REKLAMA

UOKiK: potężne kary dla uczestników kartelu cementowego

2013-12-13 14:43
publikacja
2013-12-13 14:43

Siedem spółek uczestniczyło w kartelu, który przez co najmniej 11 lat ustalał ceny i dzielił rynek cementu w Polsce. Dziś Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów potwierdził decyzję prezesa UOKiK.

Zmowa cenowa kartel cementowni
Źródło: Thinkstock

Wyrok sądu dotyczy decyzji prezes UOKiK z 2009 r. Postępowanie Urzędu wykazało wówczas, że największe cementownie w Polsce co najmniej od 1998 roku dzieliły rynek, ustalając dopuszczalne udziały uczestników porozumienia oraz ceny minimalne cementu, wysokość podwyżek, terminy i kolejność ich wprowadzania.

Zdaniem Urzędu, działania przedsiębiorców biorących udział w zmowie mogły mieć negatywne skutki dla licznych podmiotów, dla których cement jest półproduktem. W szczególności dotyczyło to budownictwa, a w konsekwencji było także odczuwalne dla konsumentów. Uczestnicy rozbitego przez UOKiK kartelu posiadali blisko 100 proc. udziałów w rynku produkcji i sprzedaży cementu szarego w Polsce, a ich nielegalne, wieloletnie działania przyczyniły się do zniekształcenia konkurencji.

W trakcie postępowania prowadzonego przez UOKiK dwóch kartelistów zdecydowało się na współpracę z Urzędem w ramach programu łagodzenia kar leniency. Złożone przez nich wyjaśnienia potwierdziły zgromadzone przez Urząd dokumenty oraz w istotny sposób przyczyniły się do wyjaśnienia sprawy. Dlatego prezes UOKiK odstąpiła od ukarania Lafarge Cement oraz obniżyła karę pieniężną wobec Górażdże Cement - na spółkę nałożono sankcję w wysokości 5 proc. przychodu.

Na pozostałych pięciu uczestników kartelu - Grupę Ożarów, Cemex Polska, Dyckerhoff Polska oraz Cementownie Warta i Odra nałożono maksymalny wymiar kary przewidziany przez prawo - 10 proc. rocznego przychodu uzyskanego w roku poprzedzającym wydanie decyzji. Są to najwyższe kary finansowe nałożone w historii Urzędu.

Dziś Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podzielił stanowisko prezes UOKiK, potwierdzając zawarcie niedozwolonego porozumienia. W ustnym uzasadnieniu sąd uznał, że sprawa była skomplikowana i wymagała dużych nakładów pracy.

Zmianie uległy kary finansowe na producentów cementu, które zostały obniżone do kwoty 339 mln zł. Wyrok z 13 grudnia 2013 r. nie jest prawomocny, przedsiębiorcom przysługuje apelacja.

Źródło: UOKiK

Źródło:PAP
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (8)

dodaj komentarz
~endi
ludzie przepłacali więc to im należą się te pieniądze , powinni składać pozwy do sądów o zwrot nadpłaconych pieniędzy , chociaż wiele nie odzyskają z uwagi na trzy letni okres przedawnienia .... cóż tak to jest w bandyckim państwie
~ala3
Te kary są rażąco niskie, 10 lat zawyżania cen, przecież to oznacza, że wiele materiałów budowlanych było droższych niż powinny, ludzie w jakim sensie zostali okradzeni, złodzieje
zarobili dużo więcej niż kary. Dlaczego zarządy tych wszystkich firm nie odpowiadają karnie,
przecież to są jawni złodzieje.
Te kary są rażąco niskie, 10 lat zawyżania cen, przecież to oznacza, że wiele materiałów budowlanych było droższych niż powinny, ludzie w jakim sensie zostali okradzeni, złodzieje
zarobili dużo więcej niż kary. Dlaczego zarządy tych wszystkich firm nie odpowiadają karnie,
przecież to są jawni złodzieje. Ich nazwiska powinny być ogłoszone jako złodziei!!!
~aq
I to jest dowód że przestępstwo POPŁACA! Trochę ponad 300 mln zł na kilka cementowni za 11 lat 2-3 albo i więcej krotnego przepłacania na ich produktach, oni przez 11 lat zarobili P*******e miliardy! a my im teraz do******y 10% z ostatniego roku, i najwyraźniej prezesi siedzą sobie pod palmami bo chyba nikogo nie posadzą.I to jest dowód że przestępstwo POPŁACA! Trochę ponad 300 mln zł na kilka cementowni za 11 lat 2-3 albo i więcej krotnego przepłacania na ich produktach, oni przez 11 lat zarobili P*******e miliardy! a my im teraz do******y 10% z ostatniego roku, i najwyraźniej prezesi siedzą sobie pod palmami bo chyba nikogo nie posadzą.
Polacy KRADNIJCIE w waszym kraju zdecydowaliście w WYBORACH ustanowić zwolenników łagodnych kar dla złodziei więc KORZYSTAJCIE z przepisów które są dla bandytów szczególnie łagodne.
Czy wiecie że przedsiębiorca, uczciwy jest gorzej traktowany od od złodzieja w tym kraju?
Dziękuję WAM drodzy wyborcy, że jako młody chłopak będę się rozwijał w bandyckim kraju...
~goldman fish
i to jest odpowiedz co dala prywatyzacja calego sektora przypomne ze szerg cementowni byla w programie NFI TA KARA JEST SMIESZNA W STOSUMKU DO ZYSKOW osiag przez kartel
~zerro
Pierwszy od 23 lat prezes UOKiK z jajami; Bravo pani K-Tomkiel:)
~wyciule
cyt::Fundusz zawiesza wypłatę pieniędzy. Co to oznacza-to ,ze OFE też to czeka macie cepy kapitalizm
~Edmund
w tym okresie budowałem dom. Wszystkie pochodne cementu (gazobeton, tynki, beton, wylewki itp.) zostały przepłacone. Bank udzielił mi kredytu w CHF 2zł/1CHF.
Teraz każe płacić 3,5 zł.
Kto mi zwróci pieniądze z tych przekrętów. Może najwyższa pora wsadzać do paki prezesów to na drugi raz się
w tym okresie budowałem dom. Wszystkie pochodne cementu (gazobeton, tynki, beton, wylewki itp.) zostały przepłacone. Bank udzielił mi kredytu w CHF 2zł/1CHF.
Teraz każe płacić 3,5 zł.
Kto mi zwróci pieniądze z tych przekrętów. Może najwyższa pora wsadzać do paki prezesów to na drugi raz się zastanowią


~lel
szwagier dom budował w tym czasie i jakoś nie pamiętam, by cena cementu była dla niego problemem. Za to narzekał na urzędy i rozmaite pozwolenia.

Powiązane: UOKiK karze nieuczciwe firmy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki