REKLAMA

Tym będą żyły rynki: jak daleko do szczytu inflacji?

Maciej Kalwasiński2022-06-24 12:00, akt.2022-06-24 12:36analityk Bankier.pl
publikacja
2022-06-24 12:00
aktualizacja
2022-06-24 12:36
Tym będą żyły rynki: jak daleko do szczytu inflacji?
Tym będą żyły rynki: jak daleko do szczytu inflacji?
fot. SkazovD / / Shutterstock

W danych makroekonomicznych publikowanych w nadchodzącym tygodniu inwestorzy będą wyglądali zbliżającego się szczytu inflacji, sygnałów recesji i zmiany nastawienia bankierów centralnych. W piątek poznamy wstępne szacunki tempa wzrostu cen konsumpcyjnych w czerwcu w Polsce.

Poniedziałek, 27 czerwca

Pierwszy dzień ostatniego tygodnia czerwca nie będzie obfitował w ciekawe publikacje danych gospodarczych. Dopiero po południu polskiego czasu na rynki trafią raporty z USA: o zamówieniach na dobra trwałego użytku i odczyt indeksu Dallas Fed dla przemysłu.

W poniedziałek rozpocznie się 3-dniowe forum bankierów centralnych w Sintrze w Portugalii, w którym udział wezmą m.in. szefowie Fedu, EBC czy Banku Anglii.

Wtorek, 28 czerwca

Na wtorek również nie zaplanowano wielu interesujących statystyk. Poznamy m.in. wyniki badań zaufania konsumentów w Niemczech, Francji czy USA.

O godz. 14:00 ciekawostka regionalna, czyli publikacja decyzji ws. stóp procentowych węgierskiego banku centralnego. W środkowoeuropejskim wyścigu bratankowie osunęli się na trzecie miejsce - za Czechy (gdzie referencyjna stopa procentowa wynosi 7 proc.) i Polskę (6 proc.) - ale w środę zapewne się to zmieni, bo od NBP dzieli ich teraz raptem 10 pb.

Środa, 29 czerwca

W środę wstępne szacunki inflacji za czerwiec opublikują Niemcy i Hiszpanie. Eurostat przedstawi indeksy nastrojów w unijnych gospodarkach.

O godz. 14:30 odczyt PKB za I kwartał zaraportują Amerykanie. Według wstępnych szacunków gospodarka USA skurczyła się na początku roku o 1,5 proc. w ujęciu zannualizowanym

Na forum w Sintrze odbędzie się panel, w którym udział wezmą Christine Lagarde, Jerome Powell i Andrew Bailey.

Czwartek, 30 czerwca

W czwartek szacunki inflacji za czerwiec podadzą Francuzi. Z kolei Szwedzi ogłoszą decyzję ws. stóp procentowych. Poznamy także poziom bezrobocia w Niemczech. O godz. 14:30 na rynki trafi raport o wydatkach i dochodach Amerykanów.

Piątek, 1 lipca

Pierwszy dzień lipca przyniesie kilka interesujących publikacji. Na pierwszy ogień pójdą indeksy PMI z przemysłu, m.in. polskiego (godz. 9:00). O godz. 10:00 wstępne szacunki inflacji CPI w czerwcu przedstawi GUS. W maju wyniosła ona 13,9 proc., ekonomiści sądzą, że w czerwcu jeszcze przyspieszyła. Godzinę później tempo wzrostu cen konsumenckich w państwach strefy euro zaraportuje Eurostat. Po południu pojawi się raport ISM dla przemysłu USA.

Źródło:
Maciej Kalwasiński
Maciej Kalwasiński
analityk Bankier.pl

Analityk i redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Zajmuje się międzynarodowymi stosunkami gospodarczymi, ze szczególną uwagą analizuje sytuację gospodarczą Chin. Dba, by Bankier.pl pozostawał źródłem najważniejszych i najbardziej interesujących informacji ze świata i Polski, przedstawionych w przystępny i zrozumiały sposób. Tel.: +48 71 748 95 07

Tematy
10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

Komentarze (3)

dodaj komentarz
bha
Cóż..... Nienasycona zachłanność rynkowa wciąż i wciąż i itd. od lat na Mamonę coraz więcej i więcej mamony i nie tylko jej oraz zyski coraz więcej i więcej zysków na szczytach wierzchołków gór nie zna żadnego umiaru !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!.
bulgot
Ponieważ te dane są zawsze mocno spóźnione, nie uwzględniają, że przybyło nam przynajmniej 2 mln nowych konsumentów, ani w ogóle żadnej socjologii czy psychologii, to jak dla mnie kryzys czy recesja zaczęły się w kwietniu w Polsce, tylko uchodźcy nadrabiają i organizacje charytatywne. Jak się nasi ze starych danych zorientują, to Ponieważ te dane są zawsze mocno spóźnione, nie uwzględniają, że przybyło nam przynajmniej 2 mln nowych konsumentów, ani w ogóle żadnej socjologii czy psychologii, to jak dla mnie kryzys czy recesja zaczęły się w kwietniu w Polsce, tylko uchodźcy nadrabiają i organizacje charytatywne. Jak się nasi ze starych danych zorientują, to będzie już połowa 2023 lub 2024 i większość Polaków będzie już biedakami jeżeli dożyją.
andregru
"w nadchodzącym tygodniu inwestorzy będą wyglądali zbliżającego się szczytu inflacji" - szczyt i problemy jesienią i zimą .

Powiązane: Co się wydarzy w nadchodzącym tygodniu?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki