REKLAMA

UOKiK ściga parabanki. Kary dla Pomocnej Pożyczki i Baltic Money

2013-12-27 18:56
publikacja
2013-12-27 18:56

Kilkadziesiąt postępowań dotyczących instytucji finansowych nieobjętych nadzorem prowadzi obecnie prezes UOKiK. Wydane niedawno decyzje dotyczą spółek Pomocna Pożyczka oraz Baltic Money. Łączna suma kar nałożonych na tych przedsiębiorców wyniosła ponad 500 tys. zł.

Prezes UOKiK na bieżąco monitoruje sektor finansowy. Obecnie prowadzi kilkadziesiąt postępowań wobec podmiotów finansowych nieobjętych nadzorem. Dwa z nich niedawno się zakończyły. Najnowsze decyzje prezes UOKiK dotyczą spółek: Pomocna Pożyczka (dawniej PKF Skarbiec) kara 501.217 zł i Baltic Money - kara 3.335 zł.

Urząd ustalił, że zarówno Pomocna Pożyczka jak i Baltic Money pobierają opłaty przygotowawcze, które nie odpowiadają faktycznie poniesionym kosztom związanym ze sporządzeniem umowy. Opłata została określona na jednolitym poziomie, nie odzwierciedlając kosztów ponoszonych w związku z przygotowaniem kontaktu. Ponadto, gdy do zawarcia umowy nie dochodzi, spółki nie zwracają pobranych pieniędzy, obarczając tym samym pożyczkobiorców nadmiernymi kosztami. Zdaniem Urzędu, przedsiębiorca ma prawo zatrzymać jedynie taką część kwoty, która odpowiada faktycznie poniesionym kosztom.

Ponadto Pomocna Pożyczka nie wywiązała się z obowiązków informacyjnych - w reklamach zabrakło informacji identyfikujących przedsiębiorcę; podany był jedynie odnośnik do strony jedynatakapozyczka.pl. W tym czasie spółka funkcjonowała pod poprzednią nazwą (PKF Skarbiec). Zdaniem UOKiK, gdyby konsumenci mieli pełną informację o tym, że w rzeczywistości pożyczek udziela PKF Skarbiec, mogliby podjąć świadomą decyzję co do wyboru kontrahenta. Ponadto Urząd ustalił, że spółka nie ocenia ryzyka kredytowego klientów - obowiązek ten nakłada ustawa o kredycie konsumenckim.

Obu decyzjom nadano rygor natychmiastowej wykonalności. Decyzja dotycząca Baltic Money jest prawomocna. Rozstrzygnięcie w sprawie Pomocnej Pożyczki nie jest ostateczne - spółka odwołała się do sądu.

Jednocześnie UOKiK przypomina, że w razie sporu z instytucją finansową konsumenci mogą liczyć na pomoc miejskich lub powiatowych rzeczników konsumentów czy organizacji pozarządowych - Federacji Konsumentów, Stowarzyszenia Konsumentów Polskich. Bezpłatne porady udzielane są również pod numerem telefonu 800 007 707.

Źródło: UOKiK

Źródło:Informacja prasowa
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (8)

dodaj komentarz
~Crediteo.pl
Kropla w morzu, parabanki wyrastają jak grzyby po deszczu i pokazówka z Pomocną Pożyczką nic nie zmieni. Nie zmieni też podejście klienta, który zdesperowany podpisze nawet cyrograf na własne mieszkanie.
~andzia0802@interia.p
Próbowałam w pomocnej pożyczce wpłaciłam im 4 tys i znikneli a ja zaciągnęłam te 4 tys w prowidencie bo mieli mi dać po tej wpłacie 50 tys na spłate wszystkich moich długów jestem załamana!
~vvvv
Do hmmm.To weź pożyczkę z Providenta. Zobaczysz jak sobie liczą koszty. Z 1000 zł pożyczki na 60 tygodni ze spłatą w domu, zapłacisz przeszło 2 tys. zł. oprocentowanie całkowite na poziomie ponad 80 %. Pogratulować łaskawości. Ludzie biorą bo są biedni i stoją pod ścianą.
gess
Żeby się zabierać za poważny biznes to trzeba myśleć, inaczej się płaci pół miliona kar..
~liberał
widać komuś się nudzi w tym Państwie
~Klamka667
Brytyjska Vonga i Provident i kilkadziesiąt podobnych firm robi na rynku co chce. Nie ma żadnego nadzoru. Już wiadomo, że ok 700tys osób ma kredyty w tych firmach a ile w firmach spoza BIK? To się kiedyś źle skończy dla nas wszystkich.
~hmmmm
Urząd mowi przedsiębiorcy, że coś nie odzwierciedla jego kosztów. Boże w jakim ja świecie żyje.
~lel
jak tak dalej pójdzie wytnie wszystkie polskie podmioty, pozostaną te zagraniczne, a ty Polaczku pójdziesz w p...du na suche lasy

Powiązane: UOKiK karze nieuczciwe firmy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki