

W danych makroekonomicznych publikowanych w nadchodzącym tygodniu inwestorzy będą wyglądali zbliżającego się szczytu inflacji, sygnałów recesji i zmiany nastawienia bankierów centralnych. W piątek poznamy wstępne szacunki tempa wzrostu cen konsumpcyjnych w czerwcu w Polsce.
Poniedziałek, 27 czerwca
Pierwszy dzień ostatniego tygodnia czerwca nie będzie obfitował w ciekawe publikacje danych gospodarczych. Dopiero po południu polskiego czasu na rynki trafią raporty z USA: o zamówieniach na dobra trwałego użytku i odczyt indeksu Dallas Fed dla przemysłu.
W poniedziałek rozpocznie się 3-dniowe forum bankierów centralnych w Sintrze w Portugalii, w którym udział wezmą m.in. szefowie Fedu, EBC czy Banku Anglii.
Wtorek, 28 czerwca
Na wtorek również nie zaplanowano wielu interesujących statystyk. Poznamy m.in. wyniki badań zaufania konsumentów w Niemczech, Francji czy USA.
O godz. 14:00 ciekawostka regionalna, czyli publikacja decyzji ws. stóp procentowych węgierskiego banku centralnego. W środkowoeuropejskim wyścigu bratankowie osunęli się na trzecie miejsce - za Czechy (gdzie referencyjna stopa procentowa wynosi 7 proc.) i Polskę (6 proc.) - ale w środę zapewne się to zmieni, bo od NBP dzieli ich teraz raptem 10 pb.
Środa, 29 czerwca
W środę wstępne szacunki inflacji za czerwiec opublikują Niemcy i Hiszpanie. Eurostat przedstawi indeksy nastrojów w unijnych gospodarkach.
O godz. 14:30 odczyt PKB za I kwartał zaraportują Amerykanie. Według wstępnych szacunków gospodarka USA skurczyła się na początku roku o 1,5 proc. w ujęciu zannualizowanym.
Na forum w Sintrze odbędzie się panel, w którym udział wezmą Christine Lagarde, Jerome Powell i Andrew Bailey.
Czwartek, 30 czerwca
W czwartek szacunki inflacji za czerwiec podadzą Francuzi. Z kolei Szwedzi ogłoszą decyzję ws. stóp procentowych. Poznamy także poziom bezrobocia w Niemczech. O godz. 14:30 na rynki trafi raport o wydatkach i dochodach Amerykanów.
Piątek, 1 lipca
Pierwszy dzień lipca przyniesie kilka interesujących publikacji. Na pierwszy ogień pójdą indeksy PMI z przemysłu, m.in. polskiego (godz. 9:00). O godz. 10:00 wstępne szacunki inflacji CPI w czerwcu przedstawi GUS. W maju wyniosła ona 13,9 proc., ekonomiści sądzą, że w czerwcu jeszcze przyspieszyła. Godzinę później tempo wzrostu cen konsumenckich w państwach strefy euro zaraportuje Eurostat. Po południu pojawi się raport ISM dla przemysłu USA.
