REKLAMA

Tysiące Francuzów protestowało przeciwko obowiązkowym szczepieniom

2021-07-14 21:28
publikacja
2021-07-14 21:28
Tysiące Francuzów protestowało przeciwko obowiązkowym szczepieniom
Tysiące Francuzów protestowało przeciwko obowiązkowym szczepieniom
fot. Joris van Gennip / / FORUM

Francuzi w środę obchodzili swoje najważniejsze święto narodowe, ale tysiące osób wyszły też na ulice miast w proteście przeciwko zapowiedzianym przez prezydenta certyfikatom sanitarnym, obowiązkowym szczepieniom dla medyków i - jak wykrzykiwali - "dyktaturze".

W kilku miastach, np. w Tuluzie, akcje protestacyjne zaczęły się rano, gdy na Polach Elizejskich w Paryżu w rocznicę zburzenia Bastylii odbywała się parada wojskowa, a prezydent Emmanuel Macron przewodniczył uroczystościom po raz ostatni w swojej pięcioletniej kadencji.

Protesty nastąpiły po poniedziałkowym wystąpieniu telewizyjnym Macrona, który zapowiedział wprowadzenie obowiązkowych szczepień dla pracowników służby zdrowia, pracowników placówek opiekuńczych i innych zawodów, a także masowe rozszerzenie certyfikatów sanitarnych (przepustek zdrowotnych) na większość miejsc publicznych w związku ze znaczącym wzrostem liczby zakażeń wariantem delta koronawirusa.

Zgodnie z projektem ustawy, zawierającym nowe przepisy ogłoszone przez Macrona, właściciel czy najemca lokalu bądź operator transportu, który nie będzie przestrzegał planowanych obowiązków w zakresie kontroli certyfikatów sanitarnych, będzie podlegał karze grzywny do 45 tys. euro i roku więzienia.

W projekcie znalazła się także nowa podstawa do zwolnienia osób nieprzestrzegających przepisów oraz zapis o tym, że zakażona osoba będzie musiała poddać się izolacji przez 10 dni. Policja i żandarmeria będą mogły kontrolować przestrzeganie odosobnienia, a procedura będzie podlegać kontroli sędziego ds. wolności i zatrzymań - informuje AFP, która w środę otrzymała projekt ustawy.

Art. 1 przewiduje, że "fakt, iż zarządzający miejscem lub instytucją, osoba odpowiedzialna za wydarzenie czy operator usług transportowych nie sprawdza, czy osoby chcące uzyskać do nich dostęp mają przepustki sanitarne, podlega karze roku pozbawienia wolności i grzywnie w wysokości 45 tys. euro".

W Paryżu kilka wieców zgromadziło ok. 2 tys. osób, w tym na placu Republiki i placu Clichy.

Po południu na Boulevard Magenta policja użyła gazu łzawiącego przeciwko demonstrantom. Policja przekazała na Twitterze, że protestujący nie przestrzegali zadeklarowanej trasy marszu i rzucali w siły bezpieczeństwa różnymi przedmiotami.

"Przeciw dyktaturze", "Przeciw przepustce sanitarnej" – wykrzykiwali manifestanci.

Według jednego z demonstrantów "przepustka sanitarna to segregacja". "Macron gra lękami, to jest oburzające. Znam ludzi, którzy będą szczepić się tylko, by móc zabrać dzieci do kina, a nie po to, żeby chronić innych przed poważnymi formami Covidu" – mówił 29-latek.

Według policji do godz. 17 w manifestacjach w kilku francuskich miastach wzięło udział ok. 18 tys. osób, w tym ok. 1500 w Tuluzie i ok. 1000 w Lyonie, gdzie w centrum miasta doszło do przepychanek.

Po południu w Lille zebrało się ok. 300 osób. "Wolność, wolność", "Nie dla przymusowych szczepień", "nie jesteśmy królikami doświadczalnymi" – skandowano.

W Bordeaux kilkaset osób udział wzięło w zgromadzeniu w centrum miasta, a następnie w defiladzie z okazji Dnia Bastylii. W Nantes manifestacja zgromadziła ok. 800 osób, w Rouen ponad 700, a w Strasburgu - ok. 500.

Szef państwa ogłosił w poniedziałek, że okazanie certyfikatu będzie warunkiem wstępu do teatrów i kin od 21 lipca, a do kawiarni, restauracji, centrów handlowych, pociągów i samolotów - począwszy od 1 sierpnia, choć w przypadku nastolatków stosowane będą pewne "elastyczne" środki - informuje AFP.

Wszyscy klienci i użytkownicy powyżej 12. roku życia w danych miejscach i środkach transportu będą musieli posiadać przepustkę, podobnie jak ich pracownicy (kelnerzy w restauracjach, kontrolerzy w pociągach itp.), ale nie policja czy żandarmeria. Dzieci w wieku 12-17 lat i zatrudnieni będą zwolnieni z przepustki do 30 sierpnia.

Projekt ustawy przewiduje również, że pracownicy podlegający obowiązkowym szczepieniom (pracownicy służby zdrowia, osoby mające kontakt z osobami szczególnie narażonymi, strażacy) nie będą mogli wykonywać swoich czynności, jeśli nie zrobią tego do 15 września. Jeśli zaś sytuacja ta będzie się utrzymywać przez kolejne dwa miesiące, mogą zostać zwolnieni.

Tekst ma zostać przyjęty w poniedziałek 19 lipca przez Radę Ministrów, a następnie w ciągu tygodnia ma zostać rozpatrzony przez parlament. (PAP)

cyk/ kib/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź jak zyskać nawet 420 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać nawet 420 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Komentarze (19)

dodaj komentarz
tristans
obalić lewacki rząd, na barykady i puścić z dymem te ekskluzywne rządowe budynki, bo od tych gwarantowanych wygód politycy dostają odmóżdzenia i przestają ich interesować sprawy dla rozwiązania których tam się znaleźli.
infinum
Niesamowite, że kraj w którym rozpoczęła się pierwsza rewolucja obywatelska, teraz jako pierwszy oddaje się pod rząd totalitaryzmowi i segregacji sanitarnej.

Trzeba trzymać kciuki za racjonalną część francuskiego społeczeństwa, że da skuteczny odpór temu terrorowi, który serwuje im bieżąca klasa polityczna.
Niesamowite, że kraj w którym rozpoczęła się pierwsza rewolucja obywatelska, teraz jako pierwszy oddaje się pod rząd totalitaryzmowi i segregacji sanitarnej.

Trzeba trzymać kciuki za racjonalną część francuskiego społeczeństwa, że da skuteczny odpór temu terrorowi, który serwuje im bieżąca klasa polityczna.

A te tzw. elity jeszcze się potem dziwią, że skrajna prawica zyskuje na popularności - jak ma nie zyskiwać, skoro sami wpychają ludzi w jej objęcia? Totalna abstrakcja.
3456
musimy tak tańczyć jak gra muzyka w Waszyngtonie i Brukseli , jak nie to nas zniszczą . Teraz niech każdy sobie odpowie dlaczego Anglia opuściła UE, bo to jest Anglia. i oni nie będą tańczyć do Amerykańskiej muzyki , nie będą przeszkadzać jak grają ,ale tańczyć nie będą .
aug1
Więc lekarze i pracownicy służby zdrowia nie chcą się szczepić że zaczęto ich przymuszać ustawą?
Politycy mówią lekarzom jak dbać o zdrowie?
lilly
Miesiąc temu w Londynie protestowało w tej sprawie 500 tys. osób.
W żadnej telewizji, w Onet, WP, srupe ani słowa....
Wolność i demokracja w rozkwicie
kenn
Mogą testować w ten sposób reakcję (i odpowiednio przygotować się do niej później) ludu przed ewentualnym wprowadzeniem tego na szerszą skalę.
3456
tylko jak się te śpiące masy obudzą , to amerykanie nie zdążą przysłać tych czołgów
159120br
Rządzący z obsesja władzy i słudzy szeryfowie, klasa szych z marksistowskimi złudzeniami. Globalistyczni dyktatorzy udający naszych zbawicieli. Rozgrywa się partia szachów na globalna skalę, żeby wyeliminować białe figury. Nie chodzi o zdrowie a o kontrolę.Musimy stać się jak biblijny David stawiający czoło Goliatowi.Rządzący z obsesja władzy i słudzy szeryfowie, klasa szych z marksistowskimi złudzeniami. Globalistyczni dyktatorzy udający naszych zbawicieli. Rozgrywa się partia szachów na globalna skalę, żeby wyeliminować białe figury. Nie chodzi o zdrowie a o kontrolę.Musimy stać się jak biblijny David stawiający czoło Goliatowi. Śpiące masy zaczynają się budzić i wiedzą do czego to wszystko prowadzi. Jest tp wojna na poziomie metafizycznym.

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki