Początek jesieni przyniesie całą serię odczytów wrześniowej inflacji w Europie. Nas oczywiście najbardziej interesuje Polska, gdzie po raz pierwszy od lutego 2022 roku mamy zobaczyć inflację CPI niższą od 10%.


Poniedziałek, 25 września
Tydzień zaczynamy z prawie pustym kalendarium makroekonomicznym. Ewentualnie można zerknąć za naszą zachodnią granicę, gdzie o 10:00 opublikowany zostanie wrześniowy indeks Ifo mierzący nastroje niemieckich top menedżerów. Te jednak od miesięcy są fatalne i na poprawę w najbliższym czasie raczej nie ma co liczyć.
O 10:00 GUS opublikuje miesięczny biuletyn statystyczny, będący istną kopalnią wiedzy nie tylko o gospodarce. Publikacja ta zwykle jednak nie angażuje uwagi inwestorów.
Raporty kwartalne: Eurotel.
Wtorek, 26 września
Po zeszłotygodniowym maratonie z bankierami centralnymi czeka nas „dogrywka” w Europie Środkowej. Zaczniemy od Węgier, gdzie spodziewane jest utrzymanie głównej stopy procentowej bez zmian, na poziomie 13%
Z Ameryki o 15:00 nadejdą dane o cenach domów (indeks S&P/Case-Shiller), które w lipcu wreszcie zaczęły spadać. Godzinę później poznamy wyniki sprzedaży nowych domów za sierpień –deweloperka w USA trzyma się nadspodziewanie dobrze w otoczeniu wyższych stóp procentowych. Równocześnie pojawi się wrześniowy indeks zaufania konsumentów autorstwa Conference Board oraz lokalny indeks koniunktury przemysłowej z Richmond.
Raporty kwartalne: PGE, Answear.
Środa, 27 września
O stopach procentowych decydować będzie kierownictwo Czeskiego Banku Narodowego. Od czerwca 2022 roku stopa procentowa CNB wynosi 7% i to zapewne nie ulegnie zmianie. Dodajmy, że sierpniowa inflacja CPI w Czechach obniżyła się do 8,5%.
O 10:00 Europejski Bank Centralny pokaże statystyki podaży pieniądza w sierpniu. Po historycznym spadku agregatu M3 w lipcu zapewne ujrzymy także ujemną roczną dynamikę tego wskaźnika w sierpniu. Monetarna kontrakcja w USA i eurolandzie powinna działać antyinflacyjnie i prorecesyjnie.
Amerykanie o 14:30 pokażą sierpniowe wyniki zamówień na dobra trwałego użytku – czyli podstawową miarę inwestycji przedsiębiorstw w USA. Spodziewany jest drugi z rzędu spadek tego wskaźnika. O 16:30 w kontekście najwyższych od roku cen ropy naftowej uwagę rynku może zwrócić cotygodniowy raport EIA o zapasach paliw.
Raporty kwartalne: Grupa Azoty, Ferro, Puławy, Selvita, Trakcja.
Czwartek, 28 września
Rozpoczynamy ćwiczenia z wrześniową inflacją konsumencką. Na pierwszy ogień jak zwykle pójdzie Hiszpania, gdzie jednak od wielu miesięcy „szeroka” inflacja HICP rozjeżdża się z inflacją bazową na skutek rządowych manipulacji cenami energii. O 14:00 wstępny odczyt wrześniowej CPI pokażą Niemcy, ale w trakcie dnia spływać będą wyniki z poszczególnych landów.
Zza Atlantyku napłynie finalny (tj. druga rewizja) odczyt PKB za II kwartał. To już dane mocno leciwe i przeznaczone tylko dla fanów historii gospodarczej. Wszakże kończyć będziemy właśnie kwartał trzeci. Dlatego większą uwagę można przywiązywać do cotygodniowych statystyk wniosków o zasiłek dla bezrobotnych (także 14:30). Na deser otrzymamy kolejny regionalny wskaźnik koniunktury przemysłowej we wrześniu (tym razem z Kansas).
Raporty kwartalne: Allegro, Columbus, Lubawa, ZE PAK.
Piątek, 29 września
Dzień wolny w Chinach, przez co nie będzie handlu na giełdzie w Szanghaju. Mimo tego piątkowe kalendarium makro z nawiązką zrekompensuje nam niedobory z pierwszej części tygodnia. Piątkową kumulację rozpoczniemy danymi z Japonii (bazowa CPI, stopa bezrobocia, produkcja przemysłowa i sprzedaż detaliczna), następnie przejdziemy do Chin (wrześniowe wskaźniki PMI) i dojdziemy do Wielkiej Brytanii (finalny PKB za II kw.).
O 8:45 pojawi się wstępny wrześniowy odczyt inflacji CPI z Francji. O 10:00 GUS pokaże szybki szacunek inflacji konsumenckiej za wrzesień. W zgodnej opinii ekonomistów będzie to pierwszy od lutego ’22 miesiąc z roczną dynamiką CPI niższą od 10%. Za sprawą „przedwyborczej” promocji na Orlenie, inflacja ma od razu spaść poniżej 9%. Inflacyjny trójskok skończymy we Włoszech, gdzie możemy zobaczyć odczyt nawet poniżej 5%. O 11:00 Eurostat pokaże zbiorcze dane o inflacji CPI dla strefy euro, ale jeszcze bez rozbicia na wszystkie kraje bloku walutowego.
Próżnować nie będą też statystycy ze Stanów Zjednoczonych. Na 14:30 przewidziana jest publikacja raportu i dochodach i wydatkach Amerykanów zawierający kluczową dla Fedu miarę inflacji –czyli bazowy deflator wydatków konsumenckich (PCE core). O 15:45 zobaczymy wrześniowy odczyt Chicago PMI, który może wyglądać interesująco po rozpoczęciu strajku w branży motoryzacyjnej. Kwadrans później światło dzienne ujrzy finalny odczyt indeksu nastrojów konsumentów z Uniwersytetu Michigan. Wstępny odczyt pokazał istotne pogorszenie we wrześniu.
Raporty kwartalne: EC Będzin, CI Games, Enter Air, Develia, Ferrum, Getback, Mercator i wielu innych.
Sobota, 30 września
Odbędą się przedterminowe wybory parlamentarne na Słowacji. Liderem sondaży jest socjalistyczna partia Smer populistycznego i prorosyjskiego polityka Roberta Fico. Wynik słowackiej elekcji może mieć wpływ na jedność tzw. Zachodu w polityce wobec Rosji i wojny na Ukrainie.
Jednak nim Słowacy pójdą do komisji wyborczych, Chińczycy opublikują wrześniowe indeksy PMI dla usług i przemysłu.