest ważna a nie oceny konkurencyjności ceny w odniesieniu nie wiadomo do czego.Ale proszę odpowiedzieć konkretnie czy cena gazu z USA jest niższa niż cena gazu z Rosji ? Opowiadanie, że cena gazu z USA jest konkurencyjna a z Rosji niekonkurencyjna jest wymigiwaniem się od odpowiedzi na pytanie który gaz jest tańszy. Czysta cena jest ważna a nie oceny konkurencyjności ceny w odniesieniu nie wiadomo do czego. Taka wypowiedź to czysta manipulacja.
spedytor
Panie Wozniak jak cena rynkowa to po co wasz wniosek o podwyższke taryf od stycznia 2018 dla odbiorcow w Polsce my tez jako detalisci chcemy rynkową cene a nie wasza monopolową. Mamy nadzieje ze URE odrzuci wasz wniosek
open_mind
"Zapewnił, że cena gazu jest absolutnie konkurencyjna" W jakim sensie?
ajwaj
A w jakim sensie cena a la PISy?
Patriot planowano-opowiadano 30 mld zl za 8 szt, jest 38 mld zl za 2 szt = 19 mld zl za szt
8 x 19 mld zl = 152 mld za 8 szt
Dla Japonii gaz USA za drogi, biora rosyjski i australijski (bo to wyspy i rurociagi drogie)
ajwaj odpowiada ajwaj
Francuzi ""Les Echos"" zrywaja boki - jeden konkurent w Europie mniej, jak to mówia "maja rozmach" w PIS, gazoporty UE wykorzystywane w 18% (wysokienapiecie.pl) gl. dla kampingów, domów bez sieci, samochodów

https://www.lesechos.fr/monde/europe/030646662277-comment-la-pologne-veut-se-liberer-
Francuzi ""Les Echos"" zrywaja boki - jeden konkurent w Europie mniej, jak to mówia "maja rozmach" w PIS, gazoporty UE wykorzystywane w 18% (wysokienapiecie.pl) gl. dla kampingów, domów bez sieci, samochodów

https://www.lesechos.fr/monde/europe/030646662277-comment-la-pologne-veut-se-liberer-du-gaz-russe-2120762.php
tw-balbina
Żadnych interesów z Rosją!!!Wszystko w temacie.

Powiązane: Terminal LNG w Świnoujściu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki