REKLAMA

Zmiany opłat w BM mBanku. UOKiK wszczął postępowanie wyjaśniające

2022-06-27 09:40
publikacja
2022-06-27 09:40
Zmiany opłat w BM mBanku. UOKiK wszczął postępowanie wyjaśniające
Zmiany opłat w BM mBanku. UOKiK wszczął postępowanie wyjaśniające
fot. Mateusz Szymański / / Bankier.pl

UOKiK wszczął postępowanie wyjaśniające w sprawie zmian opłat w Biurze Maklerskim mBanku - podał UOKiK w poniedziałkowym komunikacie. Urząd sprawdza m.in., czy bank miał prawo jednostronnie wprowadzić zmianę w wykonywanych umowach oraz czy umożliwia konsumentom rozwiązanie umowy bez ponoszenia kosztów.

Urząd podał, ze BM mBanku zapowiedziało wprowadzenie nowej tabeli opłat od 1 lipca 2022 r.

"Do UOKiK już wpłynęły skargi konsumentów na to, że bank znacząco obniżył wartość zagranicznych instrumentów finansowych, od których będzie naliczał opłaty depozytowe. Konsumenci będą musieli płacić za depozyt zagranicznych instrumentów finansowych już w sytuacji, gdy osiągną one wartość 10 tys. zł. Do tej pory opłata była pobierana dopiero, gdy kwota ta przekraczała równowartość 500 tys. zł" - napisano w komunikacie.

"Wszcząłem postępowanie wyjaśniające, aby zbadać, czy mBank miał prawo do jednostronnej zmiany wykonywanych umów. Przedsiębiorcy nie mogą bowiem dowolnie zmieniać warunków zawartego kontraktu. Wątpliwości budzi też treść postanowienia określającego wysokość opłaty. Sprawdzimy, czy nie ma ono niedozwolonego charakteru" - powiedział cytowany w komunikacie prasowym prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Urząd podał, że opłata za depozyt zagranicznych papierów wartościowych ma wynosić 0,15 proc. ich wartości w skali roku, ale – jak zastrzega mBank - „nie mniej niż koszty poniesione przez BM na rzecz Depozytariusza”.

"Jeżeli po wstępnej analizie okaże się, że są podstawy do postawienia mBankowi zarzutów, to Prezes UOKiK może wszcząć postępowanie w sprawie naruszania zbiorowych interesów konsumentów albo stosowania we wzorcach umów klauzul niedozwolonych. Grożą za to kary finansowe w wysokości do 10 proc. rocznego obrotu przedsiębiorcy i konieczność usunięcia skutków bezprawnych działań" - napisano w komunikacie. (PAP Biznes)

seb/gor/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Komentarze (4)

dodaj komentarz
szprotkafinansjery
Do jednostronnej oczywiście miał, ale nieokreślenie minimalnej opłaty procentowo albo kwotowo - tutaj już bekną.
szprotkafinansjery
"Jednostronnej" oczywiście, bo tak jak zawsze w przypadku umów z wzorca i zmian regulaminu klient może zrezygnować.
iandrew
mBank jak katolicki ksiądz: ~pogrzeb jest za darmo, ale nie mniej niż xxx zł
Przeniesienie akcji z IKE / IKZE maklerskiego powinno być za darmo po takiej skandalicznej podwyżce.
ja-gna
Niech UOKiK zacznie w koncu karać a nie tylko straszyć, bo ze straszenia banki nic sobie nie robią i dalej rżną klientów.

Powiązane: W co warto teraz zainwestować?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki