REKLAMA

UE przekaże 7 miliardów euro na pomoc dla Turcji i Syrii po trzęsieniu ziemi

2023-03-20 20:04
publikacja
2023-03-20 20:04

Unia Europejska i międzynarodowi darczyńcy przekażą siedem miliardów euro na pomoc dla Turcji i Syrii przy odbudowie ze zniszczeń po lutowym trzęsieniu ziemi - podała agencja AP. W rezultacie kataklizmu zginęło ponad 52 tys. osób.

UE przekaże 7 miliardów euro na pomoc dla Turcji i Syrii po trzęsieniu ziemi
UE przekaże 7 miliardów euro na pomoc dla Turcji i Syrii po trzęsieniu ziemi
/  Abaca Press

Podczas konferencji darczyńców zorganizowanej w poniedziałek przez Komisję Europejską postanowiono, że z zebranych kwot 6,05 mld euro trafi w formie dotacji i pożyczek do Turcji, a pozostałe 0,95 mld - do Syrii. Połowę zebranej sumy przekażą KE, państwa członkowskie UE oraz Europejski Bank Inwestycyjny i Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju.

"Pokazaliśmy ludziom w Turcji i Syrii, że wspieramy tych, którzy są w potrzebie" - powiedziała szefowa KE Ursula von der Leyen. Podkreśliła, że odbudowa wymagać będzie zachowania najwyższych standardów bezpieczeństwa sejsmicznego.

Uczestniczący w konferencji za pośrednictwem łącza wideo prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział, że "żaden pojedynczy kraj nie byłby w stanie samodzielnie walczyć z taką klęską". Poinformował, że w Turcji 298 tys. budynków w 11 prowincjach zawaliło się lub zostało bardzo poważnie uszkodzonych. Przypomniał, że po wstrząsach sejsmicznych wystąpiły powodzie.

W trzęsieniu ziemi o magnitudzie 7,8, które 6 lutego dotknęło pogranicze turecko-syryjskie, zginęło ponad 52 tys. ludzi. 13,5 mln ludzi - jak przypomina turecka agencja Anatolia - zostało dotkniętych skutkami wstrząsów sejsmicznych.

Międzynarodowy Komitet Ratunkowy (IRC) stwierdził, że liczy na jak najszybsze podjęcie działań przy odbudowie. Tanya Evans, dyrektor IRC w Syrii, przypomniała, że niezbędne są fundusze na żywność, schronienie, czystą wodę, a także wsparcie dla nadwyrężonego systemu opieki zdrowotnej, w tym zapewnienie leków i sprzętu medycznego. "Jeśli się to nie uda, najbardziej bezbronni zapłacą za to cenę" - powiedziała Evans.

W Syrii szczególnie dotkniętym obszarem były kontrolowane przez siły rebeliantów tereny na północnym zachodzie kraju. Pomoc humanitarna docierała tam skąpo i z ogromnym trudem, bowiem dopiero po kilku dniach po wstrząsach rząd w Damaszku zgodził się na otwarcie dodatkowych przejść granicznych z Turcją, przez które mogła być przekazywana pomoc.

Z szacunków Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) wynika, że koszt odbudowy w samej tylko Turcji przekroczy 103 mld dolarów.

os/ ap/ arch/

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (4)

dodaj komentarz
polonu
U nas egzekucja nie za ostro chłosta wystarczy , pozbawienie majątków co pokradli . wyciąć palmę i wygonić .
od_redakcji
Po necie krąży video egzekucji budowniczych, którzy zastosowali opony pod budynkami zamiast amortyzatorów sejsmicznych. Tak powinno być z wszystkimi malwersantami i przestępcami. Widziałem szokujące video, powinno być powszechnie publikowane. Aby ścierwo wiedziało co je czeka!
pstrzezek
Rozumiem że popierasz egzekucje po zmianie władzy w PL? Bo na to by wychodziło. Chyba że malwersacje to widzisz tylko poza granicami
od_redakcji odpowiada pstrzezek
Dokładnie, jak robili ogromne malwersacje to poszedł w piach. Tak jak było za afery miesnej w polsce za czasów komuny.

Powiązane: Trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki