REKLAMA

Kanclerz Niemiec: wszystkim rosyjskim bankom wyłączamy system SWIFT

2022-02-26 23:50, akt.2022-02-27 16:32
publikacja
2022-02-26 23:50
aktualizacja
2022-02-27 16:32

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała w sobotę wieczorem, że zaproponuje przywódcom UE usunięcie pewnej liczby rosyjskich banków z systemu SWIFT, uderzenie w rosyjskich oligarchów oraz w bank centralny Rosji i zamrożenie jego aktywów.

Kanclerz Niemiec: wszystkim rosyjskim bankom wyłączamy system SWIFT
Kanclerz Niemiec: wszystkim rosyjskim bankom wyłączamy system SWIFT
fot. MICHELE TANTUSSI / / Reuters

Kanclerz Niemiec: wszystkim rosyjskim bankom wyłączamy system SWIFT.

Wspólnie z partnerami z UE zdecydowaliśmy wczoraj, że zamykamy wszystkie banki rosyjskie i wyłączamy im system SWIFT - powiedział w niedzielę w Bundestagu kanclerz Niemiec Olaf Scholz. W wystąpieniu podczas specjalnej sesji przypomniał, że Niemcy zdecydowały się przekazać Ukrainie broń z zapasów Bundeswehry.

Scholz mówił m.in. o kompleksowym pakiecie sankcji, który przygotowały Niemcy, USA i inne kraje zachodnie. Podkreślił, że w sobotę Niemcy zdecydowały się przekazać Ukrainie broń z zapasów Bundeswehry.

"Nie może być innej odpowiedzi na agresję Putina" - powiedział Scholz, który otrzymał wiele oklasków od deputowanych. "Musimy wesprzeć Ukrainę w jej rozpaczliwej sytuacji. W dłuższej perspektywie bezpieczeństwo w Europie nie jest możliwe bez Rosji - stwierdził kanclerz - ale w dającej się przewidzieć przyszłości Putin zagraża temu bezpieczeństwu".

Scholz odniósł się do kompleksowego pakietu sankcji, który przygotowały Niemcy, USA i inne kraje zachodnie. Zgodzono się między innymi na wyłączenie kilku rosyjskich instytucji finansowych z bankowej sieci komunikacyjnej Swift. "Wspólnie z przywódcami państw Unii Europejskiej przygotowaliśmy pakiet sankcji o dotychczas nieznanej skali - podkreślił kanclerz - Dla rządu niemieckiego ważne jest również to, aby sankcje wobec Rosji uderzyły przede wszystkim w rządzących, a nie w ludność".

"Zastrzegamy sobie dalsze sankcje – bez żadnych zakazów myślenia" – powiedział Scholz. "Nie oszukujmy się: Putin nie zmieni swojego kursu z dnia na dzień. Wkrótce jednak przywódcy rosyjscy poczują, jak wysoką cenę płacą. Wojna jest katastrofą dla Ukrainy, ale wojna okaże się również katastrofą dla Rosji" - mówił.

Zaznaczył, że trzeba zapobiec rozprzestrzenianiu się wojny na inne kraje. "Bez względu na to, czy jest to możliwe, czy nie, pozostajemy wierni naszemu obowiązkowi wspierania NATO" - powiedział - Putin nie powinien lekceważyć naszej determinacji".

Według kanclerza, aby zmniejszyć zależność od rosyjskiego gazu ziemnego, w Niemczech zostaną szybko wybudowane dwa terminale skroplonego gazu ziemnego (LNG). Wymienił jako lokalizacje Brunsbuettel i Wilhelmshaven. Ponadto planowane jest utworzenie rezerwy węgla i gazu.

Scholz powiedział, że myśli także o członkach UE i NATO na Wschodzie. "Podtrzymujemy nasze zobowiązanie do sojuszu bez żadnych wątpliwości i zastrzeżeń. Ponieważ musimy zapobiec rozprzestrzenianiu się wojny Putina na inne kraje. Putin nie powinien wątpić w naszą determinację. Niemcy i NATO będą bronić każdego metra kwadratowego" - oświadczył.

W tym kontekście zapowiedział utworzenie nowego specjalnego funduszu dla Bundeswehry w wysokości 100 mld euro, który ma pomóc w dostosowaniu armii do nowoczesnych standardów. "Wykorzystamy te środki na niezbędne inwestycje i projekty zbrojeniowe - powiedział - Od tej pory - rok po roku - będziemy inwestować w naszą obronność ponad dwa procent produktu krajowego brutto".

Kanclerz wielokrotnie podkreślał, że jest to wojna Putina, a nie narodu rosyjskiego. "Nie pozwolimy, aby ten konflikt doprowadził do otwarcia starych ran" - powiedział.

Scholz mówił też o spójności w UE i o tym, że Niemcy mają szczęście należeć do sojuszy i aliansów. "Ważne jest nie tylko pytanie, co można osiągnąć dla Niemiec. O wiele ważniejsze jest pytanie jaka decyzja jest najlepsza dla Unii" - mówił Scholz i podkreślił, że zawsze należy robić wszystko, aby wzmocnić spójność.

"Jestem przekonany, że nam się uda. Rzadko kiedy byliśmy tak zdeterminowani i tak zjednoczeni" - powiedział.

Ministerstwo transportu Niemiec poinformowało także, iż od niedzieli od godz. 15 niemiecka przestrzeń powietrzna będzie zamknięta dla rosyjskich samolotów i linii

SWIFT gotowy. USA i UE zapowiadają uderzenie w bank centralny Rosji

„Unia Europejska i jej partnerzy pracują nad osłabieniem zdolności (prezydenta Rosji Władimira) Putina do finansowania machiny wojennej” – powiedziała szefowa KE dodając, że zaproponuje przywódcom UE usunięcie pewnej liczby rosyjskich banków z systemu SWIFT.

„Zapewni to odłączenie tych banków od międzynarodowego systemu finansowego i zaszkodzi ich zdolności do działania na całym świecie” - wskazała.

„SWIFT to dominujący na świecie globalny system płatności międzybankowych. Odcięcie banków uniemożliwi im przeprowadzanie większości transakcji finansowych na całym świecie i skutecznie zablokuje rosyjski eksport i import” – dodała von der Leyen.

SWIFT będzie gotowy odłączyć rosyjskie banki

Globalny system płatniczy SWIFT będzie gotowy dostosować się do decyzji Stanów Zjednoczonych i UE o odłączeniu od niego niektórych rosyjskich banków w przypadku złożenia odpowiedniego wniosku - podało w niedzielę kierownictwo systemu w oświadczeniu, cytowanym przez NBC.

"Współpracujemy z władzami europejskimi, aby poznać szczegóły organizacji, które zostaną objęte nowymi środkami, i przygotowujemy się do przestrzegania instrukcji prawnych" – napisał SWIFT w oświadczeniu.

„Sparaliżujemy aktywa rosyjskiego banku centralnego. To zamrozi jego transakcje. A to uniemożliwi bankowi centralnemu upłynnianie swoich aktywów. I wreszcie będziemy pracować nad zakazaniem rosyjskim oligarchom wykorzystywania ich aktywów finansowych na naszych rynkach” - wskazała.

„Wszystkie te środki znacznie zaszkodzą zdolności Putina do finansowania wojny. Będą one miały niszczący wpływ na gospodarkę Rosji. Putin wkroczył na drogę zmierzającą do zniszczenia Ukrainy, ale to, co w rzeczywistości robi, to także niszczenie przyszłości własnego kraju" - podsumowała szefowa KE.

Biały Dom: Rosja została gospodarczym i finansowym pariasem

W wyniku naszych sankcji Rosja stała się gospodarczym i finansowym pariasem - powiedział w sobotę wysoki rangą przedstawiciel amerykańskiej administracji. Dodał, że USA wraz z UE i innymi sojusznikami zdecydowały się zastosować wobec Rosji "model irański".

Przedstawiciel Białego Domu w ten sposób określił podczas briefingu prasowego efekt zapowiedzianych wspólnie z UE sankcji, obejmujących wyłączenie części rosyjskich banków z globalnego systemu SWIFT oraz odebranie rosyjskiemu bankowi centralnemu możliwości obrony rubla, a także sformowanie specjalnego zespołu, który ma zidentyfikować majątek rosyjskich oligarchów.

"Rząd (prezydenta Rosji Władimira) Putina zostaje wykopany z międzynarodowego systemu finansowego" - oznajmił oficjel. Zapowiedział, że skutki nowych sankcji będą natychmiastowe, a rubel zaliczy potężny spadek.

Oficjel przyznał, że szczegóły restrykcji wciąż są dopinane i powinny zostać ogłoszone w ciągu najbliższych dni. Nie wiadomo jeszcze, które rosyjskie banki będą wyłączone z systemu komunikacji międzybankowej SWIFT i czy restrykcje te będą dotyczyć również transakcji dotyczących energii. Jak wyjaśnił, w rezultacie odcięcia od systemu, aby rosyjskie banki mogły dokonać transakcji za granicą, będą musiały to zrobić za pomocą telefonu lub faksu.

"Prawdopodobnie większość banków na świecie po prostu przestanie prowadzić transakcje z tymi bankami" - wyjaśnił. Dodał, że USA i sojusznicy zdecydowali się zastosować wobec Rosji "model irański", odnosząc się do faktu, że Iran, a wcześniej także Korea Północna, również został odłączony od systemu SWIFT.

Omawiając sankcje przeciwko rosyjskiemu bankowi centralnemu, przedstawiciel Białego Domu ocenił, że będą one oznaczać w praktyce, iż Rosja nie będzie w stanie używać swoich potężnych, wynoszących ponad 600 mld dolarów rezerw zagranicznych do bronienia kursu rubla. Zachodnie podmioty otrzymają zakaz sprzedaży rubli bankowi centralnemu, w wyniku czego rosyjska waluta zaliczy mocny spadek.

"Bank centralny Putina straci możliwość osłabiania efektu naszych sankcji. Rubel osłabnie jeszcze bardziej, inflacja poszybuje, a bank centralny zostanie bezbronny (...) To pokaże, że +forteca Rosja+, uodpornianie gospodarki na sankcje, jest tylko mitem" - powiedział oficjel. Jak zaznaczył, wszelkie koszty, jakie poniosą zachodnie gospodarki są znacznie mniejsze, niż gdyby Rosji pozwolono na bezkarną agresję na Ukrainę.

Trzecim filarem zapowiedzianych w sobotę ruchów Zachodu ma być powołanie specjalnego międzynarodowego zespołu, który będzie zajmować się zacieśnieniem egzekucji dotychczasowych sankcji, identyfikując ukrywane majątki i aktywa rosyjskich firm i oligarchów.

"Weźmiemy się za ich jachty, luksusowe apartamenty, ich pieniądze, ich możliwość wysyłania swoich dzieci do dobrych szkół na Zachodzie" - powiedział przedstawiciel Białego Domu.

Oficjel podkreślił, że już te wcześniej ogłoszone restrykcje zaczęły odnosić swój skutek.

"Koszty pożyczania dla Rosji wzrosły ponad dwukrotnie, agencja ratingowa S&P zdegradowała rosyjskie obligacje do statusu śmieciowych w ciągu 24 godzin, popyt na gotówkę w Rosji wzrósł 58-krotnie" - wyliczał urzędnik. "Krótko mówiąc, Rosja stała się globalnym ekonomicznym i finansowym pariasem" - dodał.

Premier Ukrainy: dziękujemy za zapowiedziane odłączenie rosyjskich banków od systemu SWIFT

Ukraiński premier Denys Szmyhal napisał w sobotę wieczorem na Twitterze, że Ukraina jest wdzięczna za ostatnią rundę sankcji nałożonych na Rosję przez USA oraz ich sojuszników. "Dziękujemy naszym przyjaciołom za zobowiązanie się do odłączenia niektórych rosyjskich banków od systemu SWIFT" - podkreślił szef rządu.

Szmyhal podziękował też "USA, Francji, Niemcom, Włochom, Kanadzie i Wielkiej Brytanii za (...) sparaliżowanie aktywów banku centralnego Rosji i zakazanie rosyjskim oligarchom upłynniania swych aktywów na euroatlantyckich rynkach".

Wcześniej przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała, że zaproponuje przywódcom UE usunięcie pewnej liczby rosyjskich banków z systemu SWIFT, uderzenie w rosyjskich oligarchów oraz w bank centralny Rosji.

„Unia Europejska i jej partnerzy pracują nad osłabieniem zdolności (prezydenta Rosji Władimira) Putina do finansowania machiny wojennej” – powiedziała szefowa KE dodając, że zaproponuje przywódcom UE usunięcie pewnej liczby rosyjskich banków z systemu SWIFT.

Wspólne nałożenie przez USA, UE i innych sojuszników kolejnych sankcji na Rosję, włącznie z wyłączeniem części rosyjskich banków z globalnego systemu SWIFT oraz odebraniem rosyjskiemu bankowi centralnemu możliwości obrony rubla sprawiło, że Rosja stała się gospodarczym i finansowym pariasem - powiedział w sobotę wysoki rangą przedstawiciel amerykańskiej administracji.

Zapowiedział, że skutki sankcji będą natychmiastowe, a rubel zaliczy potężny spadek. Restrykcje wciąż nie są gotowe, lecz powinny wejść w życie w najbliższych dniach.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński. Z Brukseli Łukasz Osiński 

luo/ ap/ pr/ osk/ ap/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (191)

dodaj komentarz
talmud
https://www.youtube.com/watch?v=0vSO7Xmm4Wc
prawdziwynierobot
legitne źródło: China Global Television Network
pstrzezek
Trolle @trolley / @maiar, połączyli was w tandem by odpowiadać na moje wpisy? ;))) Już stoicie w kolejce do bankomatu??
next3
1USD już teraz wystawiony na giełdzie po 171 rubli. Pust fsiegda budiet sonce, pust fsiegda budiet lieta, nananana nanana naaana, pust fsiegda budu ja...
pstrzezek
Trolle już nawijają rubla na rolę w wychodkach
talmud
ciekawe skąd ci bankruci z największym światowym na czele wezmą złoto żeby płacić za surowce & towary.....no chyba nie myślą ze makulatura w takiej sytuacji będzie jakikolwiek normalny kraj interesowała........wasale będą musieli ponieść koszty .....LMAO
swiat podzieli się na strefę płatności zlotem & "płatności makulatura".....LOL
pstrzezek
Troll forever nie daje za wygraną. Przewalutowali ci wypłaty??
jaffa
ranek w Rosji zapowiada się ciekawie - szybki bieg z przeszkodami do sklepu po zakupy :)
jaszczura
Kolejki przed kantorami pewnie już stoją teraz
federacja
Bardzo ładnie ! Doczekały gdy Rosją swój zrobi i teraz odwalacie pokazowe przedstawienie! A gdy CAŁY WEWNĘTRZNY SYSTEM BANKOWY RF - korzystał ze SWIFT ( czego inne kraje nie robiły ) i w 2014r - odłączenie od systemu sparaliżowało by cały kraj, czemu tego nie zrobiły ? Nawet nie chcę tej hipokryzji komentować

Powiązane: Inwazja Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki