REKLAMA

Rezerwy zamrożone, SWIFT wyłączony, UE sfinansuje zakup broni dla Ukrainy za 450 mln euro [szczegóły]

2022-02-27 17:59, akt.2022-02-27 23:03
publikacja
2022-02-27 17:59
aktualizacja
2022-02-27 23:03

Pewna grupa rosyjskich banków zostanie wyłączona z systemu SWIFT, a około połowa rezerw finansowych rosyjskiego banku centralnego zostanie zamrożona - ogłosił w niedzielę szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

Rezerwy zamrożone, SWIFT wyłączony, UE sfinansuje zakup broni dla Ukrainy za 450 mln euro [szczegóły]
Rezerwy zamrożone, SWIFT wyłączony, UE sfinansuje zakup broni dla Ukrainy za 450 mln euro [szczegóły]
fot. POOL / / Reuters

"Wzmacniamy także nasze sankcje wobec Kremla. Po pierwsze, zamykamy przestrzeń powietrzną UE dla samolotów należących do Rosji, zarejestrowanych w Rosji lub kontrolowanych przez Rosję. Nie będą one mogły lądować, startować ani przelatywać nad terytorium UE. Dotyczy to także prywatnych odrzutowców oligarchów" - wyjaśniła szefowa KE.

"Po drugie, zakazujemy machiny medialnej Kremla w UE. Państwowe (media) Russia Today i Sputnik oraz ich spółki zależne nie będą już mogły szerzyć swoich kłamstw, aby usprawiedliwiać wojnę Putina. Opracowujemy narzędzia do zakazania ich toksycznej i szkodliwej dezinformacji w Europie" - dodała, zapowiadając też sankcje przeciwko Białorusi.

"Reżim Łukaszenki jest współwinny tego nikczemnego ataku na Ukrainę. Więc uderzymy w reżim Łukaszenki nowym pakietem sankcji. Wprowadzimy restrykcje wobec najważniejszych sektorów (reżimu). Zatrzymamy eksport jego produktów - od paliw mineralnych do tytoniu, drewna i drewna, cementu, żelaza i stali. Rozszerzymy również na Białoruś ograniczenia eksportowe, które wprowadziliśmy na towary podwójnego zastosowania dla Rosji. Pozwoli to również uniknąć ryzyka obejścia naszych sankcji wobec Rosji. Ponadto ukarzemy tych Białorusinów, którzy pomagają Rosjanom w prowadzeniu wojny" - wyliczyła von der Leyen.

Zapowiedziała też prace nad zakazaniem rosyjskim oligarchom wykorzystywania ich aktywów finansowych na unijnych rynkach.

"Putin wkroczył na ścieżkę mającą na celu zniszczenie Ukrainy. Ale to, co w rzeczywistości robi, to niszczy także przyszłość jego własnego kraju" - oceniła von der Leyen.

Szef dyplomacji Borrell:  Połowa rezerw finansowych rosyjskiego banku centralnego będzie zamrożona

Szef unijnej dyplomacji poinformował w niedzielę na konferencji prasowej, że UE "rozszerza grupę podmiotów i osób, które zostaną objęte pakietem sankcji". Podał, że pełna lista zostanie opublikowana w poniedziałek.

"Lista obejmuje oligarchów i biznesmenów rosyjskich. Oznacza ogromny wpływ gospodarczy i bardzo poważne skutki dla tych kluczowych postaci w Rosji, które zajmują najbardziej eksponowane stanowiska, osoby, które zajmują się propagandą i są z kręgów wojskowych" - powiedział Borrell.

Borrell dodał, że UE zdecydowała się przyjąć pakiet środków, które "realnie, efektywnie okaleczą rosyjski rynek finansowy".

"Pewna grupa rosyjskich banków zostanie wyłączona z systemu SWIFT" - oświadczył.

"Od dawna o tym rozmawiamy, prasa pytała o to od wielu dni. Mówiliśmy o tym w czasie Rady Europejskiej, wówczas nie uzyskaliśmy konsensusu, ale kontynuowaliśmy prace, wszystkie opcje były otwarte. Rozmawialiśmy ze wszystkimi państwami, bo tego typu działania trzeba podejmować w koordynacji z innymi państwami. Nie można wprowadzać takich ograniczeń samotnie. W tym momencie zapadła decyzja, aby pewną grupę rosyjskich banków wykluczyć z systemu SWIFT" - mówił.

Zapowiedział też podjęcie innych działań, "które sparaliżują działanie rosyjskiego banku centralnego".

"Około połowy rezerw finansowych rosyjskiego banku centralnego będzie zamrożonych" - wskazał. Ocenił, że będzie to miało "bardzo poważny wpływ na system finansowy w Rosji". Zaznaczył, że jest to robione w koordynacji z partnerami z całego świata.

"Rosja będzie musiała zapłacić bardzo wysoką cenę za inwazję na Ukrainę" - podkreślił.

Poinformował, że UE "chce także zablokować środki i majątek elity putinowskiej, osób, które korzystają na funkcjonowaniu tego reżimu".

Przypomniał także, że podjęta została decyzja o zamknięciu europejskiej przestrzeni powietrznej dla samolotów rosyjskich.

"Tak więc żaden rosyjski samolot nie będzie mógł lądować ani startować z terytorium Unii Europejskiej" - powiedział. 

Borrell: zdecydowaliśmy się zapewnić Ukrainie uzbrojenie ofensywne; przeznaczymy na to 450 mln euro

Chcemy zrobić wszystko żeby wspierać Ukrainę; zdecydowaliśmy się zapewnić uzbrojenie ofensywne armii ukraińskiej poprzez 450 mln euro pakietu wsparcia i 50 mln euro na zasoby nieofensywne - powiedział szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

Szef unijnej dyplomacji podczas konferencji prasowej w niedzielę powiedział, że UE w mijający weekend wypracowywała decyzje, które powinny być wdrożone i zastosowane przed poniedziałkiem, kiedy banki centralne zaczną pracę.

Przekazał, że "Rada dała swą ocenę wsparcia i zgodę polityczną na pakiet wsparcia dla ukraińskich sił zbrojnych, dla nowych sankcji, pracy dyplomatycznej, by doprowadzić do izolacji Rosji". "Na środki wsparcia dla Ukrainy i regionu oraz środki przeciwdziałania dezinformacji" - podał Borrell.

"Jako, że mamy pełnoprawną wojnę na Ukrainie, chcemy zrobić wszystko żeby wspierać Ukrainę, to zdecydowaliśmy się wykorzystać nasze zdolności, aby zapewnić uzbrojenie ofensywne armii ukraińskiej poprzez 450 mln euro pakietu wsparcia i kolejnych 50 mln euro na zasoby nieofensywne. Wszystko to pokryje nasz fundusz międzyrządowy i instrument na rzecz pokoju" - powiedział Borrell.

Jak dodał, nie było sprzeciwu co do tej decyzji.

Borrell: Polska będzie hubem dla przerzutu unijnej pomocy dla Ukrainy

Chcę podziękować Polsce, która zaoferowała się być hubem logistycznym dla przerzutu sprzętu na terytorium Ukrainy - powiedział w niedzielę szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

W niedzielę w Brukseli przyjęto pakiet wsparcia dotyczący pomocy ofensywnej i nieofensywnej dla ukraińskiej armii.

"Po raz pierwszy w historii będziemy to robić i wszyscy zgadzają się na to wsparcie. Chcę podziękować Polsce, która zgodziła się być +hubem logistycznym+ dla przerzutów tej pomocy na terytorium Ukrainy. Zatwierdziliśmy jej finansowania. Jutro ministrowie obrony spotkają się by skoordynować te prace i przekuć je tak, aby te materiały były jak najszybciej wysyłane na linię frontu do ukraińskich sił zbrojnych, walczących przeciwko rosyjskiej inwazji - poinformował w niedzielę w Brukseli szef dyplomacji UE Josep Borrell.

Podkreślił też, że "dzięki Polsce, która będzie +hubem+, będziemy pracować na rzecz wzmocnienia cyberbezpieczeństwa Ukrainy".

Borrell: chcemy całkowitej izolacji dyplomatycznej Rosji

Chcemy zbudować jak najszerszą międzynarodową koalicję potępiającą Rosję i całkowicie odizolować Moskwę dyplomatycznie - powiedział w niedzielę wieczorem szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. Poinformował, że w środę zbiera się Zgromadzenie Ogólne ONZ.

"Chcemy zbudować jak najszerszą międzynarodową koalicję potępiającą Rosję w celu całkowitej izolacji tego państwa" - powiedział Borrell. "Działamy intensywnie, żeby odizolować dyplomatycznie Rosję w organizacjach globalnych i regionalnych" - dodał szef unijnej dyplomacji.

Jak zaznaczył, działania dyplomatyczne już dają rezultaty: nikt nie poparł Rosji w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. "Oczekujemy podobnej decyzji na Zgromadzeniu Ogólnym" - dodał. Poinformował, że odbędzie się ono w środę.

Borrell: Rosja nie prowadzi wojny tylko przeciwko Ukrainie

Rosja nie prowadzi wojny tylko przeciwko Ukrainie - oświadczył w niedzielę w Brukseli na wspólnym briefingu z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen, wysoki przedstawiciel UE ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josep Borrell.

NATO zwiększa polityczne i praktyczne wsparcie dla Ukrainy

"Na Ukrainę wysyłane są tysiące sztuk broni przeciwpancernej, setki rakiet przeciwlotniczych oraz tysiące sztuk broni ręcznej i amunicji. Sojusznicy zapewniają także pomoc finansową i humanitarną wartą miliony euro, w tym środki medyczne dla sił ukraińskich" - wylicza NATO.

"Rosja nie prowadzi wojny tylko przeciwko Ukrainie" - powiedział Borrell, zwracając uwagę, że prezydent Władimir Putin wydał rozkaz o postawieniu w stan najwyższej gotowości sił jądrowych.

Wiceprzewodniczący KE zwrócił również uwagę, że rosyjska armia na Ukrainie coraz częściej obiera za cel infrastrukturę cywilną, podczas gdy Ukraińcy "heroicznie się bronią".

Szef unijnej dyplomacji wyraził przekonanie, że ministrowie spraw zagranicznych poprą kolejne sankcje przeciwko Rosji, w tym wykluczenie jej banków z systemu SWIFT, a także kroki przeciwko bankowi centralnemu, w wyniku których "ponad połowa jego środków zostanie zablokowana".

Ukraina apeluje o "całkowitą izolację finansową" Rosji

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba zaapelował w niedzielę o "całkowitą izolację finansową" Rosji, obejmującą wszystkie banki tego kraju, w tym bank centralny.

"Żądamy, potrzebujemy bezzwłocznych kroków na rzecz wprowadzenia całkowitej izolacji finansowej Rosji od wszystkich cywilizowanych systemów w odniesieniu do wszystkich banków, w tym banku centralnego" - powiedział Kułeba na briefingu prowadzonym online.

Przyznał, że "niektóre działania zostały już podjęte" i Ukraina jest wdzięczna swoim partnerom, ale - jego zdaniem - "to nie jest wystarczające". Zaapelował o "całkowite embargo na ropę i gaz", bowiem - według jego słów - "ta ropa i gaz teraz zawierają również ukraińską krew".

"Presja powinna rosnąć do momentu, aż Rosja i Białoruś nie przestaną zabijać Ukraińców, bombardować naszych miast" - mówił Kułeba. Ocenił , że takie "uderzenia w Rosję", jakimi są wprowadzone dotąd sankcje, powinny się nasilać, i że decyzje w ich sprawie powinny "być kwestią godzin, a nie dni"

asc/ fit/

Źródło:PAP
Tematy
Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Komentarze (94)

dodaj komentarz
anty12
Sami inzynierowie na tej Ukrainie
https://twitter.com/RobertWinnicki/status/1498346638527856644?cxt=HHwWiIDUvYiVmcspAAAA&fbclid=IwAR09Cm-FePZLNUusneuHeErlIwOlHp8_sSkDK1akud2pvd-kEJ2s1ql5Tbo
next3
W powyższych warunkach rezerwy Rosji wystarczą może na 3 miesiące. Jeżeli bank centralny będzie zmuszony często interweniować na rynku, nawet na krócej. Miesiąc temu pisałem, że Rosja bankrutuje raz na 10 lat. Zamiast budować drogi, budują tanki które padają jak muchy.Tyle w temacie "imperium"
trolley
Uj mnie wielki teraz obchodzi Rosja. Niech zdychają. Teraz to ja mam problem po ile będzie paliwo i gaz na stacjach. 70% ropy od ruskich, 50% gazu od ruskich. Właśnie zaczęła się największa wojna gospodarcza w Europie.
trolley odpowiada trolley
Jeszcze Sasin zapewniał że nic nam nie grozi i jesteśmy przygotowani, no ja pi...le! Toż to najgorszy z możliwych omen. Paliwo po 15?
sel
Czy to legalne? Jak można to zrobić bez sądu to można każdemu zawsze i wszędzie?
pstrzezek
Czy zadałeś to samo pytanie w czwartek jak ruskie najeżdżały niezawisły kraj mówiąc że jego tak naprawdę nie ma?
trolley
I prawidłowo. Za ten barbarzyński najazd im się należało. Niestety nic za darmo. Ruskie surowce stóp i witamy na poczatek 10 zł/litr benzyny.


valveval
Co za budujące NIUSY, w poniedziałek po nich na pewno GPW się ZE SR A , podobnie nasza super waluta złotówka. Więcej sankcji poproszę.
talmud
https://www.youtube.com/watch?v=a0vJjmqTiF8
pstrzezek
pstrzezek2022-02-28 00:10
1
0
Plan Putina, check list:
Osłabić NATO - check ;)
Ukraina bez szans na UE/NATO - check ;)
Zdobyć Kijów w 24h - check ;)
Wszystko idzie wyśmienicie ;)))).

Powiązane: Rosja kontra Unia Europejska

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki