UE: sankcje wobec 17 syryjskich ministrów i szefa banku centralnego

UE rozszerzyła w poniedziałek listę osób objętych sankcjami wizowymi i finansowymi za wspieranie reżimu syryjskiego, który jest odpowiedzialny za represje wobec ludności cywilnej. Na listę wpisano 17 syryjskich ministrów oraz szefa banku centralnego Syrii.

Według komunikatu Rady UE decyzja ta jest zgodna z wnioskami październikowego szczytu unijnego oraz spotkania ministrów spraw zagranicznych z 17 października, kiedy to UE potępiła ataki na ludność cywilną w Aleppo oraz zagroziła, że rozpatrzy wszelkie dostępne opcje, jeśli ataki te nie ustaną.

Wraz z ogłoszeniem tej decyzji liczba osób powiązanych z reżimem Baszara el-Asada bądź wspierających go, objętych restrykcjami w formie zakazu wjazdu do UE oraz zamrożenia aktywów, wzrosła do 234. Unijne sankcje dotyczą także 69 podmiotów, których aktywa są zamrożone na terenie UE.

Poza sankcjami wizowymi i finansowymi wobec reżimu syryjskiego i powiązanych z nim osób i podmiotów UE utrzymuje również embargo na handel ropą z Syrią. Sankcje gospodarcze obejmują też ograniczenie niektórych inwestycji, zamrożenie aktywów syryjskiego banku centralnego w UE oraz zakaz eksportu z UE sprzętu i technologii mogących służyć do represji wobec ludności cywilnej, a także do monitorowania i przechwytywania łączności internetowej lub telefonicznej.

Restrykcje te zostały ostatni raz przedłużone w maju br. i obowiązują do 1 czerwca 2017 roku. (PAP)

awi/ kot/ mc/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil