REKLAMA
WAŻNE

Tym będą żyły rynki: nie liczcie na chwilę wytchnienia

Michał Żuławiński2016-01-22 13:35analityk Bankier.pl
publikacja
2016-01-22 13:35
ingimage

Początek roku na rynkach finansowych jest wyjątkowo gorący. Nic nie zapowiada, aby sytuacja ta miała się zmienić w przyszłym tygodniu. Przeciwnie - na inwestorów czeka szereg istotnych danych makroekonomicznych, wyników spółek oraz decyzji banków centralnych.

Poniedziałek, 25 stycznia

Nowy tydzień zaczniemy od istotnych danych o handlu zagranicznym Japonii (00.50). Japoński rynek akcji był ostatnio dość rozchwiany, więc odczyt gorszy od prognoz może skłonić inwestorów do gwałtownej reakcji oraz nałożyć na Bank Japonii dodatkową presję związaną z oczekiwaniem dalszego stymulowania gospodarki.

W Europie najważniejszą publikacją dnia będzie indeks instytutu Ifo (10.00), który pokaże opinię niemieckich przedsiębiorców o stanie największej gospodarki Europy.

O 12.00 minister rozwoju Mateusz Morawiecki pojawi się  na konferencji "Polska 2015-2025. Jak zwiększyć inwestycje i ich efektywność?" organizowanej przez Konfederację Lewiatan.

Godzinę później Komisja Nadzoru Finansowego organizuje spotkanie prasowe na temat rekomendacji dla zakładów ubezpieczeń dot. procesu ustalania i wypłaty zadośćuczynienia z tytułu szkody niemajątkowej.

O 19.00 głos zabierze bardzo aktywny ostatnio Mario Draghi. Prezes EBC przemawiał będzie na organizowanej przez niemiecką giełdę konferencji w niemieckim Eschborn.

Politycznym wydarzeniem dnia będzie wizyta prezydenta Iranu Hassana Rouhaniego we Włoszech, gdzie weźmie udział w forum gospodarczym oraz spotka się z papieżem Franciszkiem. O 9.00 w Amsterdamie rozpoczną się natomiast obrady ministrów spraw wewnętrznych państw członkowskich dotyczące kwestii imigrantów.

Wyniki: McDonald’s, Halliburton

Wtorek, 26 stycznia

O 10.00 GUS poda wstępny szacunek polskiego PKB na 2015 r. Konsensus analityków zakłada dynamikę wzrostu na poziomie 3,5% wobec 3,3% rok wcześniej. Równocześnie GUS poinformuje o danych o bezrobociu w grudniu oraz opublikuje biuletyn statystyczny.

Przed południem w brytyjskim parlamencie członkowie władz Banku Anglii z gubernatorem Markiem Carneyem na czele będą prezentować raport o stabilności finansowej.

O 14.00 Narodowy Bank Węgier ogłosi decyzję ws. stóp procentowych. Rynek nie spodziewa się zmiany rekordowo niskiej stawki (1,35%), jednak węgierskie media spekulują, że bank może przedstawić nowe niekonwencjonalne instrumenty prowadzenia polityki monetarnej.

O 15.00 poznamy dane z amerykańskiego rynku nieruchomości, których dostarczą Indeks cen domów S&P/Case-Shiller oraz indeks FHFA.

Wyniki: Apple, AT&T, Siemens, Lockheed Martin, Proctor & Gamble

Środa, 27 stycznia

Środa zacznie się od danych o inflacji w Australii (01.30) oraz nastrojach w tamtejszym biznesie (01.30). W Europie oczy zwrócone będą na brytyjski indeks cen nieruchomości (08.00) oraz indeksy nastrojów niemieckich (08.00) i francuskich konsumentów (08.45).

Za oceanem wszystkie oczy znów będą zwrócone na Fed. O 20.00 Federalny Komitet Otwartego Rynku przedstawi decyzję ws. stóp procentowych. Miesiąc temu amerykański bank centralny podniósł stopy po raz pierwszy od 9 lat, obecnie analitycy sądzą, że Fed wstrzyma rękę i pozostawi je na niezmienionym poziomie 0,25%-0,50%.

Ostatnim monetarnym akcentem dnia będzie decyzja o stopach procentowych w Nowej Zelandii (21.00). Na ostatnim posiedzeniu Bank Rezerw  Nowej Zelandii obniżył stopy z 2,75% do rekordowo niskiego poziomu 2,5%.

Wyniki: Facebook, Ebay, Banco Santander, Fiat Chrysler

Czwartek, 28 stycznia

Czwartek to dzień, w którym na dobre zacznie się sezon wyników na GPW. Jako pierwszy wynikami za czwarty kwartał ubiegłego roku z rynkiem podzieli się PKN Orlen.

Makroekonomiczny czwartek zacznie się od danych o sprzedaży detalicznej w Japonii (00.50). W Europie dzień otworzą analogiczne dane z Hiszpanii, którym towarzyszyć będzie raport o stopie bezrobocia w czwartym kwartale (09.00).

O 10.30 wstępne dane o PKB w czwartym kwartale nadejdą z Wielkiej Brytanii. W opinii analityków kraj ten zanotował wzrost o 0,5% k/k i 1,9% r/r wobec 0,5% k/k i 2,3% r/r w poprzednim okresie. Istotne będą także wstępne dane o inflacji w Niemczech (14.00), które mogą pokazać jak strefa euro reaguje na styczniowe obniżki cen ropy naftowej.

O 14.00 poznamy protokół z ostatniego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej. Było to ostatnie posiedzenie RPP w starym składzie.

W USA tego dnia główne publikacje makroekonomiczne dotyczyć będą wniosków o zasiłek dla bezrobotnych (14.300, zamówień na dobra trwałe (14.30) oraz podpisanych umów kupna domów (16.00).

Politycznym wydarzeniem dnia może być konferencja prasowa sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga (10.00), który w Brukseli będzie mówił m.in. o rozlokowaniu sił sojuszu na jego wschodnich granicach oraz polityce NATO wobec Rosji.

Wyniki: Orlen, Alibaba, Ford, Caterpillar, Microsoft, Amazon, Samsung, Deutsche Bank, Visa

Piątek, 29 stycznia

Ostatni rynkowy dzień tygodnia otworzy długo oczekiwana decyzja Banku Japonii ws. polityki monetarnej Kraju Kwitnącej Wiśni. Tuż po niej na konferencji prasowej pojawi się prezes BoJ, Haruhiko Kuroda.

Dodatkowo z Japonii napłynie szereg danych: inflacja CPI (0.30), stopa bezrobocia (00.30), wydatki gospodarstw domowych (00.30) oraz produkcja przemysłowa (00.50).

07.30 to godzina rozpoczęcia piątkowej serii publikacji danych o PKB. Na pierwszy ogień pójdzie Francja, następnie przyjdzie czas na Hiszpanię (09.00), Litwa (10.00), Łotwa (12.00) i Belgia (15.00).

Około południa Bank Rosji podejmie decyzję o stopach procentowych. Wydarzenie będzie to szczególnie obserwowane w kontekście ostatniego osłabienia rubla.

Gwóźdź piątkowego programu nadejdzie o 14.30, kiedy to Biuro Analiz Ekonomicznych przedstawi wstępne wyliczenia dotyczące wzrostu PKB Stanów Zjednoczonych. Analitycy sądzą, że annualizowany wzrost wyniósł 1,3% wobec 2%.

Wyniki: Chevron, Master Card, Sony, Honda, American Airlines

Ratingi: Chorwacja (Fitch), ESM (Moody’s), Niemcy (DBRS), Słowacja (S&P), Hiszpania (Fitch), Wielka Brytania (Moody’s).

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego.

Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (2)

dodaj komentarz
~Ubuntu_V_15_10
Mowa banksterów i giełdziarzy jest bez wartości, liczą się jedynie twarde wyniki ekonomiczne które obecnie są w trakcie nasilającego się niszczącego sztormu. Gdy burza ucichnie zobaczymy co warte było ich gadanie, oraz zatopione aktywa. Swoją drogą za doprowadzanie świata do stanu upadku ekonomicznego myślę że poniosą Mowa banksterów i giełdziarzy jest bez wartości, liczą się jedynie twarde wyniki ekonomiczne które obecnie są w trakcie nasilającego się niszczącego sztormu. Gdy burza ucichnie zobaczymy co warte było ich gadanie, oraz zatopione aktywa. Swoją drogą za doprowadzanie świata do stanu upadku ekonomicznego myślę że poniosą srogą kare szczególne taki kryminalista finansowy kreujący piramidy finansowe jak Mario Draghi który ustroił się w piórka bankowości nie wspominając o FED USA. Ponieważ robią to celowo, egoistycznie arogancko i w celu obrony swoich stanowisk.
CYTAT: Lenin niewątpliwie miał rację. Aby rozbić odbudowującą się potęgę Rosji. Udało mu się to znakomicie „Mistrz-unio” Powiedział: Nie ma bardziej subtelnego i pewniejszego środka wywrócenia istniejących podstaw społeczeństwa jak rozcieńczenie ich waluty. Proces angażuje wszystkie ukryte siły prawa gospodarczego po stronie zniszczenia, zawsze się sprawdza i robi to w sposób, który ogłupione masy wręcz podświadomie popierają ten proces i nie są w stanie się zorientować jak ich się jawnie okrada. A kryminalista finansowy Mario Draghi wyraźnie powiedział że wpompuje tyle dodruku ile będą uważali za stosowne, ale się nie poddadzą. Czy te jego słowa to zachętą do rewolucji europejskiej? Czy tylko protestujący przed siedzibą elit w Davos to dostrzegają?
~gupek
Ludzie na co mi jakies dane makro skoro gielda sie slucha politykow i ich pomyslow gospodarczych a raczej podatkowych

Powiązane: Co się wydarzy w nadchodzącym tygodniu?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki