REKLAMA

Tymczasowy profil zaufany już działa

Wojciech Boczoń2020-04-23 11:20analityk Bankier.pl
publikacja
2020-04-23 11:20
Tymczasowy profil zaufany już działa
Tymczasowy profil zaufany już działa
fot. Ministerstwo Cyfryzacji /

Tymczasowy profil zaufany to propozycja dla tych osób, które chcą załatwić sprawy urzędowe online, ale nie mają konta w banku i nie mogą udać się do punktu potwierdzającego standardowy profil zaufany. Rozwiązanie tymczasowe będzie ważne przez trzy miesiące.

Za pomocą profilu zaufanego możemy załatwić szereg usług w e-administracji. Jest to elektroniczny podpis, który potwierdza naszą tożsamość. Profil zaufany można założyć za pomocą systemów bankowości elektronicznej jednego z 10 banków lub w jednym z 1500 urzędów na terenie kraju. Tymczasowy profil zaufany to natomiast propozycja dla tych osób, które nie mają konta w banku i ze względu na pandemię nie chcą kontaktować się z urzędnikami w placówkach.

fot. / / Ministerstwo Cyfryzacji

- Tymczasowy PZ, tak samo jak zwykły, pozwala załatwiać większość spraw urzędowych bez wychodzenia z domu. Różni się jednak tym, że jest ważny trzy miesiące – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Mogą go założyć osoby bez konta w odpowiednim banku. Nie wymagamy też wizyty w punkcie potwierdzającym. Spotkanie z urzędnikiem przenieśliśmy do internetu – dodaje szef MC.

W tym celu wykorzystana zostanie wideoweryfikacja, czyli weryfikacja tożsamości osoby podczas połączenia wideo. Żeby założyć tymczasowy profil zaufany, należy odwiedzić stronę www.gov.pl. Tam wybrać e-usługę „Załóż profil zaufany”, a w niej – tymczasowy profil zaufany. Następnie należy zdefiniować login i hasło oraz podać kilka podstawowych danych osobowych. W kolejnym kroku należy połączyć się z urzędnikiem, który potwierdzi nasze dane i zatwierdzi tymczasowy profil zaufany.

- Możliwość założenia tymczasowego profilu zaufanego to rozwiązanie przygotowane na czas pandemii. Osobom, które są klientami banków umożliwiających założenie standardowego PZ, polecamy korzystanie z dotychczasowych możliwości – mówi Zagórski.

Od początku tego roku profil zaufany założyło niemal 1 600 000 osób. Tymczasowy profil zaufany jest ważny przez trzy miesiące, standardowy – 3 lata.

Źródło:
Wojciech Boczoń
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

Ekspert z zakresu bankowości. Autor komentarzy, poradników, artykułów i raportów o bankowości skierowanych zarówno do branży, jak i jej klientów. Redaktor prowadzący branżowego serwisu PRNews.pl. Autor cyklu raportów "Polska bankowość w liczbach". Dziennikarz Roku 2013 według Kapituły Konkursu IX Kongresu Gospodarki Elektronicznej przy Związku Banków Polskich. Dwukrotnie nominowany do nagrody Dziennikarskiej im. Mariana Krzaka oraz laureat tej nagrody w 2014 r. Finalista Nagrody Dziennikarstwa Ekonomicznego Press Clubu Polska za 2019 r.

Tematy
Szukasz kelnerki? Kup ogłoszenie za 59,32 zł!

Szukasz kelnerki? Kup ogłoszenie za 59,32 zł!

Advertisement

Komentarze (4)

dodaj komentarz
loool
Czasami trzeba katastrofy żeby wprowadzić oczywiste i proste rozwiązania. W normalnym czasie było by to barierą biurokratyczną nie do przeskoczenie. A takich utrudnień " nie do przeskoczenia" są tysiące.
samsza
Za jakiś czas usłyszymy, że rozwiązanie to nie zabezpiecza posiadacza profilu standardowego, przed założeniem na jego dane osobowe profilu tymczasowego. Dowody kolekcjonerskie zyskują kolejne zastosowanie.
nalexon165
Ciekawe ile będzie kradzieży tożsamości poprzez takie wspaniałe udogodnienie. W końcu nadal wyłudzanie kredytów na fałszywy dowód trwa w najlepsze - pomimo że wytwarzanie dowodów kolekcjonerskich ostatnio zakazano. Mam nadzieję, że jak już ktoś posiada PZ to nie da rady utworzyć tymczasowego?
antek10
Nawet zwykły profil zaufany rejestrowany przez Alior nie da sie uzywać.Mimo że pisze ze profil jest zaufany i dodany do Aliora. KARTONOWE PAŃSTWO

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki