REKLAMA

Trzęsienie ziemi w Turcji. KE przeznaczy miliard euro na pomoc w odbudowie kraju

2023-03-20 16:26
publikacja
2023-03-20 16:26

Komisja Europejska przekaże Turcji miliard euro na pomoc w odbudowie po trzęsieniu ziemi - zapowiedziała w poniedziałek szefowa KE Ursula von der Leyen. Kolejne 108 milionów euro zostanie przeznaczone na pomoc dla Syrii, również poszkodowanej przez trzęsienie ziemi w ubiegłym miesiącu.

Trzęsienie ziemi w Turcji. KE przeznaczy miliard euro na pomoc w odbudowie kraju
Trzęsienie ziemi w Turcji. KE przeznaczy miliard euro na pomoc w odbudowie kraju
fot. SUSANA VERA / /  Reuters / Forum

W trzęsieniu ziemi o magnitudzie 7,8, które 6 lutego dotknęło pogranicze turecko-syryjskie, zginęło ponad 52 tys. ludzi. Ponad 200 tys. budynków zawaliło się lub zostało poważnie uszkodzonych, przy czym największe zniszczenia dotknęły Turcję. 13,5 mln ludzi - jak przypomina turecka agencja Anatolia - zostało dotkniętych skutkami wstrząsów sejsmicznych.

"Miliony ludzi straciły dach nad głową i nadal mieszka w namiotach" - powiedziała cytowana przez agencję AP von der Leyen, otwierając w Brukseli jednodniową konferencję darczyńców. Uczestniczą w niej również organizacje pozarządowe oraz przedstawiciele organizacji międzynarodowych.

"Musimy zmobilizować się do rekonstrukcji. Domy, szkoły i szpitale muszą zostać odbudowane z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa sejsmicznego. Wodociągi, kanalizacja oraz pozostałe elementy infrastruktury krytycznej muszą zostać naprawione. Potrzebny jest kapitał na ponowne uruchomienie firm, żeby ludzie mogli zarobić na życie" - powiedziała von der Leyen.

Międzynarodowy Komitet Ratunkowy (IRC) stwierdził, że liczy na jak najszybsze podjęcie działań. Tanya Evans, dyrektor IRC w Syrii, przypomniała, że niezbędne są fundusze na żywność, schronienie, czystą wodę, a także wsparcie dla nadwyrężonego systemu opieki zdrowotnej, w tym zapewnienie leków i sprzętu medycznego. "Jeśli się to nie uda, najbardziej bezbronni zapłacą za to cenę" - powiedziała Evans.

W Syrii szczególnie dotkniętym obszarem były kontrolowane przez siły rebeliantów tereny na północnym zachodzie kraju. Pomoc humanitarna docierała tam skąpo i z ogromnym trudem, bowiem dopiero po kilku dniach po wstrząsach rząd w Damaszku zgodził się na otwarcie dodatkowych przejść granicznych z Turcją, przez które mogła być przekazywana pomoc.

Z szacunków Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) wynika, że koszt odbudowy w samej tylko Turcji przekroczy 103 mld dolarów. 

os/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki