UOKiK: ok. 213 tys. zł kary dla producenta kotłów gazowych

2017-03-03 12:14
publikacja
2017-03-03 12:14

Blisko 213 tys. zł kary nałożył prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na spółkę Termet, która produkuje kotły gazowe i podgrzewacze wody – poinformował w piątek Urząd. Według UOKiK spółka zawarła niedozwolone porozumienie ze swoimi dystrybutorami.

UOKiK: ok. 213 tys. zł kary dla producenta kotłów gazowych / fot. Andrzej Bogacz / FORUM

Największymi dystrybutorami wyrobów spółki Termet są firmy Autometal, SBS, MAR-ROM1, Euroterm oraz TGS Technika Grzewcza i Sanitarna.

Jak poinformował w komunikacie Urząd, postępowanie prowadzone przez prezesa UOKiK wykazało, że producent i dystrybutorzy zawarli niedozwolone porozumienie.

– Termet ustalał w umowach minimalne ceny odsprzedaży swoich produktów. Dystrybutorzy instruowali odbiorców o zalecanym przez producenta poziomie cen detalicznych. Zgłaszali także sprzedawców, nieprzestrzegających wytycznych Termetu – napisano w komunikacie.

Urząd stwierdził, że stosowana praktyka ograniczała konkurencję. Na skutek zawartego porozumienia spółka mógła blokować dystrybutorom możliwość bezpośredniego kształtowania cen odsprzedawanych produktów.

– Bezpośredni skutek tego porozumienia mogli odczuć przede wszystkim klienci spółki Termet, a także konsumenci, którzy kupili kotły i podgrzewacze. Zawierane umowy pozwalały na kształtowanie cen na wyższym poziomie niż w przypadku swobodnej konkurencji na rynku – powiedział cytowany w komunikacie prezes UOKiK Marek Niechciał.

Urząd przekazał, że w trakcie postępowania przedsiębiorcy przerwali niedozwolone porozumienie i dlatego dystrybutorzy uniknęli sankcji pieniężnej. – Na inicjatora praktyki, spółkę Termet, prezes UOKiK nałożył karę finansową w wysokości blisko 213 tys. zł. Decyzja nie jest ostateczna, gdyż ukarany podmiot złożył od niej odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów – czytamy w komunikacie.

UOKiK przypomina, że ustalanie cen, w tym narzucanie cen odsprzedaży przez producentów, jest rodzajem niedozwolonego porozumienia. To przykład najpoważniejszego naruszenia prawa antymonopolowego. Kara finansowa dla przedsiębiorców uczestniczących w takich zmowach może wynieść nawet do 10 proc. ich rocznego obrotu.

aop/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (6)

dodaj komentarz
~autor
No to się prezesi uśmiali z kary. Na bank oblewali i zaśmiewali do łez z wysokości kary.
~cooo
gdy złodziej zaprzestanie działalności to również nie poniesie kary za dokonane do tego czasu czyny ???
~Gerard
Kto grzeje gazem w tym dzikim kraju jest frajerem, bo golą go na każdym kroku.
~af
Jak mieszkasz w starym domu to ci drogo wychodzi i wiedze masz z upadłego PRL.

Ja grzeje gazem i place rocznie 2,7 tys. Temp. ustawiona na 24 stopnie. Dom nowy z rekuperacją, podłogówką i sufitem betonowym, piec nowoczesny buderusa za 8 tys. oczywiscie z elektornicznym sterownikiem.
~luj
Zdjęcie dobrane idealnie ;P
Kocioł gazowy jak się patrzy!

Powiązane: UOKiK karze nieuczciwe firmy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki